Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Geronimo Teslim Oldu

Tarihte Bugün

Geronimo Teslim Oldu

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 5 Eylül 2018

 

 

4 Eylül 1886 günü, Apache Kızılderililerinin efsanevi şefi Geronimo, Birleşik Devletler hükümet kuvvetlerine teslim olmuştur. Kudretli Kızılderili, savaşçı kabilesinin topraklarını korumak maksadıyla tam 30 yıl savaşmış,  fakat ne yazık ki 1886 yılına kadar beyazlarla savaşan Apache Kızılderilileri bitmiş tükenmiş ve sayıları oldukça azalmıştır. Birleşik Devletler kuvvetlerine son teslim olan Kızılderili Savaşçı Geronimo’dur. Efsanevi şef Geronimo’nun Amerikalı General Nelson Miles’e teslim olması, ülkenin güneydoğusundaki Kızılderili savaşlarının da sona ermesi anlamına gelmektedir.

Geronimo 1829 yılında doğmuş ve günümüzde Arizona ve Mexico olarak anılan topraklarda büyümüştür. Kabilesi Chiricahua Apache’leri, topraklarını ellerinden almaya çalışan yerleşimcilerle çatışmıştır. Geronimo’nun ailesi, 1858 yılında Meksikalılar tarafından öldürülmüştür. İntikam almak isteyen Geronimo, Meksikalı ve Amerikalı yerleşimcilere kanlı baskınlar düzenlemiştir.

1874 yılında Birleşik Devletler hükümeti, Geronimo ve halkını topraklarından sürerek merkezi Arizona’nın doğusunda bir Kızılderili Yerleşim Yerine yerleştirmiştir. Yerleşim yerindeki oldukça kısıtlı ve sert koşullara dayanamayan Geronimo ve birkaç adamı kaçarlar. Sonraki on yıl boyunca federal birliklerle çatışır ve beyazların yaşadıkları yerlere baskınlar düzenlerler. Bu süre zarfında Geronimo ve takipçileri birkaç kez Kızılderili Yerleşim Birimine geri getirilirler. 1885 yılı Mayıs ayında, Geronimo ve yaklaşık 150 kadar adamı son kez kaçmayı başarırlar.

5.000 Birleşik Devletler askeri tarafından Meksika içlerine kadar takip edilirler. 1886 yılı Mart ayında General George Crook (1829-90) Geronimo’yu teslim olmaya zorlar, bununla birlikte Geronimo hızla kaçmayı başarır ve baskınlarını sürdürür.

 

 

General Nelson Miles (1839-1925), Geronimo’yu takip işinin sorumluluğunu üzerine alır ve sonunda onu, Arizona-New Mexico sınırı üzerinde bulunan Fort Bowie yakınlarında teslim olmaya zorlar. Geronimo ve geriye kalan bir avuç kadar Apache Kızılderili, önce Florida’ya oradan da Alabama’ya gönderilir, son durakları ise Comanche ve Kiowa Kızılderililerin de yerleştirildikleri, Oklahoma’daki Fort Sill yakınlarındaki Kızılderili yerleşim yeri olacaktır.

Geronimo orada başarılı bir çiftçi olur ve Hıristiyanlık dinine geçer. Geronimo, başkan Theodore Roosevelt’in 1905 yılındaki görevi devir alma törenine katılır. Apache Kızılderili şefi, 1906 yılında ‘‘Geronimo’nun Hayat Hikayesi’’ adıyla yayınlanan otobiyografisini kaleme aldırır. Efsanevi Apache şefi, 17 Şubat 1909 tarihinde Fort Sill’de hayata gözlerini yumar.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  ABD Ordusunun Vietnam’daki En Büyük Savaş Suçu My Lai Katliamının 50’nci Yıldönümü
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Macron’un İslamcı Ayrımcılığa Karşı Savaşı

Özgürlük-Eşitlik-Kardeşlik Macron’un İslamcı Ayrımcılığa Karşı Savaşı Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron...

SARS-CoV-2 ile gelişen COVID-19 Sorular ve Yanıtları

    SARS-CoV-2 ile gelişen COVID-19Sorular ve Yanıtları   İÇİNDEKİLER1....

Sri Lanka Kilise ve Hotel Saldırılarında 200’e Yakın İnsan Öldürüldü

Sri Lanka Kilise ve Hotel Saldırılarında 200’e Yakın İnsan Öldürüldü...

Çarşamba İğneleri

ÇARŞAMA İĞNELERİ Haftanın tüm iğneleri emeğe değer vermeyen ve emeği...

Yönetişim, Heterarşi ve Çoğulcu Demokrasi

Yönetişim, Heterarşi ve Çoğulcu Demokrasi Mehmet Kenan YELKEN , Sun...

Kapat