Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Rezil Darbe Girişimi

Rezil Darbe Girişimi

 

Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı Pompeo, Venezuela’nın güçlü sosyalist lideri Nicolas Maduro’ya karşı düzenlenen ve fiyaskoyla sonuçlanan darbe girişimine katıldıkları iddiasıyla tutuklanan eski askerleri geri almak için her yolu deneyeceklerini açıklamıştır.

 

Yazar: Jorge Fitz-Gibbon, NEW YORK POST, 06 Mayıs 2020

Çeviren: Levent Kağan, Sun Savunma Net, 08 Mayıs 2020


Venezuela Bolivar Cumhuriyeti anayasal başkanı Nicolas Maduro’nun açıklamaları. Kaynak: VTV

Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Venezuela’da tutulduklarına inanılan iki eski Amerikalı askerin serbest bırakılması için ABD’nin bütün araçları kullanacağını açıklamıştır.

Venezuela yetkilileri eski ABD özel kuvvetler mensubu askerleri Luke Alexander Denman ve Airan Berry’nin, devlet başkanı Nicholas Maduro’yu devirmek maksadıyla düzenlenen rezil darbe girişimi sonrasında tutuklanan paralı askerler arasında olduklarını açıklamıştır.

Pompeo, iki eski Amerikalı askerin Güney Amerika ülkesinde tutulduğunu doğrulamamış ve bunu sadece bir ‘‘konsolosluk meselesi’’ olduğunu söylemiştir.

Sözü edilen Amerikalıların gerçekten de Venezuela’da olması durumunda onları geri almak maksadıyla bir yol bulma sürecini başlatacaklarını açıklayan Pompeo; her Amerikalıyı ülkeye geri getirmek istediklerinin altını çizmiştir.

Maduro rejiminin onları ülkede tutmaya karar vermesi durumunda, onları geri getirmek maksadıyla elde mevcut bütün imkânları kullanacaklarını söyleyen Pompeo, ABD’nin darbe girişimiyle bir ilgisi olmadığını ve işin içinde olmaları durumunda her şeyin çok farklı olacağını ifade etmiştir.

ABD Başkanı Donald Trump da yaptığı açıklamada Birleşik Devletlerin iddia edilen darbe girişiminde hiçbir rolü olmadığını ve bunun ABD yönetimiyle hiçbir ilgisinin olmadığını ifade etmiştir.

ABD Başkanı Trump ve kendisini Venezuela lideri ilan eden Juan Guaido, 05 Şubat 2020 tarihinde Beyaz Ev’de fotoğrafçılara poz verirken. Kaynak: Bloomberg via Getty Images

 

Birleşik Devletler, 2018 seçimlerinde hile yaptığını öne sürdüğü Nicholas Maduro’yu Venezuela’nın yasal lideri olarak tanımamaktadır. Trump muhalefet lideri Juan Guaido’yu bu yılın başlarında Beyaz Ev’de misafir etmiştir.

Önceki Makale  Rusya’nın Soçi Başarısızlığı

 

Venezuela Devlet Başkanı yaptığı açıklamada Pazar sabahı gerçekleştirilen saldırıyı kendisini iktidardan uzaklaştırmayı hedefleyen ABD destekli bir girişim olarak nitelendirmiştir. Maduro açıklamasında;  ‘‘Birleşik Devletler, yenilgiye uğratılan bu baskına her yönden tam olarak katılmıştır’’ ifadelerine yer vermiş ve ele geçirilen Denman ve Berry’i geçmişte Afganistan’da savaşan paralı askerler olarak tanımlamıştır.

Başkanlık seçim propagandaları esnasında Donald Trump’a güvenlik hizmeti sağlayan Jordan Goudreau, 2018 yılı Ekim ayında North Carolina eyaletinde, dinleyiciler arasında başkan adayının konuşmasını izlerken. Kaynak C-SPAN2

Birleşik Devletler yönetimi darbe girişimiyle hiçbir ilgisinin olmadığını söylerken, geçmişte ABD Özel Kuvvetler birimlerinde hizmet eden Kanadalı Jordan Goudreau’nun, Venezuela’da önlenen darbe girişiminin arkasındaki isim olduğu iddia edilmektedir.

https://nypost.com/2020/05/06/us-will-use-every-tool-to-get-ex-soldiers-back-from-venezuela/

 

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin editörlüğünü yapmaktadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
BAŞKAN TRUMP’IN YARDIMLARI KESME TEHDİDİ İŞE YARAMADI!

BAŞKAN TRUMP’IN YARDIMLARI KESME TEHDİDİ İŞE YARAMADI! Yazar: Ercan Caner,...

SADAT Erdoğan’ın Devrim Muhafızları mı?

SADAT Erdoğan’ın Devrim Muhafızları mı? Geçtiğimiz yaz Türkiye’de gerçekleşen darbe...

İRAN VE TÜRKİYE

İRAN VE TÜRKİYE “Sokağa çıkanların Allah’a karşı savaş açtıkları gerekçesi...

İran Kentlerinde Hükümet Karşıtı Gösteriler

İran Kentlerinde Hükümet Karşıtı Gösteriler BBC News, 30 Aralık 2017...

Hart Adası Yeni Misafirlerini Bekliyor

Kimsesizler Mezarlığı Hart Adası Yeni Misafirlerini Bekliyor   Çoğunluğu, morglarda...

Kapat