10° Az bulutlu

Teröristlerle Baş Edemeyen Sisi, Mısırlı Dansözleri Hedef Aldı

AFRİKA - 14 Aralık 2017 08:38 A A

Teröristlerle Baş Edemeyen Sisi, Mısırlı Dansözleri Hedef Aldı

Şarkıcı Shyma ‘‘I have issues- Sorunlarım var’’ adlı şarkısı için çektiği klipte, öğrencilerin tamamının erkek olduğu bir sınıfta, davetkâr ve seksi bir şekilde muz, elma ve pasta yerken görüntülendiği için iki yıl hapis cezasına mahkûm edildi.

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 14 Aralık 2017

Mısırlı bir kadın pop şarkıcısı, şarkı klibinde seksi iç çamaşırlar giydiği ve manalı bir şekilde muz, elma ve pasta yerken görüntülendiği için iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Video klibi Facebook sayfasına koyduktan sonra, ilk olarak 18 Kasım 2017 tarihinde tutuklanan şarkıcı Shyma’nın davası 28 Kasım tarihinde başlamıştır.

‘‘I have issues’’ adlı şarkısı için çektiği klip birçok şikâyete neden olan, Shyma ismiyle tanınan Shaimaa Ahmed, ana vatanı Mısır’da dört gün tutuklu kaldıktan sonra sanat faaliyetlerini icra etmesi yasaklanarak salıverilmiş, sonrasında yeniden tutuklanan ve üç yıla kadar hapis cezası ile yargılanan Shyma iki yıl hapis cezası almıştır.

Shyma şarkısı için hazırladığı video klipte iç çamaşırları ile de dans ediyor.

Şarkısı için çektiği klipte Shyma, üzerinde ‘‘Dersimiz #69’’ yazılı bir kara tahta önünde muz, elma ve pasta yerken cinsel nitelikteki bazı hareketleri taklit ederken görülmektedir.

Erkeklerden oluşan öğrencileri de görüntülerin tamamında onun seksi hareketlerini tekrarlarken görülmektedir.

Milletvekili Jalal Awara yaptığı bir açıklamada; video klibin içeriğinin, Mısır toplumu için zararlı olduğunu ifade etmiştir. Jalal’a göre; bu standartların altındaki sanata önayak olanlara karşı kuvvetli bir duruş sergilenmelidir.

Şarkıcı Shyma doğduğu ülke Mısır’da ahlaksızlığı teşvik suçuyla tutuklandı.

Yerel medya ‘‘Şarkıcı Shyma gençlere ahlaksızlığı öğretiyor’’ sözleri ile sanatçıyı yerden yere vurmuştur.


Birçok milletvekili de video görüntülerini normal bir şarkıdan ziyade, kısa bir porno filmi olarak nitelendirmişlerdir.

Video klibin bir yerinde Shyma davetkâr bir şekilde elindeki muzu yerken görülmekte.

Şarkıcı Shyma video klip için özür dilemiş fakat bu kadar öfkeye neden olabileceğini beklemediğini de ifade etmiştir. Shyma yaptığı açıklamada; ‘‘Video klibi seyreden ve rahatsız olan ve uygun görmeyen bütün insanlardan özür diliyorum’’ ifadelerini kullanmıştır.

Shyma özür dilemiş fakat niyetinin insanları rahatsız etmek olmadığını açıklamıştır.

 ‘‘Çocuk yaşlarından beri şarkıcı olmayı düşleyen genç bir şarkıcı olarak, bütün bunların olabileceğini ve herkesin böylesine şiddetli saldırıları ile karşılaşacağımı düşünemedim’’ şeklinde açıklamalarını sürdürmüştür.

Fotoğrafta pastadan bir parçayı ağzına götürürken görülen Shyma, yerel medya tarafından yerden yere vurulmuştur.

 ‘‘I have issues’’ adlı şarkısına çektiği video klipte şarkıcı Shyma, tamamen yetişkin erkelerin olduğu bir sınıfa girmeden önce iç çamaşırları ile dans etmekte ve elinde tuttuğu muzun üzerine süt dökerek provakatif bir şekilde yemekte, bir elmayı yalamakta ve çikolatalı kek dilimini tatmaktadır.

Shyma’ya bazı taraftarları destek çıkmış ve tutuklanmasını ‘‘inanılmaz’’ olarak nitelendirmişlerdir.

Video klip birkaç gün içinde bir milyondan fazla insan tarafından izlenmiş, fakat bunun yanı sıra muhafazakâr kesimde şiddetli seksüel mimik ve hareketler içermesi nedeniyle büyük tartışmalara da neden olmuştur.

Kara tahta önünde Shyma öğrencilerine ders verirken.

Geçmişte Arap İdolü yarışmasına katılan 25 yaşındaki Shyma, Mısır’ın kuzeyinde bulunan Tanta kentinde dünyaya gelmiştir. Sadece gözlerini gösteren bir kıyafetle Salı günü mahkeme önüne çıkan Shyma’nın, kararın açıklanmasını beklerken elinde tuttuğu bir Kuran’ı okuduğu görülmüştür.

Shyma’ya karşı yürütülen linç kampanyası, sanatçının video klibini, Kasım ayında Facebook sayfasında yayımlamasından hemen sonra başlamıştır. Etkili bir blog yazarı olan Marwan Younis, Facebook’a bir video yüklemiş ve takipçilerine, Shyma’nın sayfasını cinsel içerik ihtiva etmesi nedeniyle şikâyet etmeleri çağrısını yapmıştır. Kampanya başarıya ulaşmış ve Facebook Shyma’nın sayfasını kapatmıştır.

Şarkıcı, milletvekilleri ve gazetelerden gelen yoğun eleştiriler üzerine özür dilemiş fakat özür dilemesi polis tarafından tutuklanmasına engel olamamıştır.

Üzerine süt döktüğü muzu yiyen Shyma.

Mısır Devlet Başkanı Abdel Fattah el-Sisi, kısmen de olsa, halkın İslamcı Mohamed Morsi’nin kişisel ve kamusal özgürlükleri ortadan kaldıracağı korkusunu istismar ederek, 2013 yılında askeri bir darbeyle iktidara gelmiştir.

Fakat Bay Sisi’nin iktidarında da ifade ve siyasi özgürlüklerinin sürekli olarak baskı altına alındığı gözlenmiştir. Shyma, suçlamalar ile karşı karşıya kalan son sanatçıdır. 2015 yılında iki göbek dansçısı Mısırlı Shakira ve Bardis (Cennet) de video kliplerinde ahlaksızlığı teşvik ettikleri gerekçesiyle, altışar ay hapis cezasına çarptırılmışlardır.

Çevirenin Notları: Shyma hakkında hapis kararı verildiğinden, yazıda çeviren tarafından bazı derleme ve düzenlemeler yapılmıştır. Yazının aslına ve video görüntülerine aşağıdaki linkler üzerinden erişebilirsiniz.

Pop star detained for eating banana ‘suggestively’ faces THREE years in jail

Shyma’s music video for the song, I Have Issues, came under fire as she is filmed licking an apple while teaching a class full of men A POP star could face up to three years in prison for donning raunchy underwear and “suggestively” eating a banana in her music video.

 

Önceki Makale  Brezilyalı Şeytan Çıkaran Gizli Katolik Tarikat Şeytanla Anlaştı

VİDEO KLİP

https://www.youtube.com/watch?v=EH4CaK_IqHk

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
AFRİKA - 08:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: