16° Hafif yağmur

Kübalı Yöneticilere Yaptırım

GÜNCEL POLİTİKA - 16 Ağustos 2021 09:59 A A

Magnitsky Yasası

 

Kübalı Yöneticilere Yaptırım

 

 

Birleşik Devletler; Ağustos 2018’de, Rahip Andrew Brunson’un tutuklanması ve alıkoyulmasından sorumlu organizasyonlarda öncü rol oynayan, Türkiye Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da bu yasa kapsamında yaptırım uygulamıştır.

 

Ercan Caner,  Sun Savunma Net, 16 Ağustos 2021

 

Hükümeti protesto etmek için Havana’daki Maximo Gomez anıtı önünde toplanan Kübalılar. Maximo Gomez (18 Haziran 1836-17 Haziran 1905), Küba’nın bağımsızlığı için savaşan Dominik asıllı Kübalı bir askerdir. Küba’nın bağımsızlığı için, İspanyol yönetimine karşı Cespedes ve diğer Kübalı önderlerin başlattığı 1868-1878 arasındaki 10 Yıl Savaşı’na katılmıştır. Fotoğraf: AP

 

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; Küba rejiminin barışçıl protesto gösterileri yapan halka karşı şiddet uygulaması nedeniyle bazı Kübalı askeri ve emniyet yetkililerine Küresel Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası kapsamında yaptırım uygulandığı bildirilmiştir.

Küresel Magnitsky Yasası (GLOMAG – Global Magnitsky): İnsan hakları savunucusu avukat Sergei Magnitsky’nin öldürülmesi sonrasında ABD Temsilciler Meclisi tarafından onaylanan, cinayetle ilgisi olan kişilerin Amerikan topraklarına ayak basmasının yasaklanması ve ülkedeki mal varlıklarına el koyulmasını öngören yasadır.

Bu yasa ABD hükümetinin,  dünyanın her yerinde insan hakları ihlali veya yolsuzluklara karışan kişi, şirket ve diğer kurumları hedef almasına ve sorumlu tutmasına imkân sağlamaktadır.

Birleşik Devletler; Ağustos 2018’de, Rahip Andrew Brunson’un tutuklanması ve alıkoyulmasından sorumlu organizasyonlarda öncü rol oynayan, Türkiye Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da bu yasa kapsamında yaptırım uygulamıştır.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı Küba İçişleri Bakanlığı Siyasi Direktörlüğü şefi Romárico Vidal Sotomayor García, Küba Milli Devrimci Polis Siyasi Direktörlüğü şefi Pedro Orlando Martínez Fernández ve Küba Devrimci Silahlı Kuvvetler Bakanlığı’nın Önleme Birlikleri’ne (TDP- Tropas de Prevención) yaptırım uygulanma kararı alınmıştır.

Önceki Makale  20 Yıl Önce Afganistan'a Asker Göndermemize Karşı Çıkan Kimdi?

Sotomayor García ve Martínez Fernández’in yönetimindeki siyasi direktörlüklere Küba hükümeti tarafından organizasyonlarındaki personeli Küba Komünist Partisi’ne bağlılıklarını sağlama vazifesi verilmiştir. García ve Fernández’in yönetimindeki organizasyonlar, insan hakları ve temel özgürlükler için barışçıl gösteri yapan Küba halkına şiddet uygulamıştır. Parti Genel Sekreteri ve Küba Cumhurbaşkanı Miguel Diaz-Canel partinin protestocularla savaşmaya kararlı olduğunu açıklamıştır.

‘‘Boinas Rojas-Kızıl Bereliler’’ olarak da adlandırılan TDP, İçişleri Bakanlığı Karşı İstihbarat birimine bağlıdır. Son barışçıl gösterilerde TDP askerlerine sokakta görev verilmiş ve haberlere göre vahşiyane bir şekilde protestoculara saldırmış ve tutuklamıştır.

Kızıl Bereliler. Foto: ADN Cuba

 

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Birleşik Devletler’in, Küba rejiminin sürekli baskılarına karşı direnen cesur Kübalıların desteklediği ifade edilmiş ve Küba halkının otoriter ve onlarca yıldır temel ihtiyaçlarını karşılamaktan aciz bir yönetimi protesto etme hakkının olduğu vurgulanmıştır.

Birleşik Devletler Dışişleri bakanlığı açıklamasında son olarak cesur Küba halkının arkasında olunduğu ve baskıcı bir sistem sürdürmek isteyen, Küba halkını ezen ve insan haklarını ihlal eden diğer yetkililere de benzer yaptırımların uygulanacağı ifade edilmiştir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL POLİTİKA - 09:59 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: