savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,8221
EURO
35,1421
ALTIN
2.449,46
BIST
10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
31°C
Ankara
31°C
Açık
Cumartesi Açık
32°C
Pazar Açık
34°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
34°C
Salı Açık
31°C

NATO SKANDALININ PERDE ARKASI

NATO SKANDALININ PERDE ARKASI

ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR?

NATO SKANDALININ PERDE ARKASI

Hiçbir şeyden çekmedi şu Twitter’den çektiği kadar

Yazar: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 26 Kasım 2017

NATO Skandalı

Fransız Acil Müdahale Kolordusunun (Rapid Reaction Corps France) eğitildiği TRIDENT JAGUAR 2017 tatbikatının ilk safhası 8-16 Mart 2017 tarihlerinde Bulgaristan’ın Novo Selo Eğitim Sahasında ve Norveç’in Stavanger kentinde icra edilir. Bu esnada Headquarters I olarak adlandırılan Almanya/Hollanda Kolordusu da TRIDENT JAGUAR 2017’nin ikinci safhasına katılmak üzere Norveç’in Stavanger kentine intikaline başlamıştır. Tatbikatın ikinci safhası, 29 Mart ile 7 Nisan 2017 tarihleri arasında icra edilecektir.

TRIDENT JAGUAR serisi tatbikatlar Joint Warfare Centre (JWC) (Müşterek Harp Merkezi) tarafından yürütülen operasyonel seviyedeki tatbikatlardır. NATO’nun konuşlandırılabilir NATO Kuvvet Yapısına (NATO Force Structure) ait birliklerin Komuta ve Kontrol kabiliyetlerini geliştirmek için tasarlanmışlardır.

Uzun ve yorucu bir dönem olur, tam 18 ay tatbikat için hazırlık yapılmıştır. Fakat 3.500’den fazla asker ve sivilin katıldığı TRIDENT JAGUAR 2017 tatbikatında, iki kolordunun da askeri, politik ve diplomatik olayları tetikleyen operasyonel seviyede zorluk ve ikilemlerin oynandığı çok kapsamlı bir ortamda eğitimleri başarı ile tamamlanır.


NATO’nun, ünlü Madde 5 dışında, yani NATO’nun kuruluş prensipleri dışında kalan TRIDENT JAGUAR 2017 Komuta Postası Tatbikatı, JWC alan uzmanları tarafından oluşturulan hayali Skolkan 2.0 senaryosu içinde oynanmaktadır. Soğuk Savaş biteli çok olmuştur, NATO’nun birinci önceliği çoktandır, Madde 5 dışında kalan, günümüzde ortaya çıkan karmaşık muharebe ortamında; stratejik, politik ve taktik seviyedeki karmaşık olaylara müdahalede nasıl etkinlik kazanabileceğidir. Skolkan 2.0 Senaryosu da buna göre hazırlanmıştır.

JWC alan uzmanları tarafından hazırlanan MEL/MIL, yani Main Events List (Ana Olaylar Listesi) ile Main Incidents List (Ana Olaycıklar Listesi), tatbikata katılan unsurların, ortaya çıkan yeni karmaşık muharebe ortamında, tehdit ve zorluklara tepki gösterme kabiliyetlerini sınayacak ve geliştirecek şekilde hazırlanmıştır. MEL/MIL kısaca tatbikat esnasında katılan birlikler için yaratılan ana akış senaryosu ve zaman çizelgesidir.

TRIDENT JAGUAR 2017, aşağıda sunulan hibrit tehditler üzerine yoğunlaşmıştır:

 • Konvansiyonel savaş ve istikrar harekâtı,
 • Krizlerin çözümü ve hukukun üstünlüğü,
 • Stratejik haberleşme ve bilgi operasyonları,
 • Bütüncül Yaklaşım,
 • İnsani sivil asker koordinasyonu,
 • Sahada lojistik faaliyetleri,
 • Modern muharebenin beşinci boyutu olan siber savaş ve
 • Kimyasal biyolojik, radyolojik ve nükleer radyolojik (KBRN) tehditler.

2017 yılında JWC’de icra edilen NATO tatbikatları TRIDENT JAGUAR 2017 ve TRIDENT JAVELIN 2017

Tatbikat esnasında 3.000’den fazla ara durum verilir. Tatbikatı Polonya Ordusundan Tümgeneral Andrzej Reudowicz yönetmiştir, Reudowicz, Stavanger kentindeki Joint Warfare Centre’nin komutanlık görevini yürütmektedir. 7 Nisan 2017 günü yaptığı kapanış konuşmasında; JWC tatbikatlarının, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen çokuluslu yaklaşım altında, hibrit savaş dâhil muharebe sahasının bütün spektrumunu kapsadığına dikkat çeker.

TRIDENT JAGUAR 2017 tatbikatı hedeflerine ulaşmıştır, 7 Nisan 2017 tarihinde Korgeneral Michiel van der Laan, JWC’e derin minnetlerini ve takdirlerini sunar, ona göre bu tatbikat, o güne kadar yapılan en iyi NATO tatbikatıdır. Kendi karargâhına bu başarılı tatbikat için teşekkür eder ama tatbikatın başarısındaki aslan payını, tatbikatı yöneten JWC EXCON (Exercise Control)’a verir, senaryo çok iyi hazırlanmıştır, JWC MEL/MIL timi mükemmel bir iş yapmıştır.

7 Nisan 2017 tarihinden sadece altı ay sonra, mükemmel işler yapan JWC tarafından bir tatbikat daha icra edilecek ve NATO tarihinin en büyük skandalı patlak verecektir. NATO tarihinin en iyi tatbikatı olarak nitelendirilen TRIDENT JAGUAR 2017 tatbikatı üzerinden sadece ALTI AY geçmiştir.

NATO, tatbikat işinde gerçekten iyidir. TRIDENT JAVELIN 2017 tatbikatının da mükemmel geçmesi beklenmektedir. Bu arada ‘‘Trident’’ kelimesi ‘‘Üç Dişli Mızrak’’ anlamındadır ve ‘‘Tiridine Bandım’’ türküsü ile hiçbir bağlantısı yoktur. Tirit et suyu demektir.   Fakat Norveçli bir teknisyen ile Türkiye asıllı bir Norveçli subay bütün beklentileri boşa çıkaracak ve NATO tarihinin en iyi tatbikatından sonra, NATO tarihinin en büyük skandalına neden olacaklardır.

08-17 Kasım 2017 tarihlerinde icra edilen ve NATO tarihinin en büyük skandallarından bir tanesinin ortaya çıktığı tatbikatın adı TRIDENT JAVELIN 2017’dir. Karşıt ülke liderleri fotoğrafları arasına Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafı yerleştirilmiş ve tatbikat içerikli sosyal medya çevrimi içine de Recep Tayyip Erdoğan (RTerdogan) isimli bir sahte hesap açılmıştır. Twitter’ı temsil eden ‘‘Chatter’’ sosyal medya ortamında açılan Recep Tayyip Erdoğan isimli sahte hesapta, karşıt kuvvet liderini destekleyici mesajlar paylaşılmaktadır. Karşıt ülke Rusya Federasyonu, lideri ise Vladimir Putin’dir.

Recep Tayyip Erdoğan NATO Karargâhı Açılış Töreninde. ‘6 Mayıs 2017, Foto:  ahaber

TRIDENT JAVELIN 2017 tatbikatı, Komuta Postası/Bilgisayar Destekli Tatbikattır (CPX/CAX). Tatbikatın hedefi NATO’nun, karmaşık ve çokuluslu bir ortamda, büyük çaplı müşterek bir savaşı icra edebilmesi için Komuta ve Kontrol ile karşılıklı çalışabilirlik yeteneklerini geliştirmektir. Yine hayali ve Madde 5 dışı bir senaryoya dayanan tatbikata, Hollanda’nın Brunssum kentinde bulunan Joint Force Brunssum Karargâhı, komutası altındaki Allied Land Command ve Allied Maritime Command unsurları ile birlikte katılmaktadır. NATO Allied Land Command (Müttefik Kara Komutanlığı), Türkiye’nin İzmir kentindedir, 2012 yılında yeni evi olan bu güzel kentte faaliyetine başlamıştır.

 Açılış töreninde konuşan Allied Land Command Komutanı ABD’li Korgeneral Frederick ‘‘Ben’’ Hodges; ‘‘Türkiye, coğrafi konumu ve çok büyük askeri katkısı nedeniyle, ittifaka katıldığı günden itibaren NATO’nun etkinliği ve işlevselliği açısından hayati öneme sahiptir’’ der. Yeni atanan komutana göre, Kara unsur komutanlığının Türkiye’de kurulması, 28 üye ülkenin Türkiye’nin stratejik önemini kavradığının en büyük göstergesidir.

TRIDENT JAVELIN 2017 gerçekten çok önemlidir, son 20 yılın en büyük CPX tatbikatıdır,  benzersizdir, operasyonel seviyede en önemli tatbikattır, en kolektif bir şekilde, bütün NATO komuta yapısını eğitmektedir, en iyi CAX desteği sağlanmıştır. Tatbikatta bir ‘‘EN’’ daha yaşanacak, NATO tatbikatlar tarihinin EN BÜYÜK SKANDALI bu tatbikata nasip olacaktır.

Skandal tespit edildiğinde, tatbikata katılan Türk Silahlı Kuvvetleri personeli de üzerlerine düşeni yaparak, durumu Belçika’nın Mons kentinde bulunan Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhındaki (SHAPE – Strategic Headquarters Allied Powers in Europe) Türk Milli Askeri Temsilciliğine (Tu NMR) en hızlı şekilde iletirler. NMR, SHAPE Karargâhına durumu en hızlı şekilde açıklayan bir yazı yazar ve durumu Genelkurmay Karargâhına iletir, yaşanan olayların kabul edilemez olduğu vurgulanarak, konu NATO askeri makamları nezdinde yazılı ve sözlü olarak protesto edilir, sonraları durum adına sahte hesap açılacak olan Recep Tayyip Erdoğan’a da bildirilir, biraz geç kalınmıştır ama olsundur, tatbikata katılan personel geri çekilir, tatbikat zaten sona ermiştir.

Rterdogan sahte hesabından gönderilen ilk mesaj.

Sıralı NATO makamları özürler dilerler, Türkiye’ye böyle bir olayın bir daha asla olmayacağı yönünde garantiler verilir. Soruşturma halen sürmektedir; Atatürk’ün fotoğrafını düşman liderler arasına koyan teknisyen, fotoğrafı İnternetten bulduğunu ve Atatürk’ü tanımadığını söyler, o da hatası nedeniyle özür diler. Herkes seriye bağlamış, devamlı özür dilemektedir, NATO tarihinde, kuruluşundan beri en fazla özür dilenen en inanılmaz anlar yaşanmaktadır.

Türkiye kökenli bir Norveç subayının yaptığı ise hata değildir, nedense bu subay özür dilememiştir, belli ki hata yaptığını düşünmemektedir. Chatter (Twitter) adlı sosyal medya hesabında Recep Tayyip Erdoğan adına RTerdogan isimli sahte bir hesap açar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın düşman ülke liderleri ile yakın ilişki kurduğu ve onlarla iş birliği yaptığı mesajlarını verir. Sanki Twitter, hayali bir senaryo içinde, gerçek bir dünya liderinden intikam alıyordur. Mavi Kuşun geçmişte Türkiye ile başı derde girmiştir. Erdoğan, Mavi kuşun Türk topraklarına girmesine engel olmuştur.

Hata yapan teknisyen ile Türkiye kökenli Norveçli subay işlerinden olurlar, soruşturma halen sürmektedir. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de özür diler. Özür açıklamasında, nedense sadece, Atatürk heykelini düşman karşıt liderler arasında kullanan teknisyenden bahseder, teknisyen geçici işçidir, özür de dilemiştir, NATO ile bağlantısı yoktur ve görevden uzaklaştırılmıştır. Daha fazla konuşmanın ve olayı büyütmenin hiç anlamı yoktur. Türkiye kökenli subaydan hiç bahsetmez.

Rterdogan sahte hesabından gönderilen ikinci mesaj.

SHAPE Milli Askeri Temsilciliğinin Yazısı

Milli Askeri Temsilcilik tarafından SHAPE Kurmay Başkanlığına gönderilen, 15 Kasım 2017 gün ve ‘‘TRJN17 Sahte Sohbet Hesabı’’ konulu, NATO Tasnif Dışı gizlilik dereceli yazıda aşağıdaki ifadeler yer almıştır:

 1. Türk Milli Askeri Temsilciliği, TRJN17 tatbikatında sahte bir sohbet hesabı açıldığı ve bu hesaptan sisteme bazı haberler yüklendiği yönünde bilgilendirilmiştir.
 2. Bu tür sahte sohbet hesaplar açılmasının ve haberlerin yayılmasının, ittifakın bütünlüğünü bozacağına inanıyoruz. Ekteki doküman ve aşağıda verilen linkte, onlarca yıldır ittifakın güvenilir bir üyesi olan Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı adına açılan hesap ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Tatbikatlarda gerçek isimlerin kullanılması, tatbikatı kontrol edenler için normal bir uygulama olmamalıdır.
 3. Bu olay, bir tatbikat esnasında meydana gelmiş ve Türk yetkililerin uyarısı sonrasında kaldırılmış olsa da kabul edilemez bir durumdur ve bu sahte hesaplar ve haberler kontrol edilerek, daha fazla kişiye ulaşmadan derhal sistemden uzaklaştırılmalıdır. Hesabı oluşturan da soruşturulmalıdır.
 4. Türk Milli Askeri Temsilciliği, Kurmay Başkanından bu olaya dâhil olmasını ve böylesine kabul edilemez bir durumun, bir daha tekrarlanmamasının sağlanmasını nazikçe rica etmektedir.

 

Solda SHAPE Karargahındaki Milli Askeri Temsilcilik tarafından SHAPE Kurmay Başkanına gönderilen yazı, sağda ise JWC Komutanı Tümgeneral Andrzej Reudowicz’in Sosyal Medya Sohbet Programının uygun kullanılmasıyla ilgili TRIDENT JAVELIN 2017 tatbikat katılımcılarına gönderdiği 15 Kasım 2017 tarihli yazı.

NATO Joint Warfare Centre Komutanı Tümgeneral Andrzej Reudowicz, TRIDENT JAVELIN 2017 tatbikatına katılan bütün katılımcılara, 15 Kasım 2017 tarihinde, ‘‘Tatbikat Sosyal Medyasının Uygun Kullanımı’’ konulu, NATO Tasnif Dışı gizlilik dereceli bir yazı yayımlar.

Herkese,

Bu tatbikatın icrası esnasında Chatter sosyal medya platformunun, gerçek dünya liderlerini, katılımcılardan bazılarını haklı olarak rahatsız edecek şekilde tasvir etmek maksadıyla kullanıldığı tespit edilmiştir. Chatter platformunun yetkisiz olarak bu şekilde kullanılması, tatbikat senaryo kapsamında verilecek ara durumlar ve senaryonun bir parçası değildir.

Tatbikata katılanlar arasında, bu yetkilendirilmemiş Chatter mesajlarından rahatsız olanlardan bütün içten duygularımla özür diliyorum. NATO komuta postası tatbikatları esnasında bir daha asla böyle bir olayın meydana gelmesini istemiyorum.

Bu nedenle, tatbikatın kalan kısmında ve gelecekteki bütün tatbikatlarda hiçbir gerçek dünya lideri veya politikacısı, belirli bir tatbikat için oluşturulan içerikte olmadığı sürece, sosyal medya hesaplarında gösterilmeyecektir.

Yeniden, lütfen en derin özürlerimi kabul ediniz

Bu esnada, Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Halifax Uluslararası Güvenlik Forumunun yıllık toplantısına katılmak için Kanada’dırlar. Onlar da konuşurlar; Bakan Çelik, Kanada’da görüştükleri Stoltenberg’in her seferinde kendilerinden özür dilediğini ama yine de olayları kabul edilemez gördüklerini dile getirir. Çelik, özetle, “Olayı gerçekleştiren sivil memur cezalandırılmalıdır. Bunun emir komuta zinciri yok mudur? Bunun amirleri yok mudur? Olaylar yöntemi itibariyle FETÖ’ye benziyor. Bağlantılarını araştıracağız. Bütün varlıklarını Türkiye’ye zarar vermek, Türkiye’de bir takım olumsuz gelişmeler oluşturmak üzerine kuruyorlar” diye konuşur. Neredeyse Atatürk’ü tanımayan geçici Norveçli teknisyeni FETÖ üyesi yapmıştır.

Orgeneral Hulusi Akar da konuşur, konuşmak güzeldir, hazır da fırsat çıkmıştır ve bu fırsatı kaçırmamak lazımdır, o da öyle yapar, konuşur ve özetle, “Yakın zamanda NATO’nun düzenlediği askeri tatbikatların birinde, söylenenlere göre, bireysel olarak ve belki de FETÖ tarafından desteklenmiş kişiler tarafından gerçekleştirilmiş, çirkin ve kabul edilemez bir olay yaşandı. NATO idarecileri, zamanında ve gereğine uygun bir şekilde tepki gösterdi. Kimsenin müttefikliğimizi ve dayanışmamızı baltalamasına izin vermemeliyiz” der.

Türkiye’de muhalefet partileri, NATO skandalının 12 Kasım 2017 günü tespit edildiğini, cumhurbaşkanının ise 17 Kasım tarihinde, dört günlük bir gecikme ile açıklama yaptığını vurgulayarak sorarlar: Skandalın bilgisi Erdoğan’a dört gün sonra mı iletilmiştir, yoksa Erdoğan açıklama yapmak için dört gün beklemiş midir?

Türk halkı haklı olarak kızmıştır, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı Yalçın Topçu fırsatı kaçırmaz ve o da bir açıklama yapar; “Bu hayâsız ve şerefsiz davranış, NATO’nun ülkemizle ilgili tutumuna tüy dikmiş, büyük Türk milletince bu kurumdaki varlığımız artık sorgulanır hale gelmiştir. Mesele 2019‘dur. Millet olarak her zamankinden daha kararlı bir şekilde Cumhurbaşkanımızın yanında saf tutacağız ki; bu edepsiz ve hayâsız akınlar, bu terbiyesiz saldırılar istikbalimize bir daha gölge düşüremesin. Bütün darbelerin ve savunma sanayinde bağımlılığın arkasında NATO vardır. NATO üyeliğimizi gözden geçirmemizin zamanı gelmiştir. Üyesine her türlü düşmanca tavır içinde olan bu kurum bizim için olmazsa olmaz değildir. Bu kurumdaki varlığımız TBMM tarafından acilen ele alınmalı.” der.

Başdanışman Yalçın Topçu tarafından, NATO’nun ülkemizle ilgili tutumuna dikildiği öne sürülen hayâsız ve şerefsiz tüy.

NATO’da yaşanan olaylar milli bir skandal olarak görülmüş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı Yalçın Topçu tarafından ‘‘TÜY DİKME’’ olarak nitelendirilmiştir. Eğer NATO’daki son olay bir tüy dikme ise, tüy dikme öncesinde gerçekleşen çok daha kötü olan faaliyetlerin neler olduğunu, bu nitelendirmeyi yapan Başdanışman Topçu açıklamak ve Türk kamuoyunu aydınlatmak zorundadır.

Şu tüy dikme teriminin anlamını biraz açalım. Türk Dil Kurumu bu terimi; teklifsiz konuşmada ‘‘kötü bir durum almış işi büsbütün kötü bir duruma sokmak’’ olarak tanımlamaktadır. Osmanlı Devletinin ilk Paris Elçisi Yirmisekiz Mehmet Çelebi hatıralarında, Fransızların erkek ya da kadın su gibi parfüm kullandıklarını anlatmaktadır. Ancak çevreden gelen pis kokularla parfüm kokularının birleşerek daha beter bir koku oluşturmasından ve bunun da hiçbir parfüm tarafından bastırılamamasından da yakınmaktadır. Yirmi Sekiz Mehmet Çelebi, yurda döndüğünde, Türkçe Deyimler Sözlüğüne “üzerine tüy dikmek” özdeyişini kazandırır.

Yirmisekiz Mehmet Çelebi haklıdır, Versailles Sarayı dünyanın en iğrenç kokan yerlerinden bir tanesidir. Koridor köşelerine hacetlerin büyüğü giderildiğinde uşaklar, bunları dışarıya atmadan önce bir kaz tüyünü içine sokar, birkaç gün sonra da tüyden tutarak, sertleşmiş olan haceti, pencereden dışarıya fırlatır atarlar. Demek ki neymiş? Tüy bir şeyin üzerine dikiliyormuş. Biz o şeyi bırakalım ve utanmaz, arlanmaz ve şerefsiz tüyün gerçekte ne anlama geldiğini bulmaya çalışalım.

Dikilen hayâsız ve şerefsiz tüy ne anlama gelmektedir?

Rterdogan adlı sahte Chatter (TWITTER) hesabından mesajlar gönderilir. Sözde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mesajlarında aşağıdaki ifadeleri kullanmaktadır:

‘‘Bugün, ben ve sevgili meslektaşım Başkan #Bilxen, gelecekte bir Müşterek Harekat Alanı Seviyesi Simülatör (JTLS – Joint Theater Level Simulation) ve SIM (Simülatör) merkezi kurulması yönünde ortak planlama ve icra üzerinde anlaşmaya vardık.’’

‘‘Değerli takipçiler, büyük bir mutlulukla ilan ediyorum ki Türkiye Cumhuriyeti, #FOS devleti ile SAA 20 NG füzeleri konusunda bir anlaşmaya vardı. Teşekkürler Başkan #Bilxen.

#FOS Devleti, Başkan #Bilxen ve SAA 20 NG füzeleri. 1952 yılından beri NATO üyesi olan Türkiye, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almaya karar vermiştir, Türkiye asıllı Norveçli subayın gündemi ve siyasi gelişmeleri çok iyi takip ettiği bellidir. Daha fazla açıklamaya hiç gerek yok. Hayâsız ve şerefsiz tüyü çok iyi anladık, tüyün nereye dikildiğini (daha önce hangi kötü olayların yaşandığını) de artık Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu açıklar da biz de öğreniriz.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.