Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Irak Ordusu Tarihi Musul Camisini İslami Devlet Terör Örgütünden Geri Aldı

Irak Ordusu Tarihi Musul Camisini İslami Devlet Terör Örgütünden Geri Aldı

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 29 Haziran 2017

Irak ordusu tarafından Perşembe günü yapılan açıklamada; İslami Devlet terör örgütü lideri Abu Bakr al-Baghdadi’nin kendisini kamuoyuna gösterdiği tek yer olan Musul kentindeki, Irak ve Musul’un sembolü olan Grand al-Nuri camisinin ele geçirildiği açıklanmıştır.

İslami Devlet terör örgütünün, Irak ordusuna ait birliklerin yaklaşması üzerine havaya uçurdukları tarihi caminin ele geçirilmesi, teröristlerin Suriye ve Irak’ı içine alan bölgede halifelik ilan etmesinden üç yıl sonra gerçekleşmiştir ve bu olay terör örgütünün yenilgiyi kabullendiğinin açık bir göstergesidir.

Irak ordusu müşterek operasyonlar komutanının yaptığı açıklamaya göre; Irak ordusundan anti terör timleri Nuri camisini ve Al Hadba’yı kontrol altında tutmaktadırlar. Üst düzey bir özel kuvvetler komutanının, caminin gerçekte ele geçirilmediği yönündeki açıklaması sonrasında, müşterek operasyonlar komutanı duruma açıklık getirerek, bölgenin tamamen izole edildiğini ve birliklerin camiyi tamamen ele geçirmek maksadıyla operasyonları sürdürdüğü açıklamasını yapmıştır.

Irak ordusu askeri sözcüsü Tuğgeneral Yahya Rasool, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada; ‘‘Uydurma devletleri yıkıldı’’ ifadesini kullanmıştır.

İslami Devlet terör örgütü lideri Baghdadi, örgütün kenti ele geçirmesi sonrasında Cuma namazlarını, Irak ve Musul kentinin sembolü olan tarihi Nuri camisinde kılmaktaydı. Üç yıl sonra Baghdadi’nin kaderi ve halen nerede olduğu bilinmemektedir ve İslami Devlet, 2014 yılında ele geçirdiği Irak topraklarının büyük bir bölümünü kaybetmiş durumdadır.

Irak Anti Terör Timleri, Musul kentini İslami Devlet terör örgütünün elinden geri almak için yürütülen savaşta, Batı Musul’da bir caddeyi emniyete alırken. 3 Haziran 2017, Foto: AFP

Terör örgütüne mensup cihat savaşçıları, 21 Haziran 2017 günü, ileri harekâtına devam eden Irak ordusu karşısında düştükleri ümitsiz durum nedeniyle cami ve minaresini havaya uçurmuşlardır.

850 yıllık tarihi camiinin tahrip edilmesi, hükümet kuvvetlerinin halen İslami Devlet terör örgütünün kontrolünde olan Musul’un Eski Kent bölgesine büyük bir saldırı başlatması sonrasında gerçekleşmiştir.

Yaklaşık olarak 100.000 kişinin, Musul kentindeki son mevziilerini korumak maksadıyla, masum insanları kalkan olarak kullanan terör örgütünün elinde bulunan bölgede sıkışıp kaldığı değerlendirilmektedir. Bölge halen militanlar tarafından kontrol altında tutulmakta ve dar sokaklar ve çok sayıda sivilin varlığı operasyonların icrasını zorlaştırmaktadır.

İslami Devlet terör örgütü militanları, Musul’un Eski Kent bölgesinde, ileri harekâtına devam eden Irak ordusunu yavaşlatan, havan baraj atışları ve çok sayıda bubi tuzakları kullanarak şiddetli bir savunma uygulamayı sürdürmektedir.

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre Başbakan Haider al-Abadi, Çarşamba günü birliklere, hedeflerin ele geçirilerek savaşın sonlandırılması için gerekli talimatları vermiştir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak tercüme edilmiştir. Orijinaline aşağıdaki linkten erişilebilir.

https://english.aawsat.com/asharq-al-awsat-english/news-
middle-east/iraq-military-retakes-historic-mosul-mosque

 

Önceki Makale  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlaması

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Filistin’i Çocuk Mezarlığına Çevirdiler

İsrail Değil İran ve Hamas! Filistin’i Çocuk Mezarlığına Çevirdiler  ...

Uzayda İlk Kadın

Uzayda İlk Kadın Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye...

Kuzey Suriye Cephe Hattında Gerginlik

Kuzey Suriye Cephe Hattında Gerginlik “Kanada’da General Dunford ve diğer...

Bazıları Helen Sever

  BAZILARI HELEN SEVER   Algı mühendisliğinde özellikle beyaz perde...

ÇARŞAMBA İĞNELERİ

  ÇARŞAMBA İĞNELERİ Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE, 2 Ekim...

Kapat