Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Esat Trump’ın Müslüman Yasağını Destekliyor: Suriyeli Mülteciler Teröristtir

Esat Trump’ın Müslüman Yasağını Destekliyor:
Suriyeli Mülteciler Teröristtir

 

Şubat 2017 | Published in: Asia & AmericasMiddle EastNewsSyria

Çeviren: Ercan CANER | Ankara-Türkiye | Şubat 2017

Suriye Devlet Başkanı Bashar Al-Assad, bir röportajda, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriyelilerin ABD’ye girişini yasaklayan kararının Suriye halkını değil, teröristleri hedef aldığı açıklamasını yapmıştır.

Trump geçtiğimiz ay, Suriye dâhil, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan yedi ülke vatandaşlarının ABD’ye girmesini geçici olarak yasaklayan ve Suriyeli mültecilerin ülkesine girişlerini engelleyen bir karara imza atmış, bu karar ABD bölge mahkemesi tarafından askıya alınmıştır.

Europe 1 radyosu ve TF1 televizyon kanalında İngilizce olarak verdiği demeçte, Suriye Devlet Başkanı Bashar Al-Assad, ‘‘Bu kararın, Batıya sızan teröristlere karşı olduğunu, bu sızmanın Avrupa’da, özellikle Almanya’da gerçekleştiğini’’ açıklamıştır. Al-Assad, ‘‘Bu kararın teröristlere karşı alındığını, Suriye halkını hedeflemediğini düşündüğünü’’ sözlerine eklemiştir.

Babası Hafez Al-Assad’tan 2000 yılında iktidarı devralmasından itibaren Suriyeli diktatör, ülkesinde yarım milyondan fazla insanın öldüğü ve milyonlarca insana işkence yapıldığı ve cezaevlerine tıkıldığı ve büyük bir mülteci krizinin Orta Doğu ve Avrupa’yı sardığı gerçeğini görmezden gelmektedir.

Suriye ve Assad rejiminden kaçan insanların temel gerekçe olarak, ülkede sürmekte olan iç savaşın yanı sıra Assad tarafından sistematik bir şekilde uygulanmakta olan işkenceleri, Suriyeli kadınlara sürekli olarak tecavüz edilmesini, insanların cezaevlerine doldurulmasını ve sistematik yok etme kampanyalarını göstermektedirler.

Bu korkunç zulüm ve terörizmden kaçan mülteciler arasında kanıtlanmış bir bağlantı bulunmamaktadır. Trump’ın ülke içi ve dışında protesto gösterilerine ve ülkenin hava alanlarında karışıklığa neden olan verdiği emir, militanların ABD’ye girmesini önlemeye yöneliktir. Donald Trump yönetimi, yargıçlar tarafından askıya alınan kararı uygulamak için direnmeye devam etmektedir.

Assad rejimi, Batı ülkelerini genel olarak, tamamı Şam yönetimi ve müttefikleri Rusya ve İran tarafından terörist olarak görülen Suriye’deki muhalif grupları desteklemekle suçlamakta ve bu desteklerin bütün dünyada terörist saldırıları artacağı uyarısında bulunmaktadır.

Trump henüz Suriye hakkında açık ve net bir politika belirlememiş, fakat Suriye’deki muhalif grupları destekleyebileceğini ve Al-Assad’ın en güçlü uluslararası müttefiki olan Başkan Vladimir Putin’in Rusya’sı ile ABD arasındaki ilişkileri düzeltmek istediğini açıklamıştır.

Başkan Trump’ın göçmen politikasının haklılığı üzerine sorulan direkt soruyu Al-Assad cevaplamaktan kaçınmıştır. Assad, henüz Trump’ın Suriye politikasının ne olacağının görülmediğini de sözlerine eklemiştir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Yazının çevrilmesi, ifade edilen görüşlere çevirenin katıldığı anlamına gelmemektedir. Yazının orijinaline aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

https://www.middleeastmonitor.com/20170216-assad-backs-
trump-muslim-ban-says-syrian-refugees-terrorists/

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Doğu Ghouta ve İdlib’de Tırmanan Gerilim
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Roman Polanski, 10 yaşındaki bir kıza cinsel tacizle suçlanıyor

Roman Polanski, 10 yaşındaki bir kıza cinsel tacizle suçlanıyor 23...

Analiz – Mehmet Ali Güller – Osman Başıbüyük

Mehmet Ali Güller ile Analiz'e bu hafta, Emekli Albay Osman...

Pompeo Çavuşoğlu’na Ne Dedi?

Pompeo Çavuşoğlu’na Ne Dedi?   Birleşik Devletler Dışişleri bakanı Michael...

Avrupa’nın Utanmaz Yalancıları

Avrupa’nın Utanmaz Yalancıları   Matteo Salvini’den Boris Johnson’a, popülist politikacılar...

TERRACOTTA SAVAŞCI VE ATLARI

TERRACOTTA SAVAŞCI VE ATLARI TARİHİN DERİNLİKLERİNDEN GELEN SAVAŞÇILAR    Yazı...

Kapat