savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,8221
EURO
35,1421
ALTIN
2.449,46
BIST
10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
32°C
Ankara
32°C
Açık
Pazar Açık
34°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
34°C
Salı Açık
30°C
Çarşamba Açık
30°C

Fransız Papazlardan 200.000’den Fazla Çocuğa Cinsel istismar

Fransız Papazlardan 200.000’den Fazla Çocuğa Cinsel istismar
A+
A-

Katolik Kilisesinde Skandal

 

Fransız Papazlardan 200.000’den Fazla Çocuğa Cinsel istismar

 

Roma Katolik Kilisesi’nin talebiyle oluşturulan bağımsız bir komisyon tarafından hazırlanan 2,5000 sayfalık rapora göre, Fransız papazlar 1950 yılından günümüze kadar yaklaşık 216.000 çocuğa cinsel istismarda bulunmuştur. Kurbanları temsil eden La Parole Liberée grubu başkanı François Devaux bulgulara tepki olarak; ‘‘Sizler insanlık için bir utançsınız.  Mesleğinizin özü olmasına rağmen, yaşamın ve insan onurunun korunması sorumluluğunuzu çiğnediniz’’ ifadeleriyle tepki göstermiştir.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 08 Ekim 2021

 

PARIS – Bağımsız bir komisyon tarafından hazırlanan raporda Fransa Roma Katolik Kilisesi mensubu din adamlarının son 70 yılda, problemin beklenenden çok daha büyük olduğunu kanıtlayan, 200.000’den fazla çocuğa cinsel istismarda bulunduğu açıklanmıştır.

Uzun bir süredir beklenen ve Independent Commission on Sexual Abuse in the Church – Kilisede Cinsel Taciz Bağımsız Komisyonu tarafından hazırlanan 2.500 sayfalık rapor; kilise hiyerarşisinin kurbanları defalarca nasıl susturduğunu ve olaya karışan dinsel (!) adamları gizlediğini ve ceza vermediğini bütün ayrıntılarıyla ortaya koymuştur.

Komisyon Başkanı Jean-Marc Sauvé, Salı günü Paris kentinde düzenlediği basın toplantısında kilisenin yaşanan olayları görme, duyma, zayıf sinyalleri algılama ve gerekli sert önlemleri almakta başarısız olduğunu ve yıllarca kurbanlara karşı derin, tam ve hatta acımasız bir kayıtsızlık gösterdiğini ifade etmiştir.

Bağımsız bir komisyon tarafından çok titiz bir çalışmayla üç yılda hazırlanan rapordaki bulgular, ülkedeki din adamlarının, özellikle çocuklar ve savunmasız insanlara yönelik cinsel istismarları hakkında bugüne kadar yapılan en kapsamlı çalışmadır.

Hazırlanan rapor; kilise cinsel istismar skandallarının neden olduğu yıkımla boğuşmaya devam ederken, son yıllarda Avustralya, Almanya, İrlanda, Polonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde Roma Katolik din adamlarına yönelik benzer iddiaları ifşa etme ve belgeleme çabalarının bir devamı niteliğindedir. Fransız kiliselerinde son yıllarda cemaatin ve kilisenin nüfuzunun azaldığı görülmektedir.

Papa Francis Fotoğraf: EPA-EFE/ Flippo Monteforte

 

Vatikan sözcüsü Matteo Bruni yaptığı açıklamada; Papa Francis’in raporu dikkate aldığı ve geçtiğimiz günlerde Fransız piskoposlarla bir araya geldiğini söylemiştir. Bruni açıklamasında; Papa Francis’in büyük travmalar yaşayan kurbanlar için üzüntü duyduğunu ve öne çıkarak olayları anlatmada gösterdikleri cesaret için onlara minnettar olduğunu ifade etmiştir.

Çoğunluğu 10-13 yaşlarındaki erkek çocuklar olmak üzere, 1950 yılından günümüze kadar geçen sürede yaklaşık olarak 216.000 küçük çocuk, Fransız papazların cinsel istismarına maruz kalmıştır. Kilise çalışanları, Katolik okulu çalışanları ve diğer insanlar da dâhil edildiğinde papazların cinsel istismarına maruz kalan insan sayısı 330.000’e (Günde ortalama yaklaşık 13 insan) ulaşmaktadır. Verilen rakamlar tahminidir ve genel nüfus araştırması, arşiv incelemesi ve diğer kaynaklardan alınan verilere dayanmaktadır.

 

Fotoğraf: Dan Kitwood/Getty Images

 

Raporda yer alan en dikkat çekici ayrıntılardan bir tanesi de Katolik kilisesinin aile ve arkadaşlık çevreleri dışında, cinsel şiddetin açık ara en yüksek yer olduğudur. Komisyon Başkanı Jean-Marc Sauvé ayrıca, Fransız din adamları arasında son 70 yılda cinsel istismar faili olan en az 2.900 papaz bulunduğunu ifade etmiştir. Reims başpiskoposu ve Fransa Piskoposluk Konferansı Başkanı Éric de Moulins-Beaufort rapordaki verileri endişe verici olarak nitelendirmiş ve utanç duyduğunu belirterek bu konuda harekete geçmeye kararlı olduğunu sözlerine eklemiştir.

Kurbanların anlattıklarından derinden etkilendiğini ve rakamların büyüklüğünden utanç duyduğunu ifade eden Sauvé, hepsinden af dilediğini sözlerine eklemiştir.

Fransız papazların cinsel istismarına maruz kalan kurbanlar ve uzmanlar ise raporu memnuniyetle karşılamış, ancak Fransız kilisesinin komisyonun tavsiyelerine ne kadar uyacağının belirsizliğini koruduğuna da dikkat çekmişlerdir. Fransız din adamlarının cinsel istismar suçlarının farkında olan kilise, bir süreden beri papazların daha iyi eğitilmesi ve geçmişlerinin ayrıntılı incelenmesi gibi tedbirleri uygulamaya koymuştur. Ancak raporda yer alan diğer tavsiyeler; kilise uygulamalarının daha derinlemesine incelenmesini ve cinsel istismar vakalarıyla başa çıkmakta yetersiz kalan orta çağ ürünü kilise iç hukukunun elden geçirilmesini önermektedir.

Raporda; Fransız piskoposların evli erkeklerin atanmalarını dikkate alma ve kilise, karar organlarında daha fazla meslekten olmayan insanlara yer verme yönünde teşvik edilmektedir. Komisyon ayrıca, günah çıkarma konusundaki gizliliğin de papazların cinsel istismarı bildirme konusundaki yasal zorunlulukları ile bağdaşmadığına dikkat çekilmektedir.

Komisyonun tahminine göre, sanık öldüğünden ya da iddialar zaman aşımına uğradığından pek çok dava açılamayacaktır ve cinsel istismarların yarısından fazlası 1950 ile 1970 yılları arasında meydana gelmiştir. Raporda, kilisenin mağdurları doğrudan faillerden alınan paralar ve kilise kaynakları ile mali olarak tazmin etmesi de tavsiye edilmektedir. İçinde bulunduğumuz yıl Fransız piskoposlar cinsel istismar kurbanlarına, inanan Fransızların bağışlarından sabit bir ‘‘katkı’’ vermeyi önermiş, dinsel (!) adamların bu talebi mağdurları iyice çileden çıkarmıştır.

Kurbanların kurduğu derneğe başkanlık eden François Devaux Salı günü Katolik kilisesi yetkililerine hitaben ‘‘İnsanlığın yüz karasısınız’’ ifadelerini kullanmıştır. Devaux tarafından kurulan La Parole Libérée derneği, 1970’lerden 1990’lara kadar düzinelerce çocuğa cinsel saldırıda bulunan ve geçtiğimiz yıl hüküm giyen Bernard Preynat’ın kurbanlarından oluşan bir dernektir.

Saygın bir eski üst düzey yargıç olan Bay Sauvé,  raporun hazırlanması için aralarında sosyologlar, tarihçiler, hukukçular, psikologlar ve ilahiyatçıların bulunduğu 21 uzman seçmiş ve bu ekip, tanıklar ve uzmanlarla 250’den fazla görüşme gerçekleştirmiş ve demografik, anket ve araştırma enstitüleriyle birlikte çalışmıştır.

Yaklaşık olarak 6,500 kurban veya yakını sözlü veya yazılı olarak ifade vermiştir. Birçok kurban komisyonu titizliği nedeniyle övmüş ve kilisenin yıllardır süren inkârı sonrası gelen raporu çok ihtiyaç duyulan bir düzeltici işlem olarak alkışlamıştır.

 

 

Kaynak: ibtimes

 

Kiliseye olan güveni yeniden tesis etmek maksadıyla düzenlenen Piskoposluk Konferansı, 2021 Mart ayında yaptığı bir açıklamada,  din adamları tarafından işlenen cinsel istismar vakalarının ‘‘inkâr edilemez’’ olduğunu ve kilise yetkililerinin çoğu zaman bu sapıklıklara göz yumduğunu ortaya koymaktadır. Piskoposlar, sorunun çözümü için bir dizi önlem tavsiyesinde de bulunmuştur. Ancak komisyon; değişim hızının çok yavaş olduğunu ve piskoposluklar ve kurumlar arasında bazı önlemlerin aynı hassasiyetle uygulanmadığı ifade edilmektedir.

1993 yılında henüz 13 yaşındayken bir papaz tarafından cinsel istismara uğrayan ve taciz mağdurları için kurulan bir dernek olan ‘‘Parler et Revivre – Konuş ve Hayatı Yeniden Yaşa’’ derneğini kuran Olivier Savignac, kilisenin hala derin bir sessizlik kültürü içinde gizlendiğini ve papazlar ile piskoposa olan sadakatin öncelikle sorgulanması gerektiğini ifade etmiştir. Savignac,  uzun vadede en tehlikeli olan şeyin ise bir konuşmayı engelleme kültürü oluşturma çabası olduğunu sözlerine eklemiştir.

Azizler ve bakire Meryem’e diğer kiliselerden daha fazla bir kutsiyet veren Katolik mezhebindeki resmi kurallara göre sadece erkekler papaz olabilmektedir. Katolik papazların evlenmeleri ve cinsel ilişkiye girmeleri yasaktır. Raporda önerilen 45 tavsiyeden bir tanesi; özellikle papazların rolü ve onlara kahramanlık statüsü ya da bir üstünlük sağlamasıyla ilgili olarak kutsanmış bekârlığın etik gerekliliklerinin tanımlanması ve evli erkeklerin de gerekli şartları sağlaması durumunda papaz olarak görevlendirilmesidir.

Raporun özetini; https://www.ciase.fr/medias/Ciase-Summary-of-the-Final-Report-5-october-2021.pdf linkinden okuyabilir, tamamını ise https://www.ciase.fr/rapport-final/ linkinden erişebilirsiniz.

 

 

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.