25° Açık

Tecavüz edilen Müslüman kadın kendisini yakarak ailenin namusunu kurtardı

ASYA - 30 Kasım 2016 23:03 A A

Tecavüz edilen Müslüman kadın kendisini yakarak ailenin namusunu kurtardı

Pakistan’da bir adamın küçük bir kızı  taciz etmekle suçlanması sonrasında köy konseyi, taciz edilen küçük kızın babasının, taciz eden adamın evli kızına tecavüz etmesine karar verdi.

Çeviren: Ercan Caner

Pakistan’da evli  bir  kadın,  Dhillu Gharbi köy konseyinin verdiği bir kararla tecavüz edilmesi  sonrasında, kendisini  ateşe  vererek yaşamına son verdi. Yaklaşık olarak beş aylık hamile olan tecavüz mağduru kadın, babasının işlediği bir suç nedeniyle ailesinin namusunu kurtarmak için kendi  canına kıydı.

İntihar eden kadının babası birkaç ay öncesinde, köyde küçük bir kızı  taciz ederken yakalanmış ve polis tarafından tutuklanmıştır. Her nedense serbest bırakılan adam,  hakkında karar verilmek üzere köy konseyinin karşısına getirilmiştir.

Tecavüz rezil bir davranıştır, fakat bir kadının cezalandırılma maksadıyla ırzına geçilmesi çok daha utanç verici ve iğrençtir.

Köy konseyi,  tacize uğrayan küçük yaştaki kızın babasının, intikam olarak, taciz eden adamın evli kızına tecavüz etmesi yönünde bir karar almıştır. Tacizle suçlanan adamın kızı babasının evinde yaşamaktadır, kocası ise ekmek parası kazanmak maksadıyla yurt dışında çalışmaktadır.

Tecavüz sonrasında, köy konseyi  tarafından kayın babasının evine gönderilen zavallı kadın, kocası yurt dışından dönmeden önce kendisini  ateşe vererek intihara teşebbüs etmiştir. Talihsiz kadın hastahanede yaşamını kaybetmeden önce ölü bir bebek dünyaya getirmiştir.

karachi-pakistan

Karachi, 14 Kasım 2016, köy konseyinin kararıyla tecavüz edildikten sonra hamile kalan evli  kadının, kendisini ateşe vererek yaşamına son verdiği haberinin duyulması sonrasında polis, bazı köy sakinlerini  tutuklamıştır. Soruşturma halen devam etmektedir.

Olayın polise bildirilmesi üzerine, talihsiz kadının babası, tecavüz eden adam ve tecavüz kararını veren köy konseyinin üyeleri tutuklanarak cezaevine koyulmuşlardır. Bununla birlikte ölen kadının akrabaları, diğer suçlular ve bütün köy halkı, köy konseyinin böyle bir karar aldığını ve tecavüz olayını inkar ettikleri için dava halen bekleme aşamasındadır.

Olayla ilgili olarak, ölü doğan bebeğin cesedi DNA örneği alınmak üzere araştırılmaktadır. Hastahanede kaybolan bebeğin ölü bedeninin kimler tarafından kaçırıldığı, bir yere gömülüp gömülmediği ya da erken doğum sonrasında atılıp atılmadığı yönündeki bilgiler ise sırrını korumaktadır.

Talihsiz kadın ölmeden birkaç gün önce, Lahor’da bulunan Mayo Hastahanesinde  polise verdiği ifadede; tecavüz sonrasında hamile kaldığını ve yurt dışından dönecek olan kocasıyla yüz yüze gelmek istemediği için kendisini  ateşe verdiğini anlatmıştır.

Pakistan’da hüküm süren ilkel  kabile kural ve geleneklerine göre kadınlar erkeklerin malıdırlar ve yaşamlarının hiç bir değeri  yoktur.

Çevirenin Notları: Yazının orijinaline aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. Pakistan’da, 2015 yılında namus cinayetine kurban giden kadın sayısı 1.096, erkek sayısı ise 88’dir. 2014 yılında bu rakam 82’si çocuk olmak  üzere 1.005 kadındır. Bir yıl önceki sayı ise 869 kadındır. Rakamlar,  Pakistan İnsan Hakları Komisyonu’nun rakamlarıdır, gerçek sayı ise ne yazık ki bilinmemektedir.

http://www.clarionproject.org/news/woman-ordered-raped-settle-family-honor-case

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ASYA - 23:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Türkiye, Ukrayna, Slovakya Seçimlerinin Düşündürdükleri

Türk Halkının Sinirlerini Bozmayın! Türkiye, Ukrayna, Slovakya Seçimlerinin Düşündürdükleri  ...

Göbekli Tepe-4: Gizemli Tapınağın Şifreleri; Figürler ve Semboller

Göbekli Tepe-4: Gizemli Tapınağın Şifreleri; Figürler ve Semboller   Kenan Yelken,...

Kudüs Elçiliği Özel Koleksiyonu

Kudüs Elçiliği Özel Koleksiyonu   Ercan Caner, Sun Savunma Net,...

Pompeo Çavuşoğlu’na Ne Dedi?

Pompeo Çavuşoğlu’na Ne Dedi?   Birleşik Devletler Dışişleri bakanı Michael...

Büyük Amerikan Kahramanı Trump Hâlâ Bizimle – İnancınızı Kaybetmeyin

Trump Güzellemesi Büyük Amerikan Kahramanı Trump Hâlâ Bizimle İnancınızı Kaybetmeyin  ...

Kapat