Açık

İmama göre başarısız darbenin arkasındaki isim Erdoğan

GÜNCEL POLİTİKA - 1 Ekim 2016 15:39 A A

İmama göre başarısız darbenin arkasındaki isim Erdoğan

(Hâlâ Konuşuyor)

Çeviren: Ercan Caner, 30 Eylül 2016

tayyip-erdogan

ABD’de yaşayan ve Türk yetkililerin, Temmuz ayı içerisindeki başarısız darbeyi yönettiğini iddia ettikleri Müslüman imam Fethullah Gülen, Alman gazetesine yaptığı açıklamada, darbenin arkasındaki ismin Erdoğan olduğundan emin olduğunu söyledi.

Die Zeit ile yaptığı söyleşide, askeri darbe girişiminin Türk hükümetinin ilkeleri ve ‘‘Hizmet’’ olarak adlandırdığı küresel hareketine karşı bir ihanet olduğunu ifade eden Gülen, 15 Temmuz gecesi Erdoğan’ın, orduyu temizlemesini sağlayacağından, darbeyle ilgili olarak yaptığı, ‘‘Allah’ın bir lütfu’’ yorumuna dikkat çekti.

Erdoğan’ın, darbenin arkasındaki isim olduğunu mu kastettiği yönündeki soruya Gülen: ‘‘Şimdiye kadar böyle bir olasılık olduğunu değerlendiriyordum. Şimdi işe bunun kesin olduğunu düşünüyorum.’’ yanıtını verdi.

Bir Türk subayının, genelkurmay başkanı ve istihbarat şefinin darbe gecesi karargâhta buluştuğunu söylediğini ifade eden Gülen, ‘‘Sonradan olacak her şeyi biliyorlardı’’ yorumunda bulundu.

Darbe gecesinde olayların nasıl geliştiği henüz tam olarak açığa çıkmamış olsa da, Erdoğan sürekli olarak bir istihbarat başarısızlığından şikâyet ederek, darbeyi eniştesinden öğrendiğini ifade etmektedir.

Türk yetkililer, Türkiye’nin milli istihbarat ajansına gelen birinin, darbeyle ilgili bilgi verdiği açıklamasında bulundular. Silahlı kuvvetlerin tepesindeki isim, birkaç üst düzey komutanla birlikte darbeciler tarafından kaçırıldılar.

Gülen, darbenin Erdoğan’a bakanlıklar, ordu, emniyet kuvvetleri ve yargıda muhalif olarak gördüğü binlerce kişiyi uzaklaştırmanın yanı sıra avukatlar, iş adamları, gazeteciler ve Gülen taraftarlarının karılarını tutuklama fırsatı verdiğini söyledi ve bütün bunların önceden planlanmış olduğu iddiasında bulundu.

Darbe sonrasında,  100.000 kadar polis, memur, askeri ve yargı personeli açığa alındı veya görevlerinden uzaklaştırıldı. 40.000 kişi de gözaltına alındı.

Türk yetkililerin ifadesine göre, Ankara’da bulunan istihbarat ajansı, Gülen taraftarlarını darbenin çok öncesinde takip ediyordu ve birçok ismi önceden belirlemişti.

Gülen, iktidara geldiği 2003 yılından önce birkaç kez bir araya geldiklerini söylediği Erdoğan ile aralarına mesafe koydu.

Haftalık Die Zeit gazetesine yaptığı açıklamada Gülen; ‘‘Öyle olduğu iddia edilse de, ne arkadaşlarım ne de ben Erdoğan’a yakındık.’’ ifadelerini kullandı.

Gülen, Hizmet hareketinin bir zamanlar Erdoğan tarafından da desteklendiğini, çünkü Erdoğan’ın, AK Partiyi kurduğunda demokrasi ve daha fazla insan hakları kadar ordunun politik gücünü sınırlama sözünü verdiği, fakat 2011 yılındaki seçim sonrasında sözünden döndüğünü iddia etti.

Türkiye, ABD’nin Gülen’i iade etmesini ve hükümeti devirmeyi hedefleyen darbeyi yönetmek suçuyla hakkında dava açılmasını talep ediyor. Gülen, darbeyle herhangi bir şekilde ilgisi olduğu yönündeki iddiaları yalanlıyor. Washington ise, meseleyle ilgili olarak Ankara ile işbirliği yaptıklarını, Gülen’in iadesine yönelik işlemlerin ABD yasal gereksinimlerine uyma zorunluluğu nedeniyle zaman alacağını, bu nedenle Türk tarafına sabırlı olmalarını söyledikleri açıklamasında bulundu.

Gülen Die Zeit gazetesine, Birleşik Devletlerin onu Türkiye’ye iade edeceğini düşünmediğini fakat bu yönde bir karar vermesi durumunda, bir bilet alıp Türkiye’ye gideceğini de ifade etti.

ÇN: Yazının orijinaline aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

http://www.timesofmalta.com/articles/view/20160929/world
/erdogan-was-behind-failed-turkey-coup-cleric.626463

 

Önceki Makale  Yüzde Üç Buçukluk Maraş Açılımı ABD’ye Üç Buçuk Attırdı

ÇEVİREN: Ercan caner Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.
E-mail:ercancaner@gmail.com

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin editörlüğünü yapmaktadır.
GÜNCEL POLİTİKA - 15:39 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: