savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Parçalı Bulutlu
30°C
Ankara
30°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Az Bulutlu
31°C
Pazartesi Az Bulutlu
31°C
Salı Az Bulutlu
32°C
Çarşamba Az Bulutlu
33°C

Çocuklara Tecavüz Eden ABD Desteğindeki Afganlılar Cezalandırılmıyor mu?

Çocuklara Tecavüz Eden ABD Desteğindeki Afganlılar Cezalandırılmıyor mu?

 Bu Bilgi Gizli!

Çocuklara Tecavüz Eden ABD Desteğindeki Afganlılar Cezalandırılmıyor mu?

Afganistan’da bulunan Amerikan birliklerinin, cinsel saldırıları rapor etmelerinin engellendiği yönündeki iddiaları araştıran Pentagon’un raporu, fakat en önemli bulgu ne yazık ki gizli tutuluyor.

Yazarlar: James Laporta ve Rory Laverty, The Daily Beast, 17 Kasım 2017

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 19 Kasım 2017

Afganistan’da bulunan ABD kuvvetlerinin, Afganlı paydaşları tarafından gerçekleştirilen çocuk tecavüzlerini rapor etmelerinin engellendiği yönündeki iddiaların üzerinden iki yıl geçmesine rağmen Pentagon hâlâ  bu konuda kimsenin cezalandırılıp cezalandırılmadığı konusunda açıklama yapmamaktadır.

Savunma Bakanlığı Genel Müfettişi, geçtiğimiz Perşembe günü, Afgan güvenlik kuvvetlerinin çocuklara yönelik cinsel saldırıları ile ilgili ABD ordusunun politikasıyla ilgili raporunu yayımlamıştır. 2015 yılında, New York Times, ABD birliklerine, Afganlı müttefiklerinin genç erkek çocuk istismarlarına göz yummaları ve bu yöndeki kanıtları dikkate almamaları yönünde emir verildiğini ortaya çıkarmıştır. Sonrasında ise Daily Beast Afganistan’a giden birliklere, Afganlı müttefiklerin küçük çocuklara tecavüz etmelerine şahit olduklarında ve bu tür olaylardan şüphelendiklerinde ne yapmaları gerektiği yönünde hiçbir talimat verilmediğini ve yönlendirme yapılmadığını ortaya çıkarmıştır.

Genel Müfettişin raporu, 2010 ile 2016 yılları arasında ABD ve Afganistan birlikleri tarafından rapor edilen Afgan güvenlik kuvvetlerinin karıştığı 16 adet çocuk seks istismarını ortaya çıkarmıştır. Rapora göre, tutarsız ABD Savunma Bakanlığı rapor prosedürleri ve çocuk tecavüzleriyle ilgili olayların rapor edilmesi ile kayıt altına alınmasıyla ilgili kapsamlı bir rehber olmaması nedeniyle, bu rakamın toplam çocuk tecavüz sayısını yansıtması söz konusu değildir.

16 çocuk tecavüz vakasından 11’inin Afgan hükümetine rapor edildiği bildirilmekte, fakat Afgan hükümetinin bu konuda ne yaptığı raporda açıklanmamaktadır. Rapora eklenen gizli bir ekte, Kasım 2016 itibarıyla,  ABD Savunma Bakanlığı tarafından izlenen 16 çocuk tecavüz olayı ile ilgili iddialara verilen tepkiler dâhil bütün bilgiler açıklanmaktadır

Genel Müfettişin Ofisi bilgilerin neden gizli tutulduğu yönündeki sorulara yanıt vermemiştir.  Kâr amacı gütmeyen bir hükümet izleme grubu olan Amerikan Bilim İnsanları Federasyonu direktörü Steven Aftergood, açıklanan raporla ilgili olarak düşüncelerini; ‘‘Soruşturmanın bütün amacı iddia edilen çocuk tecavüz vakalarının kapsam ve büyüklüklerini ortaya çıkarmaktır. Bilgilerin gizli tutulması bu hedefe ulaşılmasının önüne geçmektedir’’ sözleriyle ifade etmektedir.


‘‘Bilgilerin gizliliği sadece ulusal güvenliği korumak maksadıyla sağlanmalıdır, başka maksatlar için değil’’ ifadelerini kullanan Aftergood, bu olayda, çocuk tecavüz soruşturma sonuçlarını gizleyerek ulusal güvenliğin nasıl artırabileceğini anlayamadığını ifade etmektedir. Aftergood’a göre bilgilerin gizli tutulması ile suç faaliyetlerinin kamuya hesap verilebilirliğinden kaçınılmak istenmektedir.

Genel Müfettişin raporuna göre bazı ABD birlikleri, Afganistan’da çocuklara tecavüz olaylarının engellenmesi için yapılabilecek çok az şeyin olduğu yönünde gayri resmi olarak ikaz edilmişlerdir.

Bazı olaylarda, görüşülen personel, kendileri veya tanıdıklarının gayri resmi olarak, Afganistan’ın egemen bir devlet olması nedeniyle, küçük erkek çocuklara tecavüz olaylarının engellenmesi için hiçbir şey yapılamayacağı yönünde bilgilendirildiklerini ifade etmişlerdir. Raporda yer alan bilgilere göre personele; tecavüz olaylarının komutanlık açısından birinci öncelikli bir mesele olmadığı ve bu tür olaylara karşı en iyi hareket tarzının, mahalli polise bildirmek olduğu açıklanmıştır.

Birliklere verilen gayri resmi tavsiyelere bir örnek olarak; mahalli halkla ilişkilerde ABD birliklerine danışmanlık yapan Human Terrain Systems firmasından Montgomery Mcfate, 2007 yılında, Diane Rehm Show’da yaptığı açıklamada, firma bünyesinde çalışan sosyolog ve antropologlar ABD askerlerine, Afganlı erkeklerin küçük erkek çocuklarla oynadıkları küçük seks oyunlarını göz ardı etmeleri tavsiyesinde bulunmuştur. Firma bünyesinde görev yapan sosyolog ve antropologlar birliklere ayrıca, Afganistan’da duydukları veya tanık oldukları erkek çocuklara tecavüz olaylarına karışmamalarını da tavsiye etmişlerdir.

Bacha Bazi Rezaleti – Afganistan’da Çocuk Fahişeliği

McFate ABD’li askerlere; aslında küçük erkek çocuklara tecavüzün, Afgan kültürünün bir parçası olduğu ve bu olaylar hakkında yapılabilecek fazla bir şey olmadığı yönünde tavsiyelerde bulunduğunu ifade etmektedir. Afgan güvenlik kuvvetlerinin küçük erkek çocuklara tecavüz etmesinden hoşlanmıyor olsanız da bunu engellemek için yapılabilecek bir şey yok. McFate’nin ABD askerlerine verdiği tavsiyelerden bir tanesi de Afganlı erkeklerin küçük erkek çocuklara tecavüz etmesinin bu insanların kültürlerinin bir parçası olduğu ve ABD askerlerinin, birlikte çalıştıkları insanlara kendi kültürlerini empoze etmemeleri yönündedir. McFate’ye göre; Afganlıları küçük erkek çocuklara tecavüz alışkanlıklarından vazgeçirme olasılığı bulunmamaktadır.

Sonuç olarak ABD askerlerine, tanık oldukları veya şüphelendikleri, ‘‘Bacha Bazi’’ olarak adlandırılan, fakir ailelere mensup küçük erkeklerin önce köçeklik ve sonra fuhuşla biten bir hayata zorlandıkları tecavüz olaylarını rapor etmemeleri tavsiye edilmektedir. Özellikle Afgan ordu personeli ve emniyet mensupları başta olmak üzere, Afganlı zengin ve nüfuzlu erkekler, küçük yaştaki erkek çocukları seks kölesi olarak kullanmaktadırlar. ABD Devlet Bakanlığı, 2014 yılında hazırladığı insan hakları raporunda, Afgan Milli Polisinin küçük çocuklara istediği her şeyi hiçbir ceza korkusu olmadan yapabildiğini açıklamıştır.

Raporda, halen ve geçmişte Afganistan’da görev yapan ve erkek çocuk tecavüzlerini duyduklarını, fakat tanık olmadıklarını ve bu tür olayları rapor etmemeleri yönünde talimat aldıklarını ifade eden ABD askerlerinden alınan kanıtlar da toplanmıştır.

Bazı olaylarda görüşme yapılan askerler, kendileri veya tanıdıkları kişilerin, Afganistan’ın egemen bir devlet olması nedeniyle çocuklara tecavüz suçu için hiçbir şey yapılamayacağını, bu tür olayların komutanlığın birinci önceliği olmadığını ve yapılacak en iyi şeyin bu tür olayları dikkate almayarak, mahalli polise bildirmek olduğu yönünde talimat verildiğini açıklamışlardır.

Genel Müfettişin sözcüsü, raporlar hakkında bilgi sahibi olduklarını, fakat ayrıntıların açıklanması işinin, askerlerin kendilerine ait olduğunu ifade etmektedir.

Afganlı bir güvenlik görevlisinin, küçük bir erkek çocuğuna tecavüz ettiğine tanık olan bir ABD’li askerin, tecavüz olayını engellemek için olaya müdahale etmesi ve orantılı güç kullanma yetkisi bulunmaktadır. Savunma Bakanlığı Genel Soruşturma sözcüsü Deniz Piyade Uzman Çavuş Dwrena Allen, bununla beraber ABD Birliklerinin müdahale için bir zorunlulukları olmadığını ifade etmiştir.

Raporda, Savunma Bakanlığı ve Uluslararası Güvenlik İlişkilerinin raporda tavsiye edilen çocuk tecavüzleriyle ilgili bir veri bankası oluşturulması ve bu olayların rapor edilmesi için açık ve net rapor prosedürlerinin belirlenmesi yönündeki tavsiyelere uyduğu ifade edilmektedir. Raporda ayrıca; Amerikan birliklerinin, Afgan güvenlik kuvvetleri veya başkaları tarafından gerçekleştirilen çocuk tecavüzü olaylarına tanık olmaları durumunda hareket tarzlarını net bir şekilde bilmeleri gerektiği yönündeki tavsiye kararına uyulacağı da ifade edilmektedir.

Çevirenin Notları: Şeriatla yönetilen pislik bir ülkede, işgalci Hristiyanların, erkek çocuk tecavüzlerine tanık olduklarındaki hareket tarzlarını tartıştıkları bir yazı. Çocuklarla ilişkiye girme geleneğinizin içine tüküreyim şerefsiz yaratıklar.

Afganlı şeriat yanlısı pisliklerin; ‘‘Kadınlar çocuk yapmak, erkek çocuklar seks içindir’’ yaklaşımına yanıt olarak, Ahmet Mahmut Ünlü (Cübbeli Ahmet)’ün bademleme ile ilgili aleyhinde çıkarılan dedikodulara verdiği yanıtla bitirelim:

“Böyle bir lafı benim ağzımdan yalan yere yayanların Allah iki cihanda yüzlerini karartsın ve evlerinin ortasında çoluk çocuklarının yanında rezil rüsva etsin.”

Âmin!

Yazının orijinal metnine aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

https://www.thedailybeast.com/were-any-us-backed-afghan-troops-punished-for-raping-kids-thats-classified

 

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.