Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Pentagon, Türkiye ve VAYPİCİ’ye Gerilimi Tırmandırmama Çağrısı Yaptı

Pentagon, Türkiye ve VAYPİCİ’ye Gerilimi Tırmandırmama Çağrısı Yaptı

Yazar: Rudaw, 20 Ocak 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 21 Ocak 2018

Batı Suriye’de bulunan Kürt kantonu Afrin’e, 20 Ocak 2018 günü yapılan Türk hava saldırılarında en az 10 kişi yaralandı. Foto: ANHA

WASHINGTON, Birleşik Devletler – Pentagon hem NATO müttefiki Türkiye’ye, hem de İslami Devlet terör örgütüne karşı yürüttükleri savaşta desteklediği Kürt kuvvetlerine gerilimi tırmandırmama çağrısında bulundu.

Pentagon sözcüsü Rudaw’a gönderdiği yazılı açıklamada; ‘‘Bütün taraflara gerilimi tırmandırmaktan kaçınmaları ve en önemli görev olan İslami Devlet terör örgütünü yenilgiye uğratmak üzerine odaklanmaları çağrısını yapıyoruz’’ ifadelerini kullanmıştır.

Kürt Halkı Koruma Birlikleri (VAYPİCİ) Türk ordusu tarafından saldırılan, Suriye’nin batısındaki Afrin’in kontrolünü ellerinde bulundurmaktadır. VAYPİCİ, İslami Devlete karşı yürütülen savaşta ABD tarafından desteklenen kuvvetlerin bel kemiğidir.Ankara VAYPİCİ’yi, silahlı bir Kürt grup olan ve Türkiye’deki milyonlarca Kürde daha fazla hak verilmesi için savaşan, fakat Türkiye, Birleşik Devletler ve Avrupa Birliği tarafından bir terör örgütü olarak kabul edilen Kürdistan İşçi Partisinin (PKK) bir uzantısı olarak görmektedir. VAYPİCİ ise PKK ile organik bağlantısı olduğu yönündeki iddiaları reddetmektedir.

Birleşik Devletler, VAYPİCİ’yi terörist bir organizasyon olarak görmemektedir.

Pentagon yaptığı açıklamada: ‘‘Türkiye’nin, Birleşik Devletler tarafından bir terör örgütü olarak kabul edilen PKK hakkındaki güvenlik endişelerini kabul ediyoruz. Birleşik Devletler, PKK’ye hiçbir destek sağlamamaktadır’’ ifadelerini kullanmıştır.

Pentagon açıklamasına, Birleşik Devletler liderliğindeki koalisyonun Afrin’de devam eden bir operasyonu olmadığını, bunun nedeninin de bütün dikkatlerini İslami Devlete karşı yürütülen askeri operasyonlara yoğunlaştırmaları olduğu şeklinde sürdürmüştür.

Türk Jetleri, 20 Ocak 2018. Foto: MEHR NEWS AGENCY

Birleşik Devletler destekli SDF (Syrian Democratic Forces – Suriye Demokratik Güçleri) bir gün önce yaptığı açıklamada Türkiye’nin Kürt bölgelerine saldırmasının İslami Devlete odaklanmış durumdaki mücadelenin yönünü değiştireceğini açıklamıştır. Afrin’den Türk topraklarına herhangi bir saldırı yapılmasına müsaade etmeyeceklerini ifade eden SDF, saldırıya uğramaları durumunda ise topraklarını ve halkını koruyacakları uyarısında bulunmuştur.

Suriye Kürdistanı Kürt bölgesinde bulunan Rojava’ya yapılan Türk saldırılarında en az 10 kişi yaralanmıştır. Afrin, Suriye İç Savaşının başladığı 2011 yılından kısa bir süre sonra kurulan en batıdaki Kürt kantonudur.

Rusya, Türkiye tarafından yapılan askeri operasyon hakkında endişelerini dile getirmiş ve her iki tarafı da ölçülü davranmaya davet etmiştir.

Moskova, askerlerini korumak maksadıyla, Afrin’de konuşlu bulunan birliklerinin yerlerini değiştirmiştir. Rusya açıklamasında; Kürt yerleşim bölgesi için sözde sınır koruma kuvveti kurma planları nedeniyle ABD’yi operasyonu tetiklemekle suçlamıştır. Washington ise böyle bir kuvvet kurmak istediği yönündeki iddiaları reddetmektedir.

 

Türkiye tarafından desteklenen TOYOTALLY GOOD (Tamamen İyi) ÖSO (Özgür Suriye Ordusu) Savaşçıları. Foto: AFP Photo

Birleşik Krallık da yaptığı açıklamada Afrin’de cereyan eden olayları yakından izlediklerini ve Türkiye’nin Suriye sınırı ile ilgili meşru endişelerini kabul ettiğini ifade etmiştir.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığından bir sözcü yaptığı açıklamada; ülkesinin Suriye’de istikrar sağlayacak, gerilimin tırmanmasını engelleyecek ve Türkiye’nin güvenlik çıkarlarını koruyacak çözümler bulmak için Türkiye ve diğer müttefikler ile yakın bir şekilde çalışmaya hazır olduğunu ifade etmiştir.

İngiliz yetkili yaptığı açıklamada; ‘‘Biz Türkiye’nin sınırlarının güvenliği konusunda meşru hakları olduğunu kabul ediyoruz’’ sözlerini kullanmıştır.

Çevirenin Notları: Rudaw tarafından kaleme alınan yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir ve sadece Rudaw’ın görüşlerini yansıtmaktadır. Yazının çevrilmesi Sun Savunma Net veya çevirenin yazıda ifade edilen görüşleri paylaştığı anlamına gelmemektedir.

Yazının aslına aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

null

null

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin editörlüğünü yapmaktadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Almanya’nın Türk Süper Starı “Erdogate”

Almanya’nın Türk Süper Starı "Erdogate"   Entegrasyon için en önemli...

ABD Yaptırımlarına Karşı Türkiye’nin Cevabı Ne Olmalı?

Demokles’in Kılıcı   ABD Yaptırımlarına Karşı Türkiye’nin Cevabı Ne Olmalı?...

TMMOB Oy Kullan Broşürü

TMMOB, 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel...

Daha Fazla ABD Yaptırımı Türkiye’yi İflas Ettirebilir

Daha Fazla ABD Yaptırımı Türkiye’yi İflas Ettirebilir   Yazar: Franz...

Türkiye’de Kadınlar Ölüyor

Türkiye’de Kadınlar Ölüyor Ve problem giderek daha da kötüleşiyor. Yazarlar: Sophia...

Kapat