Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Elon Musk Uzaya Binlerce Uydu Gönderiyor

Elon Musk Uzaya Binlerce Uydu Gönderiyor

 

Yazar: Kelly Hodgkins, Digital Trends, 17 Kasım 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 17 Kasım 2018

 

FCC (Federal Communications Commission – Federal İletişim Komisyonu), geçtiğimiz günlerde, SpaceX Şirketinin uzaya 7,518 adet alçak yörünge uydusu göndermeyi içeren iddialı planını oy birliği ile onayladı. Daha önce uzaya gönderilmiş olan 4,425 adet uyduyla birlikte bu uydular SpaceX firması tarafından önerilen Starlink Geniş Bant Ağının bel kemiğini oluşturacaklar. SpaceX Şirketi birçok projedeki yaklaşımında olduğu gibi küresel geniş bant ağında da büyük düşünmektedir. Şirketin, dünyanın her yerine yüksek hızlı internet kapsaması sağlayacak olan projeyi gerçekleştirmek için 10 milyar dolardan daha fazla para harcaması beklenmektedir.

SpaceX Şirketi başlangıçta uzaya 4,425 adet alçak yörünge Starlink uydusu, sonrasında da daha da alçak irtifaya yerleştirilecek olan 7,518 adet uydu daha göndermeyi planlamaktadır. İlk grup uydular 1,110 km ile 1,325 km irtifa aralığında çalışacak ve şirketin Starlink adını verdiği geniş bant servisinin bel kemiğini oluşturacaklardır. İlave uydular ise dünyanın etrafını 335 km ile 346 km irtifalarda dolaşarak özellikle nüfusun yoğun olduğu bölgelerde kapasiteyi artıracak ve gecikmeleri azaltacaktır. Alçak irtifa uyduları nedeniyle SpaceX Şirketi geniş bant ağındaki gecikmenin 25 mili saniye kadar düşük olacağını ve erişilen gigabayt seviyesindeki hızlar ile mevcut kablo ve fiber optik sistemlerin imkân ve kabiliyetlerinin geçileceğini ifade etmektedir. Şirket tarafından planlanan geniş bant ağı hızlı olmasının yanı sıra Starlink dünyanın zayıf veya hiç internet bağlantısı olmayan bölgelerine de erişecektir.

Federal İletişim Komisyonu kuralları gereği SpaceX Şirketi önerdiği uyduların %50’sini önümüzdeki altı yıl içinde uzaya gönderecek, geri kalan uyduların gönderilmesi ise dokuz yıl içinde tamamlanacaktır. Hâlihazırda uzayda sadece 1,886 adet uydu olduğu göz önüne alındığında bu projenin büyüklüğü hakkında bir fikir edinebilir. SpaceX Şirketi tarafından uzaya gönderilecek olan bu yeni uydular ile uzaydaki uydu sayısı, önümüzdeki 10 yıl içinde altı kat artmış olacaktır. University College London Bilgisayar Bilimleri Departmanından Profesör Mark Handley’in yukarıda görülen simülasyonu, SpaceX Şirketi tarafından uzaya gönderilecek olan geniş bant ağının alışılmışın dışındaki ölçek ve karmaşıklığını göstermektedir.

SpaceX Şirketi şimdiden bu zorlu plan üzerinde ilerlemeler kaydetmektedir. SpaceX Şirketi, 22 Şubat 2018 tarihinde ilk iki Starlink test uydularını başarıyla uzaya göndermiştir. Tintin A ve Tintin B adlı uydular California’da bulunan Vanderberg Hava Kuvvetleri üssünden uzaya fırlatılmıştır. Bu uydular küçük ölçekte Starlink geniş bant ağının test edilmesinde kullanılacak ve uygulanabilirliğini göstereceklerdir. Bütün sistemin devreye girmesi sonrasında bu ilk iki uydunun kullanılıp kullanılmayacağı henüz bilinmemektedir. Uzaya binlerce uydu gönderme projesini onaylayan Federal İletişim Komisyonu, uzay çöplük problemini daha da kötüleştirmemek için SpaceX Şirketinin bir çöp azaltma planını devreye sokmasını zorunlu hale getirmiştir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz. Federal İletişim Komisyonu başkanı Ajit Pai konuyla ilgili yaptığı açıklamada santimetre büyüklüğünde bir cismin dahi uydulara felaketle sonuçlanabilecek zararlar verebildiğini vurgulayarak SpaceX Şirketinin uzaydaki çöp sorununu daha da kötüleştirmemek maksadıyla gerekli önlemleri alacağını ifade etmiştir.

 

İllüstrasyon: NASA – http://visibleearth.nasa.gov/

Birleşik Devletler ordusu hâlihazırda gezegenimiz etrafında yüksek hızlarla dönen 500.000’den fazla enkaz parçasını izlemektedir.

İnternet hizmeti sağlayan uydular yıllardır mevcuttur. Bununla birlikte bunlar oldukça pahalıdır ve hızları da yer esaslı internet hizmet sağlayıcılarına nazaran oldukça düşüktür. Hızdaki düşüklüğün temel nedeni sinyalin uydudan ana bilgisayara ulaşması için gereken sürenin göreceli olarak uzun olmasıdır. SpaceX Şirketi bu problemi dünya yüzeyinden sadece kilometrelerce yüksekliğe çok sayıda alçak irtifa uydusu göndererek çözmeyi planlamaktadır. Geniş bant ağında binlerce uydu olmasının nedeni her bir uydunun internet hizmeti sağlayabileceği kapsama alanının oldukça küçük olmasıdır.

 

FCC Approves SpaceX Plan to Launch 7,500 Broadband Internet Satellites | Digital Trends

Nobody has ever accused SpaceX of thinking small. The FCC this week unanimously approved the company’s plan to launch 7,518 satellites into a low-Earth orbit. These satellites, along with 4,425 previously approved satellites, will serve as the backbone, for the company’s Starlink broadband network.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Hava saldırısını doğrulayan ABD camiyi hedef aldığını inkâr ediyor
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Bağışıklık Sistemi ve COVID-19

Sürü Bağışıklığı Bağışıklık Sistemi ve COVID-19   Eğer uzmanlar haklı...

Kuşatmaya Karşı Bu Kararın Tam Zamanıdır

Kuşatmaya Karşı Bu Kararın Tam Zamanıdır   Müyesser Yıldız, Sincan...

Çarşamba İğneleri

ÇARŞAMBA İĞNELERİ Naci Beştepe, 20 Haziran 2018, Sun Savunma.Net  ...

AKP ve Yeni Türkiye

  AKP ve Yeni Türkiye   2007 yılından itibaren 2011...

Güney Kore Nasıl Başardı?

Güney Kore Nasıl Başardı?   Güney Kore hükümeti ‘‘ZAMAN’’ ve...

Kapat