Açık

Işid Kendi Deniz Gücünü mü Oluşturuyor?

GÜNCEL POLİTİKA - 24 Ağustos 2016 22:51 A A

IŞİD Kendi Deniz Gücünü mü Oluşturuyor?
Çeviren: Ercan Caner
IŞİDnedir Kendi Deniz Gücünü mü Oluşturuyor?

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da bazı bölgelerde bir terör egemenliği oluşturan IŞİD şimdi de, özellikle Akdeniz Bölgesinde etkisini artırma sonrasında gücünü uluslararası sulara yayma planları yapıyor.

İstihbarat raporlarına göre IŞİD terörü denizlere yayma peşinde ve kendi deniz gücünü oluşturmak maksadıyla aralıksız olarak çalışmalarını sürdürüyor. Libya’nın çöküşü sonrasında Sirte şehrinin IŞİD kontrolüne geçmesi İslami terör örgütünün deniz gücünü de bir silah olarak kullanacağı yönünde endişelere yol açmaktadır.

Emekli Amiral James G. Stavridis’e göre İslami Devlet, denizde düşman olarak gördüğü bir gemiyi takip etmenin sembolik olarak çekiciliğine kapılabilir ve ABD Deniz Kuvvetleri kendi unsurlarına yöneltilebilecek saldırılara karşı her zaman uyanık ve hazırlıklı olmak zorundadır.

NATO Müttefik Deniz Komutanlığının komutanı olan Korgeneral Clive Johstone da İslami Devletin Akdeniz’de boy göstermesi hakkındaki endişe ve kaygılarını dile getirmekte ve böyle bir durumda Akdeniz’deki ticari yolcu ve yük gemilerinin büyük bir tehdit altında olacağını ifade etmektedir.

“Denize açılmak konusunda çok istekli olduklarını biliyoruz, tıpkı El-Kaide gibi bir deniz gücüne sahip olma fikrinden çok hoşlandıklarını biliyoruz” diyerek sözlerine devam eden Johnstone, İslami Devletin, bölgedeki diğer aşırı gruplar gibi Kuzey Kore, Çin ve Rusya Federasyonu’ndan donanım ve silah ihtiyacını karşılayabileceğini sözlerine eklemektedir. 

ABD liderliğindeki koalisyon gücünün hava saldırıları sonucunda ciddi kayıplara uğrayan ve ana gelir kaynağı olan petrol gelirlerinden mahrum kalan İslami Devlet, birçoklarının aksini iddia etmesine karşın terörü denize de yayma imkan ve kabiliyetine sahiptir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Bu Millete Bir “Çözüm Sürecini” Daha Kabul Ettirebilirler Mi?
SON YAZILARI
GÜNCEL POLİTİKA - 22:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: