Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Her Yerde Ölü İnsanlar Gördüm

Her Yerde Ölü İnsanlar Gördüm

 

Bugün, Yeni Zelanda’nın en karanlık günlerinden bir tanesidir. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 16 Mart 2019

 

Cami Saldırısı. Kaynak: KKTV 11 NEWS

 

WELLINGTON, New Zelanda — Bir görgü tanığının ifadesine göre; Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki bir camiye düzenlenen saldırıda birçok insan hayatını kaybetmiştir.

Saldırının boyutu hakkında bilgi vermeyen emniyet yetkilileri Christchurch kent merkezinde yaşayan halkı sokağa çıkmamaları konusunda uyarmıştır. Ve yeni Zelanda medyasının haberlerine göre kentin kenar mahallelerinde bulunan bir camiye daha saldırı düzenlenmiştir.

Görgü tanıklarından Len Peneha, saat 01.45 sularında Christchurch kent merkezinde bulunan Masjid Al Noor camisine siyah kıyafetli bir adamı girerken gördüğünü ve sonrasında da düzinelerce silah sesi duyduğunu ifade etmiştir. Peneha sonrasında da camiden panik içinde kaçmaya çalışan insanlar gördüğünü dile getirmiştir.

Saldırıya uğrayan caminin hemen yanında yaşayan Peneha, silahlı bir adamın camiden çıktığını ve yarı otomatik bir silahı atarak koşarak uzaklaştığını ifade etmiştir. Silahlı adamın koşarak uzaklaştığını gören Peneha hızla caminin içine girmiş ve her yerde ölü insanlar gördüğünü dile getirmiştir.

Peneha ifadesinde beş yıldır caminin yanındaki bir evde yaşadığını ve cemaatin çok iyi insanlar olduğunu dile getirerek yapılan terör saldırısına bir anlam veremediğini anlatmıştır.

 

Christchurch kentinden bir görünüm

 

Polis yetkilileri saldırıyla ilgili olarak bir kişinin tutuklandığını, fakat başka şüphelilerin olup olmadığından emin olamadıkları açıklamasını yapmıştır. Polis Komiseri Mike Bush yaptığı açıklamada Deans Avenue ve Linwood Avenue caddelerinde bulunan iki ayrı camiye saldırı düzenlendiğini açıklamıştır. Kent merkezi ve saldırıya uğrayan camilerin yakınında yaşayan halka ikinci bir emre kadar sokağa çıkmamaları söylenmiştir.

Yeni Zelanda başbakanı Jacinda Ardern cami saldırıları sonrasında bir basın toplantısı düzenlemiş ve Christchurch kentinde yaşanan cami saldırılarını Yeni Zelanda’nın en karanlık günlerinden bir tanesi olarak nitelendirmiştir.

Saldırı esnasında caminin içinde olan görgü tanıklarından Mohan Ibn Ibrahim de polise yaptığı açıklamada saldırganın 10-15 dakika süreyle ateş ettiğini anlatmıştır. Saldırı esnasında camide 200’den fazla insan bulunmaktadır.

Sun Savunma Net ailesi olarak, hain saldırıda hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve baş sağlığı diliyoruz.

 

Önceki Makale  Amerika’da Neler Oluyor?

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ercancanerblog dedi ki:

    AF OLMADAN ÖMÜR BOYU HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI.

    The white supremacist who gunned down 51 people during Friday prayer at two mosques in Christchurch, New Zealand, has been sentenced to life in prison without a chance for parole.

    Brenton Harrison Tarrant, 29, received the maximum sentence for his horrific act of terror — marking the first time the sentence has been handed out in the country.

    “Your actions were inhuman,” Judge Cameron Mander said at his Thursday sentencing. “You deliberately killed a 3-year-old infant as he clung to the leg of his father.”

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
ÇARŞAMBA İĞNELERİ

  ÇARŞAMBA İĞNELERİ   Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE SIRADIŞI...

Erdoğan Bizim Dostumuz Değil

Kaşıkçı Olayı Erdoğan Bizim Dostumuz Değil Yine bir seçim öncesi...

İdlib Çıkmazı

Türk Askerleri Kuşatıldı mı? İdlib Çıkmazı Rus savaş uçaklarının desteklediği...

Artık Hayaletler Görülebilecek

Görünmezliğe Veda Artık Hayaletler Görülebilecek   Rusya Radyofoton Radar Geliştiriyor....

Türkiye Yeniden AB Denetim Listesinde

Türkiye Yeniden AB Denetim Listesinde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM),...

Kapat