Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

COVID-19 ve Yahudilerde Görülen Yüksek Ölüm Oranı

 

Virüs Din mi Seçiyor?

COVID-19 ve Yahudilerde Görülen Yüksek Ölüm Oranı

 

İngiltere’de araştırmacılar, Yahudilerde görülen yüksek COVID-19 ölüm oranının nedenlerini araştırıyor.

 

Yazar: Aiden Pink, Fast Forward, 25 Haziran 2020

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 28 Haziran 2020

 

Londra merkezli haftalık Jewish Chronicle gazetesinde yer alan bir habere göre; Birleşik Krallık’ta araştırmacılar, Yahudilerin korona virüs ölüm oranının olası yüksekliğinin nedenini açıklayabilecek ‘‘Yahudi Faktörü’’ üzerinde araştırma yapmaktadır.

Britanya Ulusal İstatistik Ofisi tarafından yapılan bir çalışmada, Yahudi erkeklerin COVID-19 hastalığından ölüm oranının Hıristiyan erkeklere oranla iki kattan daha fazla olduğu bulunmuştur. Yahudi erkeklerdeki yüksek ölüm oranının yaş, gelir ve enfeksiyon öncesi sağlık durumları gibi faktörlere bakıldığında dahi değişmediği görülmüştür. Yapılan çalışmada ayrıca; yaş, gelir ve enfeksiyon kapma öncesi sağlık durumu gibi kriterler göz önüne alındığında, Yahudi kadınlardaki ölüm oranının da Hıristiyan kadınlara oranla 1,2 kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

Müslümanlarda görülen COVID-19 ölüm oranları da Hıristiyanlara göre yüksektir, ancak Yahudilerden farklı olarak yoksulluk ve geçmiş sağlık durumları hesaba katıldığında Müslüman ölüm oranındaki farklılık ortadan kalkmaktadır.

İngiliz Yahudileri Temsilciler Kurulu’na (Board of Deputies of British Jews) göre COVID-19 hastalığı nedeniyle 500’den fazla Yahudi hayatlarını kaybetmiştir. Bu rakam, Yahudiler ülke nüfusunun %0.04’ünü oluşturmasına rağmen ülkedeki korona virüs ölümlerinin yaklaşık  %1,2’sine karşılık gelmektedir.

Yahudi Politika Araştırmaları Enstitüsü (Institute for Jewish Policy Research) İcra Direktörü Jonathan Boyd, Jewish Chronicle gazetesine verdiği demeçte; Ulusal İstatistik Bürosu verilerinin oldukça güvenilir olduğunu, fakat Yahudilerde görülen yüksek COVID-1 ölüm oranının başka nedenleri de olabileceğini ve birçoğunun henüz deneysel olarak kanıtlanmadığını ifade etmiştir.

Londra Şehir Üniversitesinden (City University London) Profesör Stephen Miller bu bulguların gerisinde birçok olasılıklar olabileceğini ifade etmiştir.

Bulguların nedenlerinden bazıları davranışsaldır: Yahudiler virüsü, salgının ilk ortaya çıktığı günlerde Purim günü kutlamaları veya diğer sinagog faaliyetlerinde yaymış olabilir, salgın İngiltere’de yayılmadan önce İtalya gibi salgın patlamalarının yaşandığı ülkelere seyahat etmiş olabilirler ve sokağa çıkmama yasağına daha az uymuş olabilirler.

Diğer hipotezler ise biyolojiktir: Yahudilerde ‘‘0’’ kan grubuna sahip olma oranı azdır ve Birleşmiş Devletler Ulusal sağlık Enstitüsüne göre bu kan grubuna sahip insanların COVID-19 hastalığından etkilenme riski %50 oranında daha azdır. Ayrıca,  özellikle Sefarad Yahudilerinde D vitamini seviyesi daha azdır ve Northwestern University tarafından yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre; D vitamini eksikliği olan insanların COVID-19 hastalığına yakalanma riski iki kat daha fazladır.

Profesör Stephen Miller; bu faktörlerin her birinin ölüm oranının artmasına katkı sağladığını ileri sürmenin mantıklı olduğunu, bu faktörlerin COVID-19 ölümlerinde rol oynayıp oynamadığını ve hangi seviyede etkili olduğunu ortaya koyacak gerçekten sağlam kanıtlar bulunmadığı ifade etmektedir. Profesör Miller COVID-19 ölümlerinde başka faktörlerin de rol oynayabileceğinin altını çizmekte ve bu iddiaların uzman ekipler tarafından araştırılması gerektiğini de sözlerine eklemektedir.

 

Önceki Makale  Çocuklarınıza Cinsel İstismardan Korunmayı Öğretin

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

https://forward.com/fast-forward/449554/coronavirus-mortality-jewish-vactor/

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Avrupa Birliği’nden Yaptırım Tehdidi

Avrupa Birliği’nden Yaptırım Tehdidi   Yunanistan dışişleri bakanı Deutsche Welle’ye...

Türkiye Neden Hâlâ NATO’da?

Türkiye Neden Hâlâ NATO’da? Ankara’nın ittifaka katıldığı günden beri geçen...

Balfour Deklarasyonu

Balfour Deklarasyonu Yüz yıl önce İngiltere, Filistin ana vatanını sonsuza...

AYASOFYA’NIN STATÜSÜ

Hassas Çalışmaya Müdahale mi? AYASOFYA’NIN STATÜSÜ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın,...

Güneydoğu Dağlarında Helikopter Pilotu Olmak

Güneydoğu Dağlarında Helikopter Pilotu Olmak   Yazar: Ali Seymen, Sun...

Kapat