10° Az bulutlu

Modern Deniz Harbini ve Denizler İçin Mücadeleyi Anlamak

ANALİZ - 4 Ekim 2016 01:49 A A

Modern Deniz Harbini ve Denizler İçin Mücadeleyi Anlamak

 

Sinan Topuz*

Denizler, tarih boyunca ülkelerin menfaat mücadelelerine sahne olmuşlardır. Barış ve savaş zamanlarında, deniz gücünün etkin ve zamanında kullanımı, ülkelerin kaderlerini belirlemiş ve uluslar, denizlere hakim olmak maksadıyla yürüttükleri savaşlarda, en yüksek teknoloji ve insan gücünü kullanarak sürekli kazanan olmayı hedeflemişlerdir.

Bölgesel ve hatta küresel bağlamda güç dengesini değiştiren deniz kuvvetlerinin önemi ve Ege Adalarının donanmamızın iyice zayıf düşürüldüğü dönemlerde kaybedildiği göz önüne alındığında, denizcilerin dünyasını ve modern deniz harbinin inceliklerini akıcı ve sürükleyici bir dille anlatan ‘‘Modern Deniz Harbini ve Denizler İçin Mücadeleyi Anlamak’’ isimli kitabın, okuyucuların büyük ilgi ve beğenisini çekeceğine inanıyorum.

Kitap, bir denizcinin kolay yetişmediğini, denizciliğin gerçekten özveri isteyen bir seçim ve yaşam tarzı olduğunu okuyucularına anlatırken, stratejiden taktik ve teknolojiye, deniz harbiyle ilgili bilinmesi gereken bütün hususlara değinmektedir.

Yaşanan çarpıcı örnek olaylarla bezenen kitap, okuyucuları denizcilerin dünyasına çekerek bir solukta okunmayı hak ediyor. Kardak Krizini bizzat yaşayanların aktardıklarından öğrenmek, kahraman denizcilerimizin denize düşen Yunan helikopter mürettebatını kurtarmak için kendi yaşamlarını riske atmaları ve İran Havayollarına ait A-300 yolcu uçağının, bir savaş gemisi  tarafından düşürülmesi  ve 290 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olayı, bir denizcinin bakış açısından görmek okuyucuları derinden etkileyecektir.

Amacını, denizciliği ve modern deniz harbinin gereklerini, yalnızca denizciliği meslek olarak seçenlere ve seçmeyi düşünenlere değil, deniz savaşlarına ilgi duyan tüm okuyuculara da anlatmak olarak belirleyen yazar, kitabını bir başlangıç ve başucu kitabı olarak nitelendiriyor.

Deniz kuvvetlerinin, dünya tarihindeki önemini vurgulayan, bu alanda yürütülen mücadelenin, topyekün ve sürekli çaba gerektirdiğini bizlere gösteren ve deniz harp faktörlerinin tamamına yakınına değinen yazarı, bu değerli  eseri nedeniyle tebrik ederken asıl  takdiri okuyuculara bırakıyorum.

Saygılarımla.

Ercan Caner
Kara Pilot Albay (E)

 

Önceki Makale  BOP Devam Ediyor

Not: “Modern Deniz Harbini ve Denizler İçin Mücadeleyi Anlamak” adlı kitabı satın alabileceğiniz veya sipariş verebileceğiniz bir kaç internet linki aşağıda sunulmuştur.

Facebook üzerinden Alibi Yayıncılık ile iletişime geçerek BURADAN sipariş verebilirsiniz.

* Sinan Topuz kimdir?

1965 yılında İstanbul’da doğdu. Baba mesleği nedeni ile Gölcük’de büyüdü. 1983 yılında Deniz Lisesi’ni, 1987’de Deniz Harp Okulunu Elektronik Mühendisliği branşında bitirerek Deniz Subayı oldu. Meslek hayatının büyük kısmını muhrip ve fırkateynlerde geçirdi. Komutanlık sürecine kadar fırkateynlerde Elektronik Subaylığı, Savaş Harekât Merkezi Subaylığı, Elektronik Harp Subaylığı Harekât Subaylığı yaptı.2001 yılında Deniz Harp Akademisi’ni bitirerek kurmay subay oldu.

TCG GEDİZ ve TCG GÖKSU fırkateynelerinde 2. Komutanlık, TCG Göksu fırkateyninde Komutanlık yaptı. 2006 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi’ni bitirdi. 2007-2010 yılları arasında NATO Karargahında Brüksel’de TSK’nın deniz konularında temsilcisi ve NATO Kıdemli Askeri Temsilci’nin deniz danışmanı olarak görev yaptı. 2010-2011 yıllarında fırkateyn Komodoru görevinde bulundu.

2011 Mayıs ayında FETO’nün iftiralarının hedefi olarak Balyoz kurmacası ile tutuklandı. 3 senelik esaretten sonra 2014 yılında özgürlüğüne kavuştu.Deniz Harp Akademisi ve Silahlı Kuvvetler Akademisi yüksek lisans eğitimlerine ilave olarak Yönetim ve Organizasyon dalında yüksek lisans derecesi mevcut olup, iyi derecede İngilizce bilmektedir. Denizde savaşı konu alan Kripto 32 isimli yayınlanmış bir romanı mevcuttur.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ANALİZ - 01:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: