Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Katar ABD Katarına mı Biniyor?

Katar ABD Katarına mı Biniyor?

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 18 Eylül 2020

 

Birleşik Devletler-Katar Askeri İstişari Komisyonu (MCC-Military Consultative Commission), 16-17 Eylül 2020 tarihlerinde Washington D.C. kentinde icra edilmiştir. İki ülke arasında yapılan görüşmelerde; Birleşik Devletler heyetine Uluslararası Güvenlik İşleri alanında Savunma Bakan yardımcılığı görevini yürüten Dr. Michael Cutrone başkanlık ederken Katar tarafına Katar Uluslararası Askeri İşbirliği Otoritesi Başkanı Tuğgeneral Abdulaziz Al- Sulaiti başkanlık etmiştir.

 

Birleşik Devletler ve Katar askeri işbirliklerinin bölgede güvenlik ve istikrara çok önemli katkılar sağladığını teyit etmişlerdir. ABD-katar askeri ortaklığı terörle mücadele, şiddet içeren aşırılıklara karşı koyma ve dıştan gelen saldırıları caydırmada çok kritik bir öneme sahiptir. Birleşik Devletler yetkilileri Katar’ın, ABD Merkez Komutanlığı komutası altındaki ABD askeri varlığına katkılarından dolayı Katar’ı övmüştür.

 

Birleşik Devletler Katar’ın ABD kuvvetlerine devam eden ev sahipliği yapma arzusunu memnuniyetle karşılamış ve her iki taraf Katar’daki ABD üslerinde bulunan kritik tesislere yapılması planlanan ilaveler üzerinde görüşmüştür. İki hükümet mevcut 26 milyar dolar tutarındaki Yabancı Askeri Satışlar (FMS-Foreign Military Sales) programı hakkında görüş alışverişinde bulunmuş ve geçtiğimiz günlerde yapılan AH-64E Apache modeli taarruz helikopterlerinin teslimini övmüş ve önümüzdeki yakın dönemde gerçekleşecek olan F-15QA modeli savaş uçaklarının teslimini dört gözle beklediklerini ifade etmiştir.

 

Birleşik Devletler ve Katar, özellikle savunma doktrini ve stratejisi, güvenlik yardımı ve eğitimi ile askeri istihbarat dâhil olmak üzere askeri ilişkileri geliştirme çabalarını da de ele almışlardır. İki hükümet aralarındaki sürekli ve güçlü ikili güvenlik işbirliğini teyit etmiş ve bu ortaklığın önümüzdeki yıllarda da sürmesini dilediklerinin altını çizmiştir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
THY NEREYE GİDİYOR

THY NEREYE GİDİYOR? Ercan Caner, Ankara-Türkiye, 11 Ocak 2017 THY...

Davutoğlu, Erdoğan’ı “Darbe Tehdidi” İddiasını Kullanarak Otoriter Eğilimlerini Meşrulaştırma Çabası İçinde Olmakla Suçladı

  Davutoğlu, Erdoğan’ı “Darbe Tehdidi” İddiasını Kullanarak Otoriter Eğilimlerini Meşrulaştırma...

ÇARŞAMBA İĞNELERİ

ÇARŞAMBA İĞNELERİ Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE “ Alevîler ve ateistler...

5G Teknolojisi ve COVID-19 Hastalığı

Komplo Teorilerine İnanmayın! 5G Teknolojisi ve COVID-19 Hastalığı   Teknoloji...

Ayasofya Kararı

Ayasofya Kararı   Müyesser Yıldız, Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz...

Kapat