Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Sen Kimsin? Nesin Sen Ha! Nesin?

Sen Kimsin? Nesin Sen Ha! Nesin?

 

Levent Kağan, Sun Savunma Net, 21 Aralık 2019

Uluslararası Ceza Mahkemesi (International Criminal Court-ICC) savcılarından Fatou Bensouda, Filistin ile ilgili ilk incelemesini tamamlamayı müteakip ICC yargıçlarına Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze Şeridi hakkında mahkemenin karar verme ve uygulama yetkisine sahip olduklarını teyit etme çağrısında bulunmuştur.

Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı Michael R. Pompeo yaptığı açıklamada gelişen bu duruma ABD’nin şiddetle itiraz ettiğini açıklamıştır. Pompeo, Birleşik Devletlerin bu harekete ve İsrail’i hedef alan haksız bütün eylemlere karşı olduğunu açıklamıştır.

Pompeo’ya göre Filistin bağımsız bir devlet değildir ve bu nedenle Uluslararası Ceza Mahkemesi dâhil uluslararası kuruluşlara tam üye olma ve katılma yetkisine sahip değildir. Pompeo’ya göre Filistin, 15 Haziran 1998-17 Temmuz 1998 tarihleri arasında Birleşmiş Milletlerin Roma’da karara bağladığı ICC’nin kuruluş statüsü olan Roma Statüsünün üyesi değildir ve olamaz.

Bilindiği gibi ABD, Uluslararası Ceza Mahkemesinin kuruluş statüsü olan Roma Statüsünü bugüne kadar imzalamamış ve imzalamaya da niyetli görünmemektedir. Birleşik Devletler, Uluslararası Ceza Mahkemesinin bugüne kadar, ABD ve İsrail dâhil olmak üzere, Roma Statüsünü imzalamayan ülkeler üzerindeki yargı yetkisine de itirazını sürdürmektedir.

Pompeo Efendi yaptığı açıklamada ülkesinin Uluslararası Ceza Mahkemesinin yargı yetkisini tanıyan ve Roma Statüsünü imzalayan devletlerin kararına saygı duyduğunu, bunun karşılığında da Birleşik Devletler ile İsrail’in bu statüye katılmama kararına saygı duyulmasını beklediklerini dile getirmiştir.

Pompeo Efendi, Birleşik Devletlerin İsrail ile Filistin arasında kapsamlı ve kalıcı bir barış imzalanması konusunda çabalarını sürdürmeye kararlı olduğunu ifade etmiş ve bunun ancak direkt görüşmeler ile başarılabileceğini iddia etmiştir.

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin imtiyaz sahibidir ve aynı zamanda sitenin editörlüğünü yapmaktadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Avrupa Birliği’nden İnsanlık Suçu

Uluslararası Ceza Mahkemesi kararına göre Avrupa Birliği, Libya’dan kaçarken boğularak...

Eğitime verilen ara 30 Nisan’a kadar Uzatıldı

  MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK AÇIKLADI   Biz 1...

Siz bir şey anladınız mı; “Casus belli” meğer neymiş

Siz bir şey anladınız mı; "Casus belli" meğer neymiş  ...

Reis Yenildi

Reis yenildi… “Tecrübe yenmiş kazıkların toplamıdır”. Yediğimiz kazıkları iyi bilmezsek...

Dört Ülkede Kürtler Referandum Sonucunu Kutluyor

Dört Ülkede Kürtler Referandumu Kutlarken Savaş Kapıda Yazar: David Israel,...

Kapat