Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Sen Kimsin? Nesin Sen Ha! Nesin?

Sen Kimsin? Nesin Sen Ha! Nesin?

 

Levent Kağan, Sun Savunma Net, 21 Aralık 2019

Uluslararası Ceza Mahkemesi (International Criminal Court-ICC) savcılarından Fatou Bensouda, Filistin ile ilgili ilk incelemesini tamamlamayı müteakip ICC yargıçlarına Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze Şeridi hakkında mahkemenin karar verme ve uygulama yetkisine sahip olduklarını teyit etme çağrısında bulunmuştur.

Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı Michael R. Pompeo yaptığı açıklamada gelişen bu duruma ABD’nin şiddetle itiraz ettiğini açıklamıştır. Pompeo, Birleşik Devletlerin bu harekete ve İsrail’i hedef alan haksız bütün eylemlere karşı olduğunu açıklamıştır.

Pompeo’ya göre Filistin bağımsız bir devlet değildir ve bu nedenle Uluslararası Ceza Mahkemesi dâhil uluslararası kuruluşlara tam üye olma ve katılma yetkisine sahip değildir. Pompeo’ya göre Filistin, 15 Haziran 1998-17 Temmuz 1998 tarihleri arasında Birleşmiş Milletlerin Roma’da karara bağladığı ICC’nin kuruluş statüsü olan Roma Statüsünün üyesi değildir ve olamaz.

Bilindiği gibi ABD, Uluslararası Ceza Mahkemesinin kuruluş statüsü olan Roma Statüsünü bugüne kadar imzalamamış ve imzalamaya da niyetli görünmemektedir. Birleşik Devletler, Uluslararası Ceza Mahkemesinin bugüne kadar, ABD ve İsrail dâhil olmak üzere, Roma Statüsünü imzalamayan ülkeler üzerindeki yargı yetkisine de itirazını sürdürmektedir.

Pompeo Efendi yaptığı açıklamada ülkesinin Uluslararası Ceza Mahkemesinin yargı yetkisini tanıyan ve Roma Statüsünü imzalayan devletlerin kararına saygı duyduğunu, bunun karşılığında da Birleşik Devletler ile İsrail’in bu statüye katılmama kararına saygı duyulmasını beklediklerini dile getirmiştir.

Pompeo Efendi, Birleşik Devletlerin İsrail ile Filistin arasında kapsamlı ve kalıcı bir barış imzalanması konusunda çabalarını sürdürmeye kararlı olduğunu ifade etmiş ve bunun ancak direkt görüşmeler ile başarılabileceğini iddia etmiştir.

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin editörlüğünü yapmaktadır.
ABD
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
HELİKOPTERLERDE UÇUŞ EMNİYETİ

HELİKOPTERLERDE UÇUŞ EMNİYETİ Derleyen: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 11...

Erken Seçim ve Türkiye Gerçekleri “Siyaset”

Yazı Dizisi - 4 Erken Seçim ve Türkiye Gerçekleri Siyaset...

Helikopterlerde Otorotasyon Esasları

Helikopterler Neden Düşüyor? Helikopterlerde Otorotasyon Esasları Efsane: Helikopterler motor sustuğunda...

İRAN VE TÜRKİYE

İRAN VE TÜRKİYE “Sokağa çıkanların Allah’a karşı savaş açtıkları gerekçesi...

Beauvillain Loic. Hava Aracı Motoru Artırılmış Gerçeklik Uygulaması

Beauvillain Loic. Hava Aracı Motoru Artırılmış Gerçeklik Uygulaması Hava aracı...

Kapat