Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Açgözlü: Ailem Dünyanın En Tehlikeli Adamını Nasıl Yarattı

Başkanın Başı Kitaplarla Belada

Açgözlü: Ailem Dünyanın En Tehlikeli Adamını Nasıl Yarattı

 

Mary Trump tarafından kaleme alınan ‘‘Too Much and Never Enough: How My Family Created the World’s Most Dangerous Man – Açgözlü: Ailem Dünyanın En Tehlikeli Adamını Nasıl Yarattı’’ adlı kitabın yayımlanması geçici bir süre için durduruldu.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 03 Temmuz 2020

 

 

Foto Düzenleme: Elizabeth Brockway/The Daily Beast

 

KİTAP HAKKINDA

 

Donald J. Trump ve onu bu hale getiren zehirli ailesinin bu açıklayıcı ve güvenilir portresinde, eğitimli bir psikolog ve Donald’ın tek yeğeni olan Mary L. Trump, amcasının, şimdi dünyanın sağlığını, ekonomik güvenliğini ve sosyal dokusunu tehdit eden bir adama nasıl dönüştüğünü açıklamak için ailenin karanlık tarihine parlak bir ışık tutmaktadır.

 

Mary Trump çocukluğunun büyük bölümünü, Donald ve dört kardeşinin de büyüdüğü büyükanne ve büyükbabasının New York Queens’in merkezinde bulunan geniş ve muhteşem evinde geçirmiştir. Mary Trump kitabında travmalar, yıkıcı ilişkiler ve ihmaller ile tacizlerin trajik bir kombinasyonunu anlatmaktadır. Fred Trump ile en büyük iki oğlu Fred Jr. ve Donald arasındaki garip ve kötü ilişki de dâhil, belirli olaylar ve ailenin genel kalıplarının halen Oval Ofisi işgal eden mahvolmuş adamı nasıl yarattığını açıklamaktadır.

 

Sayısız tatil yemekleri ve aile arasındaki olayların ilk elden tanığı olarak Mary, aile içinde geçen bazen acı, genelde de şaşırtıcı olaylara keskin bir ince zekâ ve beklenmedik bir mizah katmaktadır. Mary Trump kitabında; amcası Donald’ın aile içinde ön plandaki konumunu ve Ivana’nın, büyükannesinin sık sık yaralanma ve hastalıklarına nazire yapma eğilimini ve babasının gözde oğlu olan Donald’ın, Alzheimer hastalığına yakalandığında onunla insanı dehşete düşüren bir şekilde nasıl alay ettiğini bütün ayrıntıları ile anlatmaktadır.

Başkan Donald Trump’ın seçim kampanyası için hazırlanan çalışmada; Baba Fred ve Anne Mary Anne Trump’ın çocukları, soldan sağa: Robert Trump, Elizabeth Trump Grau, Fred Trump Jr., Donald Trump ve  Maryanne Trump Barry.

 

Bugüne kadar sayısız uzman, psikolog ve gazeteci, Donald J. Trump’ın ölümcül kusurlarını çözümlemeye çalışmıştır. Mary L. Trump, Donald ve kan içici klanının geri kalanını hangi şartların oluşturduğunu ortaya çıkaracak eğitim, sezgi ve yakın tanıklığa sahiptir. Mary; bu büyüleyici ve sinir bozucu destanı, aile içi bakış açısına sahip olmasının yanı sıra, dünyanın en güçlü ve işlevsiz ailesi hakkında gerçekleri anlatmaya istekli tek Trump olduğu için anlatmaktadır.

 

Başkan Trump’ın yeğeni tarafından yazılan ve bu ay içinde yayımlanması beklenen kitaba mahkeme tarafından koyulan ihtiyati tedbir kararı, yayımlanmasını istemeyen Trump kardeşler için geçici bir zafer niteliğindedir. Trump kardeşler, Mary tarafından kaleme alınan kitabın aralarında imzaladıkları gizlilik anlaşmasını ihlal ettiği gerekçesiyle yayımının durdurulması talebinde bulunmuşlardır.

 

Önceki Makale  Kriz 12 ay daha sürebilir ve 7,9 milyon insan hastaneye yatabilir

Robert Trump ve avukatı Charles Harder’in mahkemeye yayımın durdurulması yönünde yaptığı başvuru, Yargıç Hal Greenwald’i ikna etmeye yetmiş ve 10 Temmuz 2020 günü Mary Trump ve yayıncı şirket Simon & Schuster temsilcisini dinlemek üzere davet ederek kitabın yayımlanmasını geçici olarak durdurmuştur.

 

Mary L. Trump tarafından yazılan ‘‘Açgözlü’’ kitabının kapağı. Simon & Schuster

 

Kitabın yayımlanması geçici olarak durdurulmuştur ve kitabın kaderi dava sonucu verilecek karara bağlıdır. Mary Trump’ın avukatı Theodore Boutrous Jr. Daily Beast gazetesine yaptığı açıklamada; kararın geçici olduğunun altını çizmiş ve geçici durdurma kararının dahi anayasaya aykırı olduğunu ifade ederek itiraz başvurusunda bulunacaklarını ifade etmiştir.

 

Yayıncı Simon & Schuster firması sözcüsü Adam Rothberg de yaptığı açıklamada mahkemenin kararından büyük bir hayal kırıklığı duyduklarını ve vakit geçirmeksizin itiraz başvurusu yapacaklarını dile getirmiştir.

 

Kitap hakkında verilen geçici yayın durdurma kararı sonrasında, New York eyaletinde üst mahkeme Yargıcı Alan D. Schienkman’ın verdiği karar ile yayım yasağı kalkmıştır. Kitap şimdiden ‘‘En Çok Satanlar’’ listesine girmeye adaydır.

 

Washington Post gazetesinde yer alan bir habere göre Yargıç Schienkman, bir emlakçı ile akrabaları arasındaki aile anlaşmazlıklarını öğrenmenin sağlayabileceği meşru kamu yararının, bu emlakçının şu anda Birleşik Devletler Başkanı ve yeniden seçilmeye aday olması nedenlerinden ötürü artmış olabileceğine hükmetmiştir.

 

Mary Trump, Başkan Donald Trump’ın Yılında hayatını kaybeden Fred Jr Trump’ın kızıdır. Trump’ın ağabey Fred, 1982 yılında henüz 42 yaşında alkol bağımlılığına bağlı hastalıktan vefat etmiştir. Fred, aile gibi emlakçılık yapmak yerine Trans World Airlines havayolu şirketinde pilot olmayı seçmiştir.

 

Yaklaşan başkanlık seçimleri öncesinde, eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un ‘‘The Room Where It Happened – Olayların Geçtiği Oda’’ adlı kitabıyla sarsılan Amerika Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump’ın, yeğeni tarafından kaleme alınan ‘‘Açgözlü: Ailem Dünyanın En Tehlikeli İnsanını Nasıl Yarattı’’ adlı kitabın piyasaya çıkması sonrasında başının bir kez daha ağrıması beklenmektedir.

 

Önceki Makale  Almanya’nın Türk Süper Starı "Erdogate"

Yargıç Schienkman’ı kitabın yayımlanması yönünde verdiği karardan dolayı kutluyor ve gerekçesine de ŞAPKA ÇIKARIYORUM…

 

 

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ercancanerblog dedi ki:

    “If he is afforded a second term, it would be the end of American democracy,” Mary bluntly declares in the book. “Donald, following the lead of my grandfather and with complicity, silence, and inaction from his siblings, destroyed my father. I can’t let him destroy my country.”

    İkinci kez başkan seçilirse bu Amerikan demokrasisinin sonu olur. Babamı mahvetti, ülkemi mahvetmesine izin veremem.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Çarşamba İğneleri

ÇARŞAMBA İĞNELERİ Naci Beştepe, Sun Savunma Net, 15 Ağustos 2018...

IŞİD Harekâtına Hava Desteği Sağlayan ABD Suriye Birliklerine Bomba Yağdırdı – 80 Ölü

  IŞİD Harekâtına Hava Desteği Sağlayan ABD Suriye Birliklerine Bomba...

Sabah Kalktığınızda Ne İçmelisiniz?

Sabah Kalktığınızda Ne İçmelisiniz?   Ercan Caner, Sun savunma Net,...

Yangon

MYANMAR, YANGON   Yazı ve Fotoğraf:  Olay Salcan, 14 Kasım...

Nükleer Silahlar Ölümün Diğer Adıdır

Nükleer Silahlar Ölümün Diğer Adıdır   “3. Dünya Savaşı’nın hangi...

Kapat