Site Rengi

Sun Savunma Haber

Her Yerde Ölü İnsanlar Gördüm

Her Yerde Ölü İnsanlar Gördüm

 

Bugün, Yeni Zelanda’nın en karanlık günlerinden bir tanesidir. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 16 Mart 2019

 

Cami Saldırısı. Kaynak: KKTV 11 NEWS

 

WELLINGTON, New Zelanda — Bir görgü tanığının ifadesine göre; Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki bir camiye düzenlenen saldırıda birçok insan hayatını kaybetmiştir.

Saldırının boyutu hakkında bilgi vermeyen emniyet yetkilileri Christchurch kent merkezinde yaşayan halkı sokağa çıkmamaları konusunda uyarmıştır. Ve yeni Zelanda medyasının haberlerine göre kentin kenar mahallelerinde bulunan bir camiye daha saldırı düzenlenmiştir.

Görgü tanıklarından Len Peneha, saat 01.45 sularında Christchurch kent merkezinde bulunan Masjid Al Noor camisine siyah kıyafetli bir adamı girerken gördüğünü ve sonrasında da düzinelerce silah sesi duyduğunu ifade etmiştir. Peneha sonrasında da camiden panik içinde kaçmaya çalışan insanlar gördüğünü dile getirmiştir.

Saldırıya uğrayan caminin hemen yanında yaşayan Peneha, silahlı bir adamın camiden çıktığını ve yarı otomatik bir silahı atarak koşarak uzaklaştığını ifade etmiştir. Silahlı adamın koşarak uzaklaştığını gören Peneha hızla caminin içine girmiş ve her yerde ölü insanlar gördüğünü dile getirmiştir.

Peneha ifadesinde beş yıldır caminin yanındaki bir evde yaşadığını ve cemaatin çok iyi insanlar olduğunu dile getirerek yapılan terör saldırısına bir anlam veremediğini anlatmıştır.

 

Christchurch kentinden bir görünüm

 

Polis yetkilileri saldırıyla ilgili olarak bir kişinin tutuklandığını, fakat başka şüphelilerin olup olmadığından emin olamadıkları açıklamasını yapmıştır. Polis Komiseri Mike Bush yaptığı açıklamada Deans Avenue ve Linwood Avenue caddelerinde bulunan iki ayrı camiye saldırı düzenlendiğini açıklamıştır. Kent merkezi ve saldırıya uğrayan camilerin yakınında yaşayan halka ikinci bir emre kadar sokağa çıkmamaları söylenmiştir.

Yeni Zelanda başbakanı Jacinda Ardern cami saldırıları sonrasında bir basın toplantısı düzenlemiş ve Christchurch kentinde yaşanan cami saldırılarını Yeni Zelanda’nın en karanlık günlerinden bir tanesi olarak nitelendirmiştir.

Saldırı esnasında caminin içinde olan görgü tanıklarından Mohan Ibn Ibrahim de polise yaptığı açıklamada saldırganın 10-15 dakika süreyle ateş ettiğini anlatmıştır. Saldırı esnasında camide 200’den fazla insan bulunmaktadır.

Sun Savunma Net ailesi olarak, hain saldırıda hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve baş sağlığı diliyoruz.

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Devamını oku:
Daha Fazla ABD Yaptırımı Türkiye’yi İflas Ettirebilir

Daha Fazla ABD Yaptırımı Türkiye’yi İflas Ettirebilir   Yazar: Franz...

Yaşam Uzayın Derinliklerinde mi Başladı?

Başlangıçta Tanrı Göğü ve Yeri Yarattı (mı?) Yaşam Uzayın Derinliklerinde...

Irak Ordusu Tarihi Musul Camisini İslami Devlet Terör Örgütünden Geri Aldı

Irak Ordusu Tarihi Musul Camisini İslami Devlet Terör Örgütünden Geri...

UH-1H HELİKOPTERİ TÜRBİNLİ MOTOR ANALİZ KONTROLÜ (TEAC)

UH-1H HELİKOPTERİ TÜRBİNLİ MOTOR ANALİZ KONTROLÜ (TEAC) Yazar: Ercan Caner,...

Kapat