Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Trump Ekonomik Teşvik Paketi Görüşmelerini Sonlandırdı

 

ABD’de Seçim Manevraları

Trump Ekonomik Teşvik Paketi Görüşmelerini Sonlandırdı

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 07 Ekim 2020

 

Başkan Trump Salı günü ani bir kararla Demokratlarla yapılan ekonomik teşvik paketi görüşmelerini sona erdirerek borsada sert düşüşlere neden olmuş ve Kasım ayındaki başkanlık seçimlerinden önce salgınla mücadele eden Amerikalılara ilave yardımı sağlamayı hedefleyen ve defalarca başlayıp biten yoğun müzakerelere son darbeyi indirmiştir.

Başkan Trump, California Eyalet Senatörü ve Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’yi iyi niyetle pazarlık yapmamakla suçladığı Twitter mesajlarında teşvik paketi görüşmelerini sona erdirdiğini ifade etmiş ve Senato’daki Cumhuriyetçilere de önümüzdeki haftalarda sadece Yüksek Mahkeme adayını onaylamaya odaklanma çağrısı yapmıştır.

Başkan Trump’ın teşvik paketine yönelik açıklamalarının ardından New York borsasında endeksler ve altın fiyatlarında hızlı bir düşüş yaşanırken, o ABD ekonomisinin çok iyi durumda olduğunu, borsanın ve istihdamın rekor seviyelere yükseldiğini, işsizliğin azaldığını, ekonomik toparlanmada bütün dünyaya liderlik ettiklerini ve daha en güzel şeylerin henüz gerçekleşmediğini ifade etmiştir.

Salı günü öğleden sonra bir araya gelmeleri planlanan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Başkan Trump’ın Twitter mesajları sonrasında kısa bir telefon görüşmesi yapmıştır. Bayan Pelosi’nin sözcüsü Drew Hammill attığı bir Twitter mesajında; ikilinin yaptığı konuşmada; Bay Mnuchin’in başkanın müzakerelerin sonlandırılması yönündeki talimatını teyit ettiğini, Bayan Pelosi’nin ise başkanın Amerikan halkının ekonomik ve sağlık ihtiyaçlarını karşılamaktan vazgeçme kararından duyduğu hayal kırıklığını dile getirdiğini ifade etmiştir.

Başkan Trump’ın ekonomik teşvik paketini durdurduğunu açıkladığı Twitter mesajları sonrasında bir açıklama yapan Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, başkanı bilimi küçümsemek ve ilk müdahale ekipleri, sağlık, temizlik, ulaşım, gıda sektör çalışanları, öğretmenler ve diğer Amerikan kahramanlarını hor görmekle suçlamıştır.

Pelosi açıklamasında; Trump’ın fakir çocuklar, işsizler ve Amerika’nın çalışkan ailelerine gerçek bir yardım yapmayı reddederken, CARES Yasası (Coronavirus, Aid, Relief and Economic Security Act) kapsamında Amerika’nın en zengin insanları için 150 milyar dolarlık vergi indirimi yapmaya kararlı olduğunu ifade etmiştir.

Attığı Twitter mesajında ayrıştırıcı bir dil kullanan Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump ise deli olarak nitelendirdiği Nancy Pelosi ve Radikal Solcu Demokratların çaresizce ihtiyaç duyulan teşvik ödemeleriyle oyun oynadığını ve tek dertlerinin demokratların yönetimde oldukları kentler ve eyaletleri kurtarmak olduğunu ve işçilere yardım etmek gibi bir niyetlerinin hiç olmadığını ve gelecekte de olmayacağını ifade etmiştir.

Nancy Pelosi’nin 2,4 trilyon dolar talep ettiğini, büyük bir cömertlikle 1,6 trilyon dolar teklif ettiklerini, fakat Pelosi’nin iyi niyetli olmadığını ileri süren Trump, ülkesinin geleceğini düşündüğünü ve başkanlık seçimlerini kazanır kazanmaz, çalışkan Amerikalılar ve küçük işletmelere odaklanan büyük bir ekonomik teşvik yasasını uygulamaya sokacaklarını ifade etmiştir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
TERRACOTTA SAVAŞCI VE ATLARI

TERRACOTTA SAVAŞCI VE ATLARI TARİHİN DERİNLİKLERİNDEN GELEN SAVAŞÇILAR    Yazı...

Patriot mu yoksa S-400 mü?

    Rusya ve Suriye ile Savaşta mıyız?   Patriot...

Alnı Lekeli Adam Gorbachev Ev Hapsinde

Alnı Lekeli Adam Gorbachev Ev Hapsinde Ercan Caner, Sun Savunma...

Enver Paşa’dan Enver Altaylı’ya stratejik ortaklığın hazin öyküsü – 1

Enver Paşa’dan Enver Altaylı’ya stratejik ortaklığın hazin öyküsü - 1...

Hava Ambulans Helikopterleri

Beyaz Körlük Hava Ambulans Helikopterleri Bir insanın hayatını kurtarmak kadar...

Kapat