Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

İdlib Anlaşmasını Memnuniyetle Karşılayan Şam’ın Planlarında Değişiklik Yok

Herkes Memnun, Bu İşten Zararlı Çıkan Kim?

İdlib Anlaşmasını Memnuniyetle
Karşılayan Şam’ın Planlarında
Değişiklik Yok

Assad’ın Oyun Planı Ne?

 

 

Editör, Russia Insider (Middle East Eye), 19 Eylül 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 27 Eylül 2018

 

Editörün Notu: Suriye hükümeti, Putin’in, Erdoğan’ı yatıştırmak maksadıyla İdlib Cihadistanına yönelik Rusya-Suriye saldırısını (ya da en azından Rusya desteğini) durdurması haberini nasıl karşıladı?

 

Bundan memnun olmadıkları kesin, fakat en azından, kâğıt üzerinde isyancıların ağır silahları kısmen çekmesini, Halep kentine giden M5 otoyolunun açılmasını ve Suriye’nin El Kaide kolu olan Tahrir al-Sham terör örgütünün dağıtılmasını içeren Rusya-Türkiye anlaşmasını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladılar.

Suriye Devlet Başkanı Bashar al-Assad hükümeti, isyancıların elindeki İdlib eyaletinde askerden arındırılmış bir bölge oluşturulmasını öngören ve yapılacak saldırıyı durduran, Rus ve Türk liderler arasında varılan anlaşmayı memnuniyetle karşılamıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Karadeniz kıyısında bulunan Sochi kentindeki konutunda gerçekleşen dört saatten fazla süren görüşme sonucu yaptığı açıklamada, iki ülkenin bir insanlık trajedisine engel olduğunu ifade etmiştir.

Varılan anlaşmayı memnuniyetle karşıladığını açıklamasına rağmen Şam yönetimi, gelecekte İdlib eyaletini yeniden ele geçirmeyi hâlâ planladığını vurgulamıştır.

 

AKP Hükümeti tarafından terör örgütleri listesine dâhil edilen, İdlib eyaletinde
siyah bayrak çeken HTS teröristleri.  Foto: SOL International

 

İdlib anlaşması sivillerin hayatlarını ve onların Şam yönetimi tarafından direkt olarak hedef alınmasını engelliyor. Bu anlaşma,  Assad’ın Suriye’de bütün kontrolü ele geçirme rüyalarını da sonlandırmıştır. Mustafa Sejari, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO).

Suriye devlet haber ajansı SANA ise, bir dış işleri bakanlığı yetkilisine dayandırdığı haberinde; ‘‘Bu anlaşma, Suriye ve Rusya arasındaki yoğun temas ve görüşmelerin sonucudur. Hükümet, Suriye’nin her karış toprağını ister askeri operasyonlar ister mahalli uzlaşmalar ile kurtarana kadar terörizme karşı savaşmaya kararlıdır’’ ifadelerine yer vermiştir.

Üst düzey Suriyeli isyancı liderlerden biri ise yaptığı açıklamada; Rusya ile Türkiye arasındaki anlaşmanın Assad’ın ülkenin kontrolünü yeniden ele geçirme ümitlerini suya düşürdüğünü iddia etmiştir.

Özgür Suriye Ordusu yetkilisi Mustafa Sejari, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada; İdlib anlaşmasının sivillerin hayatlarını ve onların Şam yönetimi tarafından direkt olarak hedef alınmasını engellediğini ve Assad’ın Suriye’de bütün kontrolü yeniden ele geçirme planlarını suya düşürdüğünü iddia etmiştir.

 

Önceki Makale  BU KEZ DE 28 ŞUBAT SANIKLARINDAN YARGITAY'A BİR BAVUL DOLUSU DOKÜMAN...

Russia Insider tarafından yazıda kullanılan illüstrasyon ve altyazı: Şam yönetimi büyük bir olasılıkla şimdilik programa uyacak, çünkü planın başarısız olması durumunda suçu Rusya’nın üzerine yıkmak istemiyor, fakat geri kalan İslamcı militanları kesin olarak ezmek için Türklerin verdikleri sözleri tutamadığının ortaya çıkmasını ümit ediyor.

 

‘Diplomasi İşe Yarıyor’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de yaptığı açıklamada; Rusya ve Türkiye’nin, isyancılar ile hükümet birlikleri boyunca uzanan hatta, 15 Ekim 2018 tarihine kadar yürürlükte kalacak olan, 15-20 kilometre genişliğinde bir askerden arındırılmış bölge konusunda anlaştıklarını açıklamıştır.

Putin açıklamasında; anlaşmanın, şimdi Hay’at Tahrir al-Sham (HTS) olarak adlandırılan El Nusra Cephesi savaşçıları dâhil, bütün radikal terör örgütleri ile tanklar ve çok namlulu roketatarlar dâhil bütün ağır silahların İdlib eyaletinden çekilmesini kapsadığını ifade etmiştir.

Bununla birlikte, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın Salı günü yaptığı açıklamada; iki ülke arasında varılan anlaşmanın parçası olarak, İdlib eyaletinde bulunan Suriyeli muhaliflerin halen bulundukları yerlerde kalmayı sürdüreceğini ifade etmiştir.

Attığı bir Twitter mesajında Kalın; Rusya ve Türkiye’nin bölgede ortak devriyeler atacaklarını ve Moskova’nın anlaşmanın gereği olarak, İdlib eyaletine yapılacak bir saldırıyı engellemek için gerekli tedbirleri alacağını ifade etmiştir.

Bu arada İran Dışişleri bakanı Mohammad Javad Zarif de Salı günü yaptığı açıklamada; İran, Türkiye ve Rusya arasındaki diplomatik görüşmelerin savaşı engellemekte başarılı olduğunu açıklamıştır.

Attığı Twitter mesajında Zarif; ‘‘Ankara ve Şam’a yaptığım ziyaretler sonrasında, birkaç haftadır sürmekte olan yoğun sorumlu diplomasi, Tahran’da yapılan İran-Rusya-Türkiye zirvesi ve Sochi toplantısı, aşırılık yanlısı teröristlerle savaşın sürdürülmesine yönelik kararlılığı koruyarak, İdlib eyaletinde bir savaşı önlemede başarılı olmuştur. Diplomasi işe yaramıştır’’ ifadelerini kullanmıştır.

 

Türkiye ve Suriyeli muhaliflerin bayraklarını taşıyan göstericiler, İdlib Eyaleti Maarat al-Numan kasabasında bir gösteri esnasında görülürken. Foto: AP

 

Önceki Makale  Lütfen Suriye’yi Terk Edin!

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Yazıda ifade edilen düşünceler ve ileri sürülen iddialar Middle East Eye yayıncı kuruluşuna aittir. Yazının çevrilerek paylaşılması; Sun Savunma Net sitesi ve çevirenin aynı görüş ve iddiaları paylaştığı anlamına gelmemektedir.

Rusya, İran,  Türkiye ve Suriye, yani herkes memnun. Bu işte bir terslik var. 15 Ekim 2018 tarihini bekleyelim ve görelim. Bakalım cihatçı HTS terör örgütü tanklar ve çok namlulu roketatarlar dâhil ağır silahlarını bırakıp İdlib eyaletinden çekilecek mi? Ağır silahlar ne olacak? İdlib merkezine mi yoksa Türk sınırına mı çekilecek?

 

Damascus welcomes Idlib deal but still plans to ‘liberate last inch’ of Syria

Syrian President Basar al-Assad’s government has welcomed the agreement between the presidents of Russia and Turkey to create a “demilitarised zone” in the rebel-held province and to call off an assault against rebel-held Idlib.

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin editörlüğünü yapmaktadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
MICHAEL FLYNN & TÜRKİYE BAĞLANTISI

MICHAEL FLYNN & TÜRKİYE BAĞLANTISI Yazar: David L. Phillips, NYR...

Mısır’ın ilk seçilmiş başkanı Morsi’nin ölüm cezasıyla sonlanan öyküsü

Mısır’ın ilk seçilmiş başkanı Morsi’nin ölüm cezasıyla[1] sonlanan öyküsü Yazar:...

Suriye’nin Kürt Problemini Türkiye Değil, Suriyeliler Çözecektir

Suriye’nin Kürt Problemini Türkiye Değil, Suriyeliler Çözecektir Yazar: Amberin Zaman,...

Rusya, Türkiye ve İran, İdlib Eyaletinde Ateşkes Konusunda Anlaşamadılar

Rusya, Türkiye ve İran, İdlib Eyaletinde Ateşkes Konusunda Anlaşamadılar  ...

SARS-CoV-2 ile gelişen COVID-19 Sorular ve Yanıtları

    SARS-CoV-2 ile gelişen COVID-19Sorular ve Yanıtları   İÇİNDEKİLER1....

Kapat