Açık

Irak ve Suriye Hava Sahaları Giderek Karmaşıklaşıyor

GÜNCEL POLİTİKA - 23 Eylül 2016 10:41 A A

Irak ve Suriye Hava Sahaları Giderek Karmaşıklaşıyor

 ABD IŞİD Hedeflerini  Sosyal Medyadan Tespit Ediyor

Yazar: Patrick Tucker

abd-isid-hedeflerini-sosyal-medyadan-tespit-ediyor

Hava Muharebe Komutanlığı lideri savaş alanındaki yeni oyuncular nedeniyle IŞID’e karşı yürütülen hava harekatının karmaşık bir hale geldiğini açıkladı.

 

ABD liderliğindeki koalisyon güçleri IŞİD’i alt edebilecek kadar kuvvetli olabilirler,  fakat Suriye ve Irak’ın için için yanan muharebe alanları üzerindeki savaş  bulutları bir yıl  öncesine oranla çok daha yoğun ve karmaşık.

Hava Muharebe Komutanlığını yöneten ABD Hava Kuvvetlerinden General Hawk Carlisle’ye göre durum önemli ölçüde karmaşıklaştı. Carlisle’ye göre bu durumun nedeni savaş alanında farklı ajandaları olan gereğinden fazla oyuncunun olması.

Washington’da icra edilen Hava Kuvvetleri Birliği konferansında konuşan Carlisle gazetecilere; ‘‘Rusların yaptıklarının; Suriyelilerin yaptıklarının; farklı kalabalık yığınlarıyla yapılan farklı anlaşmalar’’ın zorluk ve karışıklığı artıran nedenler olduğunu açıkladı.

ABD ve Rus hava saldırılarının basitçe havada çarpışmaları önlemeyi hedefleyen mevcut anlaşma yerine  çok daha iyi koordine edilebilmesi için ABD tarafından yapılan öneri son olaylar nedeniyle geri çekildi. Geçen Cumartesi günü Pentagon bir grup Suriyeli askeri yanlışlıkla vurduğu açıklamasını yaptı. Salı günü kimliği belirlenemeyen bir hava aracının Suriye Kızıl Haç konvoyunu vurması sonucunda en az bir düzine insan hayatlarını kaybetti. ABD’li  yetkililerin Rusya ve Suriye’yi  suçlamasına karşılık bu ülkeler suçlamaları kabul etmediler.

Konvoyun vurulmasıyla ilgili olarak bir soruşturma yapılacağını belirten Carlisle, Ruslar da dahil olmak üzere herkesten istihbarat bilgilerini alacaklarını açıkladı. İlk bilgilerin daima yanlış olduğunu söyleyen Carlisle, olayın gerçek faillerini bulmak maksadıyla en ince ayrıntısına kadar araştırma yapacaklarını belirtti.

ABD ile Rusya arasındaki mevcut bilgi paylaşımı anlaşmasının yeniden canlandırılması yönündeki soruya verdiği cevapta Carlisle, bunun henüz ve yakın gelecekte mümkün olmadığını ve aynı durumun önerilen müşterek operasyonlar için de geçerli olduğunu ifade etti. Carlisle bütün olaylara rağmen ABD ile Rusya arasında,  operasyonları yönetenler seviyesinde günlük temasların sürdüğünü, general seviyesinde de haftalık temaslar yapıldığını belirtti.

Geçen yıl Hava Kuvvetleri Birliği konferansında kürsüye çıkan Carlisle, IŞİD’e karşı yürütülen savaşın bir yıl önce çok daha kolay olduğunu vurgulayarak, ABD güçlerinin,  ‘‘geri  zekalı’’ bir IŞİD militanı taraffından sosyal medyada paylaşılan bir fotoğraf sayesinde, sadece 22 saat içerisinde IŞİD kontrolündeki bir  binayı üç  adet JDAM (Joint Direct  Attack Munition) kullanarak nasıl imha ettiğini açıkladı. Hava kuvvetleri  mensuplarının sosyal medyayı tarayarak fotoğraf paylaşacak kadar salak olan IŞİD militanlarının paylaşımlarını aramaya devam ettiklerini söyleyen Carlisle, IŞİD’i yok etmek için herşeyi yaptıklarını ve her taşın altına baktıklarını sözlerine ilave etti. Bütün bunlara rağmen Irak ve Suriye hava sahalarının önümüzdeki dönemde daha karmaşık olmasını beklediklerini de ifade etti.

ÇN: Yazının orijinaline aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

http://www.defenseone.com/politics/2016/09/intelligence-picture-over-iraq-and-syria-has-gotten-much-cloudier/131707/

 

Önceki Makale  IŞİD TERÖR ÖRGÜTÜ VE KADINLAR

patrick-tucker

YAZAR: PATRICK TUCKER Defense One teknoloji editörüdür. The Naked Future: What Happens in a World That Anticipates Your Every Move? isimli kitabın yazarıdır. Geçmişte  The Futurist’de dokuz yıl editör asistanlığı görevini  yürütmüştür. State, The Sun, MIT Technology Review, Wilson Quarterly, The American Legion Magazine, BBC News Magazine ve Utne Reader dergilerinde teknolojiyle ilgili yazıları yayımlanmıştır.

Yazar Ercan Caner

ÇEVİREN: Ercan Caner Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Yüksek lisans derecesini Gazi Üniversitesi’nden Avrupa Birliği – Türkiye İlişkileri alanında alan Caner, halen Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında Haliç Üniversitesi’nde doktora tez çalışmalarını sürdürmektedir. İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.
E-mail: 
ercancaner@gmail.com @ercancaner1963

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL POLİTİKA - 10:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: