Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Tecavüz edilen Müslüman kadın kendisini yakarak ailenin namusunu kurtardı

Tecavüz edilen Müslüman kadın kendisini yakarak ailenin namusunu kurtardı

Pakistan’da bir adamın küçük bir kızı  taciz etmekle suçlanması sonrasında köy konseyi, taciz edilen küçük kızın babasının, taciz eden adamın evli kızına tecavüz etmesine karar verdi.

Çeviren: Ercan Caner

Pakistan’da evli  bir  kadın,  Dhillu Gharbi köy konseyinin verdiği bir kararla tecavüz edilmesi  sonrasında, kendisini  ateşe  vererek yaşamına son verdi. Yaklaşık olarak beş aylık hamile olan tecavüz mağduru kadın, babasının işlediği bir suç nedeniyle ailesinin namusunu kurtarmak için kendi  canına kıydı.

İntihar eden kadının babası birkaç ay öncesinde, köyde küçük bir kızı  taciz ederken yakalanmış ve polis tarafından tutuklanmıştır. Her nedense serbest bırakılan adam,  hakkında karar verilmek üzere köy konseyinin karşısına getirilmiştir.

Tecavüz rezil bir davranıştır, fakat bir kadının cezalandırılma maksadıyla ırzına geçilmesi çok daha utanç verici ve iğrençtir.

Köy konseyi,  tacize uğrayan küçük yaştaki kızın babasının, intikam olarak, taciz eden adamın evli kızına tecavüz etmesi yönünde bir karar almıştır. Tacizle suçlanan adamın kızı babasının evinde yaşamaktadır, kocası ise ekmek parası kazanmak maksadıyla yurt dışında çalışmaktadır.

Tecavüz sonrasında, köy konseyi  tarafından kayın babasının evine gönderilen zavallı kadın, kocası yurt dışından dönmeden önce kendisini  ateşe vererek intihara teşebbüs etmiştir. Talihsiz kadın hastahanede yaşamını kaybetmeden önce ölü bir bebek dünyaya getirmiştir.

karachi-pakistan

Karachi, 14 Kasım 2016, köy konseyinin kararıyla tecavüz edildikten sonra hamile kalan evli  kadının, kendisini ateşe vererek yaşamına son verdiği haberinin duyulması sonrasında polis, bazı köy sakinlerini  tutuklamıştır. Soruşturma halen devam etmektedir.

Olayın polise bildirilmesi üzerine, talihsiz kadının babası, tecavüz eden adam ve tecavüz kararını veren köy konseyinin üyeleri tutuklanarak cezaevine koyulmuşlardır. Bununla birlikte ölen kadının akrabaları, diğer suçlular ve bütün köy halkı, köy konseyinin böyle bir karar aldığını ve tecavüz olayını inkar ettikleri için dava halen bekleme aşamasındadır.

Olayla ilgili olarak, ölü doğan bebeğin cesedi DNA örneği alınmak üzere araştırılmaktadır. Hastahanede kaybolan bebeğin ölü bedeninin kimler tarafından kaçırıldığı, bir yere gömülüp gömülmediği ya da erken doğum sonrasında atılıp atılmadığı yönündeki bilgiler ise sırrını korumaktadır.

Talihsiz kadın ölmeden birkaç gün önce, Lahor’da bulunan Mayo Hastahanesinde  polise verdiği ifadede; tecavüz sonrasında hamile kaldığını ve yurt dışından dönecek olan kocasıyla yüz yüze gelmek istemediği için kendisini  ateşe verdiğini anlatmıştır.

Pakistan’da hüküm süren ilkel  kabile kural ve geleneklerine göre kadınlar erkeklerin malıdırlar ve yaşamlarının hiç bir değeri  yoktur.

Çevirenin Notları: Yazının orijinaline aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. Pakistan’da, 2015 yılında namus cinayetine kurban giden kadın sayısı 1.096, erkek sayısı ise 88’dir. 2014 yılında bu rakam 82’si çocuk olmak  üzere 1.005 kadındır. Bir yıl önceki sayı ise 869 kadındır. Rakamlar,  Pakistan İnsan Hakları Komisyonu’nun rakamlarıdır, gerçek sayı ise ne yazık ki bilinmemektedir.

http://www.clarionproject.org/news/woman-ordered-raped-settle-family-honor-case

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  SAHTE SOSYAL MEDYA HABERLERİNE İNANMAYIN!
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Öğrenci Pilotların Yalnız Uçuş Kazaları

Solo Uçuşlar Tehlikeli mi? Öğrenci Pilotların Yalnız Uçuş Kazaları Pilot...

Milyar Dolarlık Havaalanı Kirası

Büyük ve Acele Göç! Milyar Dolarlık Havaalanı Kirası   The...

Çocukların Çikolata Şirketlerine Karşı Savaşı

Köleliğe Son! Çocukların Çikolata Şirketlerine Karşı Savaşı   Yazar: Mayukh...

ABD, göçmen olmayan Türk vatandaşlarının vize işlemlerini askıya aldı

ABD, göçmen olmayan Türk vatandaşlarının vize işlemlerini askıya aldı Kurdistan...

Mısır Devlet Başkanlığı Seçimi

ABD Yine Kutladı Mısır Devlet Başkanlığı Seçimi   Heather Nauert,...

Kapat