Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Rezil Darbe Girişimi

Rezil Darbe Girişimi

 

Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı Pompeo, Venezuela’nın güçlü sosyalist lideri Nicolas Maduro’ya karşı düzenlenen ve fiyaskoyla sonuçlanan darbe girişimine katıldıkları iddiasıyla tutuklanan eski askerleri geri almak için her yolu deneyeceklerini açıklamıştır.

 

Yazar: Jorge Fitz-Gibbon, NEW YORK POST, 06 Mayıs 2020

Çeviren: Levent Kağan, Sun Savunma Net, 08 Mayıs 2020


Venezuela Bolivar Cumhuriyeti anayasal başkanı Nicolas Maduro’nun açıklamaları. Kaynak: VTV

Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Venezuela’da tutulduklarına inanılan iki eski Amerikalı askerin serbest bırakılması için ABD’nin bütün araçları kullanacağını açıklamıştır.

Venezuela yetkilileri eski ABD özel kuvvetler mensubu askerleri Luke Alexander Denman ve Airan Berry’nin, devlet başkanı Nicholas Maduro’yu devirmek maksadıyla düzenlenen rezil darbe girişimi sonrasında tutuklanan paralı askerler arasında olduklarını açıklamıştır.

Pompeo, iki eski Amerikalı askerin Güney Amerika ülkesinde tutulduğunu doğrulamamış ve bunu sadece bir ‘‘konsolosluk meselesi’’ olduğunu söylemiştir.

Sözü edilen Amerikalıların gerçekten de Venezuela’da olması durumunda onları geri almak maksadıyla bir yol bulma sürecini başlatacaklarını açıklayan Pompeo; her Amerikalıyı ülkeye geri getirmek istediklerinin altını çizmiştir.

Maduro rejiminin onları ülkede tutmaya karar vermesi durumunda, onları geri getirmek maksadıyla elde mevcut bütün imkânları kullanacaklarını söyleyen Pompeo, ABD’nin darbe girişimiyle bir ilgisi olmadığını ve işin içinde olmaları durumunda her şeyin çok farklı olacağını ifade etmiştir.

ABD Başkanı Donald Trump da yaptığı açıklamada Birleşik Devletlerin iddia edilen darbe girişiminde hiçbir rolü olmadığını ve bunun ABD yönetimiyle hiçbir ilgisinin olmadığını ifade etmiştir.

ABD Başkanı Trump ve kendisini Venezuela lideri ilan eden Juan Guaido, 05 Şubat 2020 tarihinde Beyaz Ev’de fotoğrafçılara poz verirken. Kaynak: Bloomberg via Getty Images

 

Birleşik Devletler, 2018 seçimlerinde hile yaptığını öne sürdüğü Nicholas Maduro’yu Venezuela’nın yasal lideri olarak tanımamaktadır. Trump muhalefet lideri Juan Guaido’yu bu yılın başlarında Beyaz Ev’de misafir etmiştir.

Önceki Makale  ÇARŞAMBA İĞNELERİ

 

Venezuela Devlet Başkanı yaptığı açıklamada Pazar sabahı gerçekleştirilen saldırıyı kendisini iktidardan uzaklaştırmayı hedefleyen ABD destekli bir girişim olarak nitelendirmiştir. Maduro açıklamasında;  ‘‘Birleşik Devletler, yenilgiye uğratılan bu baskına her yönden tam olarak katılmıştır’’ ifadelerine yer vermiş ve ele geçirilen Denman ve Berry’i geçmişte Afganistan’da savaşan paralı askerler olarak tanımlamıştır.

Başkanlık seçim propagandaları esnasında Donald Trump’a güvenlik hizmeti sağlayan Jordan Goudreau, 2018 yılı Ekim ayında North Carolina eyaletinde, dinleyiciler arasında başkan adayının konuşmasını izlerken. Kaynak C-SPAN2

Birleşik Devletler yönetimi darbe girişimiyle hiçbir ilgisinin olmadığını söylerken, geçmişte ABD Özel Kuvvetler birimlerinde hizmet eden Kanadalı Jordan Goudreau’nun, Venezuela’da önlenen darbe girişiminin arkasındaki isim olduğu iddia edilmektedir.

https://nypost.com/2020/05/06/us-will-use-every-tool-to-get-ex-soldiers-back-from-venezuela/

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
ÇARŞAMBA İĞNELERİ

ÇARŞAMBA İĞNELERİ Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE HAKARET “6 yaşında...

Yersiz Övgünün Dayanılmaz Hafifliği

Yersiz Övgünün Dayanılmaz Hafifliği   Çağın en karmaşık yerinde durduk,...

Erdoğan-Netanyahu Twitter Kapışması, Mavi Marmara ve Tzipi Livni Olayları

Erdoğan-Netanyahu Twitter Kapışması, Mavi Marmara ve Tzipi Livni Olayları  Bu...

Türkiye Para Arayışında

  Türkiye Para Arayışında   Ankara’nın Rus yapımı silahları tedarik...

‘‘Kimsesizlerin Kimi ve Sessiz Yığınların Sesi’’ Donald Trump’a Karşı Protestolar Şiddete Dönüşüyor

‘‘Kimsesizlerin Kimi ve Sessiz Yığınların Sesi’’ Donald Trump’a Karşı Protestolar Şiddete...

Kapat