18° Parçalı bulutlu

Muhafazakâr Danimarkalı Politikacı AB’yi Dolandırmaktan Suçlu Bulundu

GÜNCEL POLİTİKA - 16 Ağustos 2021 10:08 A A

Muhafazakâr Danimarkalı Politikacı AB’yi Dolandırmaktan Suçlu Bulundu

 

Morten Messerschmidt 2020 yılında yaptığı bir açıklamada;  Hıristiyanlık ve Hıristiyan kimliğinin kamusal alanda daha fazla yer alması ve ülkenin mülteci, gelişme ve eğitim politikalarında Hıristiyanlığın esas alınması çağrısında bulunmuştur.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 16 Ağustos 2021

 

Altı ay hapis cezasına çarptırılan Danimarka Halk Partisi genel başkan yardımcısı Morten Messerschmidt. Fotoğraf: Martin Sylvest / Ritzau Scanpix

 

Danimarka Halk Partisi genel başkan yardımcısı Morten Messerschmidt adlı önde gelen sağcı bir Danimarkalı politikacı, 2015 yılında Avrupa Parlamentosu üyesi olarak görev yaptığı dönemde, Avrupa Birliği’nden hileli olarak para almaktan suçlu bulunmuştur.

Dolandırıcılık ve sahtecilik yapmakla suçlanan Messerschmidt hakkında düzenlenen iddianamede, savcılar sağcı ve muhafazakâr Danimarkalı politikacının Avrupa Parlamentosu seçim fonlarını sahte bir şekilde kullanarak 13,200 Euro zimmetine geçirdiğini iddia etmişlerdir.

Sahte belgeler düzenlemek ve Avrupa Parlamentosu seçimleri için ayrılan fonları partisi için kullanmakla suçlanan sağcı Danimarkalı politikacı, Lynbgy’de görülen davada altı ay hapis cezasına çarptırılmış ve hakkındaki hüküm geriye bırakılmıştır.

Yargıç Soren Holm Seerup, muhafazakâr ve sağcı politikacının iki yıl içinde herhangi bir suç işlemesi durumunda hakkında altı ay hapis cezasını çekeceğini açıklamıştır.

Danimarka 2019 seçimlerinde büyük oy kaybı yaşayan partisinin bir sonraki lideri olarak görülen ve hakkındaki iddiaları reddeden hüküm giymiş muhafazakâr politikacı ise karar sonrası temyize başvurmuştur.

TRTWORD televizyon kanalında ‘‘Danimarka Suriyeli mültecileri sınır dışı ediyor’’ başlıklı haber;  Danimarka yönetimi Şam ve çevresinin artık güvenli olduğu gerekçesiyle 94 Suriyeli mültecinin oturma izinlerini iptal etmiştir.

Kararın, Kasım 2021 yerel seçimlerinde partinin imajını olumsuz yönde etkilemesi beklenirken, Halk Partisi Lideri Kristian Thulesen Dahl, mahkemenin kararına rağmen Meesserschmidt’in siyasi kariyerini sürdürebileceğini açıklamıştır.

Önceki Makale  DIŞ SİYASET VE MEZHEPÇİLİK

Danimarka, Şam ve etrafındaki yerlerin artık güvenli olduğu gerekçesiyle Suriyeli mültecilerin oturma izinlerini iptal eden ilk AB ülkesi olmuş ve Messerschmidt Danimarka yönetiminin bu kararını hararetle desteklemiştir.

 

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL POLİTİKA - 10:08 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: