Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Netanyahu’dan Putin’e Uyarı: İsrail İran’a Karşı Harekete Geçmeye Hazır

Netanyahu’dan Putin’e Uyarı: İsrail İran’a Karşı Harekete Geçmeye Hazır

Yazar: Batya Jerenberg, World Israel News, 29 Ocak 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 31 Ocak 2018

29 Ocak 2018 günü Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşen İsrail Başbakanı Netanyahu. Foto: AP/Alexander Zemlianichenko

İran’ın, İsrail’e komşu Arap ülkelerindeki kalıcı varlığına yönelik hamleleri nedeniyle, artan endişelerin ortasında İsrail başbakanı Moskova’ya kısa bir ziyarette bulunmuştur.

Başbakan Benjamin Netanyahu, Rusya’nın başkenti Moskova’da Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Pazar günü, gündemindeki ilk ve en önemli konu İran olmak üzere iki saat süren bir görüşme yapmıştır.

Toplantı sonrasında yaptığı açıklamada Netanyahu; ‘‘Bu toplantı, Suriye’deki gelişmelerde çok önemli bir dönüm noktası yaşandığı zamanda gerçekleşmiştir. İran, Suriye topraklarına yerleşecek mi yoksa bu süreç durdurulacak mı? Eğer kendiliğinden sona ermez ise biz bunu durdurmak için harekete geçeceğiz.’’ ifadelerini kullanmıştır.

Netanyahu, özenle seçtiği ifadelerini, Suriye’deki Assad rejimini destekleme yönündeki ortak çıkarların müttefik haline getirdiği Moskova ve Tahran’ı, belki de İran’ı bu konu hakkında etkileyebilecek en güçlü kişiye yöneltmektedir. Aslında, bölgedeki artan etkisinin açık bir sembolü olarak Putin, ülkedeki iç savaş, Rus ve İran tarafından desteklenen rejim kuvvetleri sayesinde Assad’ın lehine sonlanmak üzereyken, Rusya’nın güneyinde yer alan Sochi kentinde, iki gün sürecek Suriye ulusal diyalog kongresine ev sahipliği yapmaya hazırlanmaktadır.

Suriye’deki askerî harekâtı süresince Rusya, İsrail ile olan iyi ilişkilerini sürdürmeye devam etmiş, iki ülke hava kuvvetleri, İsrail hava kuvvetlerine ait savaş uçakları, Hezbollah konvoylarını ve başka hedefleri bombalarken meydana gelebilecek bir çatışmayı önlemek maksadıyla, çok yakın bir iletişimde olmuştur.


Görüşmenin diğer önemli gündem maddesi de Lübnan’dır. İsrail başbakanı bu konuda Putin’e; Yahudi devletini direkt olarak tehlikeye sokan İran faaliyetleri hakkında bilgi vermiştir.

Netanyahu yaptığı açıklamada, ayrıntıları vermeden; ‘‘İsrail’e yönelen hassas güdümlü silah tehdidi kabul etmek istemediğimiz çok ciddi bir tehdittir ve harekete geçmemiz gerekirse bunu yapacağız.’’ ifadelerini kullanmıştır.

Netanyahu bu ifadeleri ile Lübnan’da askeri varlığını artırmak isteyen Tahran rejiminin, varlığını pekiştirirken ülkede füze fabrikaları inşa etme yönündeki gayretlerini kastetmektedir. Birkaç üst düzey İsrailli yetkili, kısa bir süre önce Lübnan’ı bu hamleye karşı uyarmış, İsrail Savunma Kuvvetleri sözcüsü Tuğgeneral Ronen Manelis de Arap medyasında yayınlanan bir makalesinde, Lübnan vatandaşlarına İran’ın ülkelerini ellerinden almasına karşı koymaları yönünde bir çağrı yapmıştır.

Muhtemelen, 27 Ocak 2018 tarihinde, Uluslararası Yahudi Soykırımını Anma gününde yaptığı konuşmaya atıfta bulunan Netanyahu kararlı bir ifade ile ‘‘Bütün gücümüzle İran’ın önünde duracağız. Başka bir Soykırım olmayacak.’’ sözlerini kullanmıştır.

Netanyahu’ya göre Ruslar, İsrail’in bu konudaki tutumunu ve bu tür tehditleri nasıl gördüklerini tam anlamı ile anlamıştır.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

Ülkesine dönmesi sonrasında Putin ile gerçekleştirdiği toplantı hakkında görüşlerini paylaşan Netanyahu, 2011 yılında Suriye’de çatışma başladıktan sonra, Rusya’nın İran ile ilişkilerini  geliştirmesinin, Suriye topraklarının, İran destekli Şii militanların İsrail devletine ve Orta Doğu’da birçok başka yere karşı faaliyette bulunabilecekleri bir yer haline gelmesine katkı sağladığını vurgulamış ve Rus hava araçlarının İran Devrim Muhafızları ile Suriye güvenlik güçlerini desteklemek maksadıyla  hava saldırıları düzenlediğine dikkat çekmiştir.

Suriye iç savaşında çözüme yaklaşıldığı bir sırada, Netanyahu’nun da belirttiği gibi baştan beri İran ile birlikte hareket eden Vladimir Putin, İran konusundaki tutumunu değiştirecek gibi görünmemektedir.

Hezbollah ve İran’ın Suriye ve Lübnan’daki faaliyetleri hakkındaki ciddi endişeleri göz önüne alındığında, İsrail’in oyuna aktif olarak dâhil olması hiç de şaşırtıcı olmayacaktır.

Netanyahu warns Putin: Israel ready to act against Iran

Israeli PM Netanyahu in discussion with Russian President Putin in Moscow, Jan. 29, 2018. (AP/Alexander Zemlianichenko) (AP/Alexander Zemlianichenko) Netanyahu warns Putin: Israel ready to act against Iran The Israeli prime minister flew to Moscow amid escalating concerns over Iran’s push to have a permanent presence in neighboring Arab countries.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
ABD, Türkiye’yi Hedefleyen Yaptırım Listesi Hazırlığında

ABD, Türkiye’yi Hedefleyen Yaptırım Listesi Hazırlığında   Yazar: Benjamin Harvey,...

IŞİD Harekâtına Hava Desteği Sağlayan ABD Suriye Birliklerine Bomba Yağdırdı – 80 Ölü

  IŞİD Harekâtına Hava Desteği Sağlayan ABD Suriye Birliklerine Bomba...

Göbekli Tepe-4: Gizemli Tapınağın Şifreleri; Figürler ve Semboller

Göbekli Tepe-4: Gizemli Tapınağın Şifreleri; Figürler ve Semboller   Kenan Yelken,...

Siyaset & Ahlak

Siyaset & Ahlak İzafiyet teorisi fizikte geçerlidir, ahlakta değil. Albert...

NEDEN KARADENİZ?

Analiz - Neden Karadeniz? Yazar: Chris Miller, 24 Ocak 2017...

Kapat