Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Tırnağınız Üzerindeki Çizgi Kanser Olabilir

Tırnağınız Üzerindeki Çizgi Kanser Olabilir

Güzellik salonu işleten Amerikalı Jean Skinner, tırnağındaki siyah bir çizginin gizlenmesini talep eden bir müşterisinin ziyareti sonrasında bir uyarı yayınladı.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 21 Ağustos 2018

 

Güzellik salonu işleten Jean Skinner, Uckfield (Birleşik Krallık) kentinin web sitesinde yaptığı bir uyarıda; tırnaklar üzerindeki siyah çizgilerin inanılmayacak kadar tehlikeli olabileceklerini belirtmiştir.

 

Tırnağınızın Altında Melanom Cilt Kanseri

Jean Skinner birkaç gün önce tırnağındaki siyah çizgiyi koyu renkli bir oje ile kapatmak isteyen bir müşterisi tarafından ziyaret edilir. Facebook sayfasında yayınladığı mesaja göre müşterisinin tırnağı altındaki siyah hat aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi düz ve dikey bir lekedir. Güzellik salonunda çalışanlar farklı yorumlarda bulunurlar: kimine göre siyah çizginin nedeni kalsiyum eksikliği, kimine göre ise kalıtsaldır, hatta birisi izin bir kan pıhtısından kaynaklandığını düşünmektedir. Fakat Jean Skinner müşterisine derhal bir doktora gitmesini tavsiye eder.

Tavsiyesine uyan kadın bir doktora görünür ve Jean’ı arayarak tırnağının altındaki siyah çizginin nedeninin melanom olduğunu, hastalığının oldukça ilerlemiş durumda olduğunu ve hatta lenf düğümlerine yayılmış olduğunu anlatır.

 

 

Jean Skinner, pek sık rastlanmasalar da tırnaklarda görülen anormalliklere karşı dikkatli olunmasını tavsiye etmektedir. Skinner ayrıca, tırnaklarını kontrol edemeyecek durumda olan yaşlılar ve bebeklere de dikkat edilmesi gerektiğini de sözlerine eklemektedir. Skinner, erken teşhisin kanserin tedavi edilmesindeki önemini vurgulayarak, İngiltere Kanser Araştırmaları Derneğine göre 2014 yılında nüfusun %86’sı alınan önlemler sayesinde cilt kanserinden kurtulmuştur.

Cilt Kanserine Karşı Öneriler

Ulusal Sağlık Merkezinin (NHS-National Health Service) resmi önerilerine göre tırnak altında görülen siyah çizgiler, tırnak yatağını etkileyen bir kanser formu olan tırnak altı melanomun işareti olabileceğinden asla göz ardı edilmemelidir. Tırnak altında oluşan siyah çizgiler zaman içinde değişebilir, örneğin rengi daha koyulaşarak genişleyebilir veya çevresindeki deriyi de etkileyebilir. Belirtiler; tırnakların altında, ayak parmakları arasında veya kafa derisinde olmak üzere vücudun farklı yerlerinde görülebilirler. Bu tür belirtilerin melanom olmadığından emin olmak için daima doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

The Sun gazetesine bilgi veren İngiliz Dermatolog Derneği sözcüsü Dr. Walayat Hussain, vücudumuzda melanosit denilen melanin üreten hücreler olduğunu açıklamakta ve bu hücrelerin deri, saçlar ve tırnaklarda mevcut olduğunu ifade ederek, renk değişiminin birçok nedeni olabileceğini, fakat sadece bir tırnak altında görülmesi durumunda doktora görünmek gerektiğini anlatmaktadır.

 

Önceki Makale  EVDE YAŞAM İPUÇLARI

 

Melanomun Belirtileri

Melanom hiçbir uyarı işareti olmadan derinizde aniden ortaya çıkabilir. Derinin en üst tabakasında bulunan ‘‘melanosit’’ adı verilen renk hücrelerinin kötü huylu çoğalması sonucu ortaya çıkan melanom deri kanserlerinin %5’ini oluştursa da ölümlerin %75’inden sorumludur. Genellikle, düzensiz sınırları olan, boyutları, şekli ve sınırları hızla evrimleşen birkaç milimetre büyüklüğünde kahverengi veya siyah renkli bir nokta olarak gelişirler. Kaşınma, kabartı ve kanama görülebilir. Melanom kafa derisinden tırnaklara, ağız ve genital organlara kadar vücudunuzun her yerini etkileyebilir. Herhangi bir şüphe duyduğunuzda derhal doktorunuza danışınız.

 

Cette trace sur votre ongle pourrait être un cancer

Publicité Jean Skinner, une femme anglaise qui travaille dans un salon de beauté, a publié un avertissement sur le site de la ville d’Uckfield (Royaume-Uni) pour avertir les personnes qu’avoir une ligne noire sur l’ongle pourrait être plus dangereux que l’on ne le croit.

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin editörlüğünü yapmaktadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Irak’ta Yaşananları Anlamak

Irak Savaşı ‘nda 1 milyondan fazla insan öldü. 1,3 milyon...

Genelkurmay İstihbarat Eski Daire Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin ile Röportaj

Genelkurmay İstihbarat Eski Daire Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin...

Buradaki Kuşlar da Yasını tuttu Usta!..

Buradaki Kuşlar da Yasını Tuttu Usta!.. Müyesser Yıldız, Sincan Kadın...

Arka Rüzgârıyla İnişte Kaza Riski Neden Yükselir?

Arka Rüzgârıyla İnişte Kaza Riski Neden Yükselir?     Yazar:...

Erdoğan-Netanyahu Twitter Kapışması, Mavi Marmara ve Tzipi Livni Olayları

Erdoğan-Netanyahu Twitter Kapışması, Mavi Marmara ve Tzipi Livni Olayları  Bu...

Kapat