13° Az bulutlu

ICAO – Havacılık Güvenliği ve Küresel İşbirliğinin Önemi

HAVACILIK - 27 Eylül 2016 08:00 A A

ICAO – Havacılık Güvenliği ve Küresel İşbirliğinin Önemi

Juliet Van Wagenen
23 Eylül 2016

icao-fang-liu

ICAO Genel  Sekreteri Fang Liu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine hitap ederken. Foto: ICAO

Avionics Magazine, 23 Eylül 2016 – ICAO Genel  Sekreteri Fang Liu, 22 Eylül 2016 günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, havacılığın güvenliği için, özellikle terörist gruplardan kaynaklanan,  gün geçtikçe gelişen ve yeni  ortaya çıkan tehditleri ortadan kaldırmak maksadıyla, Dünya hükümetlerinin çabalarına devam etmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Bu yılın ilk aylarında Brüksel ve İstanbul havaalanlarına yapılan saldırıların, kamu alanlarının güvenliğini sağlamak için karşı karşıya olunan zorlukların ne kadar büyük olduğunun, havacılık güvenliği ile ulusal güvenliğin ayrılamayacağının ve terörizmin ekonomik ve sosyal sonuçlarının  trajik bir hatırası olduğuna dikkat çeken Liu, güvenlik durumunu hem umut verici, hem de zorluklarla dolu olarak tanımladı.


Liu verdiği brifingte, bagaj ve kargo içlerine gizlenen EL YAPIMI PATLAYICILAR, insansız hava araçları (dron), siber güvenlik ve havaalanı çalışanlarından gelen tehditlerin, öncelikle ele alınması gereken güvenlik problemleri olduğuna dikkat çekti. Bu tehditlerin ICAO Güvenlik Standartlarının etkili bir şekilde uygulanması ve uygulamanın, ulusal ve çok yönlü organizasyonlar arasında sıkı bir işbirliği suretiyle azaltılabileceği yorumunda bulunan Liu sözlerine; ‘‘Gereken koordinasyon karmaşık ve bazen çok zor olabilir’’ şeklinde devam ederek, zorlukların temel nedeninin, devlet koordinasyon mekanizmaları arasındaki çeşitlilik olduğunu ve ulusal ajanslar arasında daha fazla koordinasyona ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek brifingini tamamladı.

ÇN: Yazının orijinaline aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.aviationtoday.com/av/military/88733.html?hq_e=el&hq_m=3287962&hq_l=6&hq_v=7209ce3f05

juliet-van-wagenen

Yazan: Juliet Van Wagenen, Muhabir ve Yardımcı Editör. Avionics and Via Satellite yardımcı editörüdür. Gazetecelik alanında kuvvetli bir geçmişe sahip olan Wagenen, son beş yıldır muhabir ve editörlük yapmaktadır. Access Intelligence’s Aerospace Group üyesi olarak havacılık ve uzay alanında konu seçimi, yazma, makaleleri düzenleme, web sitesi ve sosyal medya içeriklerini yönetme görevlerini yürütmektedir. Yazma alanında University of Pittsburgh’da eğitim görmüştür.

 

Önceki Makale  Ana Rotor Pallerinde Sıkışma Fenomeni

Yazar Ercan Caner

Çeviren: Ercan Caner, Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Yüksek lisans derecesini Gazi Üniversitesi’nden Avrupa Birliği – Türkiye İlişkileri alanında alan Caner, halen Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında Haliç Üniversitesi’nde doktora tez çalışmalarını sürdürmektedir. İnsansız Hava Araçları (2014) veTaarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.
E-mail:
ercancaner@gmail.com @ercancaner1963

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
HAVACILIK - 08:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: