13° Az bulutlu

TEMİZ BİR YATAKTA İYİ BİR UYKUNUN İPUÇLARI

SAĞLIK - 22 Ekim 2017 14:23 A A

TEMİZ BİR YATAKTA İYİ BİR UYKUNUN İPUÇLARI

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 14 Eylül 2017

Her gece yatağınızda ortalama sekiz saati uyuyarak geçirmektesiniz. Yatak örtüleri, yorgan ve yastıklarınızın, özellikle parazitlerin barınmaması için sağlık ve sıhhat açısından kusursuz olmaları gerekmektedir. İşte temiz bir yatak ve yatak odası için ipuçları.

Yatak örtüleri, nevresim takımları ve yastık kılıflarını her hafta yıkayın!
Bunu her hafta yapmayı bir angarya olarak görebilirsiniz fakat bu tavsiye Yatak Reklamları Birliği tarafından yapılmaktadır. Yatak örtüsü, nevresim takımı ve yastık kılıflarını her hafta değiştirmek hijyen bir ortam açısından çok önemlidir. Vücudumuz her gece yaklaşık olarak 40cl su kaybetmekte ve bu su yatak, yorgan ve yastıklar ile bunların kılıfları tarafından emilmektedir.

Yatak takımlarını ayda bir kez elektrikli süpürge ile temizleyin!

Yatak örtü ve çarşaflarını ara sıra elektrik süpürgesi ile temizleyin. Bunu yatak odanızı her süpürdüğünüzde yapmanıza gerek yok, fakat en az ayda bir uygulayın. Bunu yapmanız durumunda ev parazitlerine karşı ilave ürünler almanıza da gerek kalmayacaktır.

Not: Elektrik süpürgesini asla yatağınızın altında muhafaza etmeyin.

Yatak odanızı günde 15 dakika havalandırın!

Bütün evi soğutmaya ve boşa yakıt harcamaya gerek yok, fakat evin bütün odalarını, sabah veya akşam tercihinize göre, günde sadece 15 dakika havalandırmayı unutmayın. Ve mümkünse, havalandırma esnasında bir hava akımı oluşmasını sağlayın, hava akımı çok daha sağlıklıdır ve odanızın kesin olarak havalanmasını sağlar.

Yatak odasının sıcaklığı 18 dereceden fazla olmasın!

Üşüyor olabilirsiniz fakat iyi bir uyku için yatak odasının sıcaklığını 16-18 derece arasında muhafaza etmelisiniz. Bunun da ötesinde, yatak odası sıcaklığının fazla olması ev parazitlerinin çoğalmasına neden olmaktadır. Ev parazitleri sıcak ve nemli ortamlardan hoşlanırlar. Serin bir ortamda uyumak size çok büyük avantajlar da sağlayacaktır.

Anti alerjik yastıklar kullanın!

İyi kaliteli yastıklar kullanın, fakat kesinlikle su geçirmez yastıkları evinize sokmayın. Yatak örtü ve çarşafları gibi yastıklarınızın da anti alerjik olmasına dikkat edin.

Not: Yastığınızın ağrıya neden olmaksızın boynunuzu desteklemesi çok önemlidir. Yatarken baş ve vücudunuzun pozisyonu, tıpkı ayakta dururken aldıkları pozisyon gibi olmalıdır.

Çevirenin Notları: Yazının orijinaline aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz. İyi uykular.

http://www.medisite.fr/troubles-du-sommeil-les-traitements-5-astuces-pour-dormir-dans-une-literie-propre.1341878.524193.html?page=0%2C3

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
SAĞLIK - 14:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: