34° Açık

Romanya Trump’ın Elçiliği Kudüs’e Taşıma Hamlesine Uymayı Planlıyor

GÜNCEL POLİTİKA - 27 Aralık 2017 23:21 A A

Romanya Trump’ın Elçiliği Kudüs’e Taşıma Hamlesine Uymayı Planlıyor

Yazar: United with Israel Personeli, 24 Aralık 2017

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 25 Aralık 2017

Romanya parlamento başkanı yaptığı açıklamada; ülkesinin Birleşik Devletleri, elçiliği Tel Aviv’den Kudüs kentine taşıma konusunda takip etmeyi ciddi olarak düşünmekte olduğunu ifade etti.

Romania Journal gazetesinin haberine göre Parlamento Başkanı Liviu Dragnea; geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklamada ‘‘Sanırım Romanya İsrail’deki elçiliğini Kudüs kentine taşınmayı ciddi olarak düşünmelidir. Bunu ciddi bir şekilde düşünmeliyiz’’ ifadelerini kullanmıştır.

Açıklamasında; ‘‘Bütün İsrail kurumları Kudüs kentindedir ve elçiler ve elçilik personeli her gün Tel Aviv’den Kudüs’e gidip gelmektedir’’ ifadelerini kullanan Romanya parlamento başkanın sözleri tamamen Başkan Donald Trump’ın Kudüs kentini İsrail’in başkenti olarak tanımasındaki gerekçelerini yansıtmaktadır.

Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump, Kudüs kentini İsrail devletinin başkenti olarak tanıdığı yönünde yaptığı tarihi açıklamada; ‘‘Bugün Kudüs kenti modern İsrail hükümetinin bulunduğu yerdir. İsrail parlamentosu Knesset’in yanı sıra İsrail Anayasa Mahkemesine de ev sahipliği yapmaktadır. Başbakan ve Başkanın resmi konutları bu kenttedir. Birçok bakanlık bu kentte bulunmaktadır’’ ifadelerini kullanmıştır.

Başkan Trump açıklamalarında ayrıca; Kudüs kentinin antik çağlarda kurulmuş Yahudi halkının başkenti olduğunu, günümüzde de İsrail hükümetine ev sahipliği yaptığını ifade etmiştir.

Tarihi tanıma konuşmasında Başkan Trump son olarak; ‘‘Bugün, en nihayet, aşikâr olanı, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğu gerçeğini tanıyoruz. Bu gerçeğin tanınmasından öte bir şey değildir. Bu aynı zamanda yapılması doğru olandır’’ ifadelerini kullanmıştır.

Romanya Parlamento Başkanı Liviu Dragnea Foto: Wikicommons

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu geçtiğimiz hafta içinde yaptığı bir açıklamada; birçok Avrupa ülkesinin, Trump’ın Kudüs kentini İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını takip edeceklerine olan inancının tam olduğunu ifade etmiştir.

 Geçtiğimiz Pazar günü, 28 Avrupa Birliği ülkesinin dış işleri bakanları ile Belçika’nın Brüksel kentinde bir araya gelen Başbakan Netanyahu yaptığı konuşmada; “İnanıyorum ki Avrupa ülkelerinin tamamı veya çoğunluğu elçiliklerini Kudüs kentine taşıyacaklar, Kudüs’ü İsrail devletinin başkenti olarak tanıyacaklar ve bizimle güvenlik, refah ve barış için güçlü bir temas kuracaklardır’’ ifadelerini kullanmıştır.

Batı Kudüs’ü İsrail devletinin başkenti olarak tanıyan Çek Cumhuriyeti dahil birkaç ülke Trump’ın Kudüs kenti politika değişikliği sonrasında Başkan Trump’ın hamlesini desteklemiştir.


Çek hükümetinin hamlesi, geçtiğimiz mayıs ayında Çek Parlamentosunun Kudüs kentini İsrail devletinin başkenti olarak tanıyan bir yasayı kabul etmesi sonrasında gerçekleşmiştir.

Nisan ayında Rusya Dışişleri Bakanı da Batı Kudüs’ü İsrail devletinin başkenti olarak tanıdıklarını açıklamıştır.

Geçtiğimiz haftanın başlarında Guatemala Dışişleri Bakanı Sandra Jovel de ülkesinin Birleşik Devletlerin Kudüs kentini İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını desteklediği açıklamasını yapmıştır.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yapılan oylama sonrasında ülkeler gerçek niyet ve planlarını ortaya koymaya başlamıştır. Türkiye olarak, Kudüs ve Filistin meselelerini Araplara bırakarak kendi işimize bakmamızın ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin tanınması konusunda çaba harcamamızın çok daha mantıklı olduğunu değerlendiriyorum.

Orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.
 

Romania Considers Following Trump with Embassy Move to Jerusalem

Romania is seriously considering following the US in moving its embassy from Tel Aviv to Jerusalem, the head of the country’s parliament stated. Parliament chief Liviu Dragnea explained Friday, “I think Romania should seriously consider moving its embassy in Israel to Jerusalem. We should think about it very seriously,” according to The Romania Journal.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Erken Seçim ve Türkiye Gerçekleri (Eğitim)
SON YAZILARI
GÜNCEL POLİTİKA - 23:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Devleti uyarıyorum, tedbir alın, bankacılık sistemi çökecek!…

Devleti uyarıyorum, tedbir alın, bankacılık sistemi çökecek!… Osman Başıbüyük, Sun...

Web Kamerası Nasıl Emniyete Alınmalı?

Web Kamerası Nasıl Emniyete Alınmalı?   Yazar: Andy O’Donnell, 14...

İYİ Parti Seçim Beyannamesi Tanıtım Toplantısı Konuşma Metni

İYİ Parti Seçim Beyannamesi Tanıtım Toplantısı Konuşma Metni   "Medeniyet...

28 ŞUBAT’LA İLGİLİ 9 İDDİA – 9 YANIT

28 ŞUBAT'LA İLGİLİ 9 İDDİA - 9 YANIT    ...

Türkiye Yeniden Bölgesel Lider Olabilir

St. Petersburg, 9 Ağustos 2016: Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan...

Kapat