savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
17,5622
EURO
17,9896
ALTIN
965,49
BIST
2.501,96
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
28°C
Ankara
28°C
Açık
Çarşamba Açık
28°C
Perşembe Açık
28°C
Cuma Açık
29°C
Cumartesi Açık
28°C

Çocuklarınıza Cinsel İstismardan Korunmayı Öğretin

Çocuklarınıza Cinsel İstismardan Korunmayı Öğretin

 

Cinsel Saldırı Suçtur!

Çocuklarınıza Cinsel İstismardan Korunmayı Öğretin

Çocukların cinsel istismara maruz kalması onların duygusal dünyalarını sarsan ve gelecekteki yaşantılarında derin etkiler bırakan acı bir deneyimdir. Çocuklara karşı her türlü şiddet ve cinsel istismara karşı sıfır toleransla hareket edilmelidir. Kanuni düzenlemeler ve pratik uygulamalarda çocuk istismarcılarına iyi hal indirimi yapılmamalı ve kesinlikle tolerans gösterilmemelidir.

 

Yazar: Çocuk Terapisti Natasha Daniels, Child Mind.org,

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 09 Ekim 2020Foto: Express/File

Çocuklarımıza kendilerini korumaları ve daima güvende olmaları için sıcak bir sobadan uzak durmaları, caddede karşıdan karşıya geçerken her iki yöne de bakmaları gibi şeyleri öğretiriz, fakat çoğu zaman onlara bedenlerinin güvenliğini yeterince büyüdüklerini düşünene kadar öğretmeyiz ve bazen yeterince büyümelerini beklerken de ne yazık ki çok geç kalmış olabiliriz.

Birleşik Devletler Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (Centers for Disease Control and Prevention) tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre; yaklaşık her altı erkek çocuktan ve her dört kız çocuktan birinin, 18 yaşından önce cinsel istismara uğradığını ortaya koymaktadır. Daha da ürkütücü bir şey duymak ister misiniz? Birleşik Devletler Adalet Bakanlığı verilerine göre cinsel istismar faillerinin sadece %10’u çocukların tanımadığı insanlardır ve faillerin %23’ü diğer çocuklardır.

Bu istatistikler beni hiç şaşırtmıyor. Muayenehanemde her hafta cinsel istismara uğramış çocuklarla karşılaşıyorum. Bu çocukların birçoğu beş yaşından küçük çocuklar. Neredeyse tamamı kendilerine cinsel istismarda bulunan faili tanımaktadır ve bu fail de çoğu zaman başka bir çocuktur.

Ebeveynler sık sık bana böyle bir şeyin kendi başlarına gelebileceğini hiç akıllarına getirmediklerini söylüyorlar. Çocuklarını asla yabancılara bırakmadıklarını ve onları her zaman gözlerinin önünde tuttuklarını ifade ediyorlar.

Çocuklarınız arkadaşlarıyla oyun oynamaya gidiyor mu? Kreşe veya anaokuluna gidiyorlar mı? Evinize gelen arkadaşlarınız veya akrabalarınız var mı? Çocuklarınızı oynamaları için komşularınıza gönderiyor musunuz? Gerçek şu ki onları asla tam olarak cinsel istismar riskinden koruyamazsınız.

Cinsel istismara uğrayan ve bana tedavi için getirilen çocukların çoğu iyi semtlerden ve evlerdendi ve gerçekten iyi okullara gidiyorlardı. Arkadaşlarıyla oyun oynamaya veya onlarda gece kalmaya gittiklerinde, sınıfta, oyun parklarında, okul otobüslerinde,  oyun odalarında ve evlerinin arka bahçelerinde cinsel istismara maruz kalmış birçok çocukla karşılaştım.

Şimdi sizleri ölümüne korkuttuktan sonra, gelin neler yapmanız gerektiğine bakalım. Çocuklarımızın dış dünyaya çıkmalarına ve etrafındakilerle etkileşim kurmalarına izin vermeliyiz. Fakat onları cinsel istismar kurbanı olmaktan kurtaracak bilgilerle donatmamız gerekmektedir.

Kaynak: Medium

Ebeveynler çocukları ile her zaman beden güvenliği hakkında yeterince erken yaşlarında konuşmazlar. Çocuklarının henüz çok küçük olduklarını düşünürler. Bu gerçekten çok korkutucudur. Çocuklarınıza beden güvenliklerini öğretmek için hiçbir zaman erken değildir ve bu eğitimin, onları ürküten bir konuşma olması da gerekmemektedir. Aşağıda, çocuklarınızın cinsel istismardan korunmalarına yardım edebilecek 10 tavsiye sunulmaktadır.

  1. Bedenlerinin bölümleri hakkında çocuklarınızla erkenden konuşun.

Bedenin bölümlerine uygun isimler verin ve çocuğunuzu çok erken yaşlarda bilgilendirin. Bedenin bölümleri için uygun isimler kullanın veya en azından çocuğunuza gerçek isimlerini öğretin. Çocuğunuzun bedeninin bölümleri için öğrettiğiniz kelimeleri kullanmakta kendisini rahat hissetmesi ve anlamını bilmesi uygun olmayan bir şey olduğunda sizinle konuşmasına yardımcı olacaktır.

  1. Çocuklarınıza bedeninin bazı bölümlerinin özel olduğunu öğretin.

Çocuğunuza bedeninin özel bölümlerini anlatın ve özel olma nedeninin de herkes tarafından görülmemesi gerektiğini öğretin. Ona, anne ve babası olarak onu çıplak görebileceğinizi, fakat ev dışındaki insanların onu sadece elbiseleri ile görebileceğini anlatın. Doktorların, üzerinde elbisesi olmadığında da onu görebileceğini, çünkü anne ve baba olarak onun yanında olduğunuzu ve doktorun onun bedenini muayene ettiğini anlatın.

  1. Çocuğunuza bedeninin sınırlarını öğretin.

Çocuğunuza sakin bir şekilde kimsenin onun bedeninin özel yerlerine dokunamayacağını ve hiç kimsenin de ondan kendisinin bedeninin özel yerlerine dokunmasını talep edemeyeceğini öğretin. Ebeveynler genelde bu cümlenin ikinci kısmını unutmaktadır. Oysa cinsel istismar olayları, genellikle saldırganın çocuğa kendisinin veya bir başkasının bedeninin özel yerlerine dokunmasını istemesiyle başlamaktadır.

  1. Bedeniyle ilgili herhangi bir sırrı söylememenin doğru olmadığını anlatın.

Saldırganların çoğu, çocuktan uyguladığı istismarı bir sır olarak saklamasını ister. Bu oldukça dostça bir şekilde yapılabilir. Örneğin çocuğa ‘‘Seninle oynamayı seviyorum, fakat başka birisine söylersen bir daha gelmeme izin vermezler’’ gibi bir yaklaşım veya ‘‘Bu bizim sırrımız. Eğer başka birisine söylersen, herkese senin fikrin olduğunu söylerim ve başın derde girer’’ gibi bir tehdit de olabilir. Çocuğunuza, onlara kim ne derse desin, bedenleriyle ilgili hiçbir şeyi sır olarak tutmamalarını ve birisi ondan bedeniyle ilgili bir şeyi sır olarak tutmasını talep ettiğinde derhal size durumu anlatması gerektiğini öğretin.

  1. Çocuğunuza hiç kimsenin bedeninin özel bölümlerinin fotoğrafını çekemeyeceğini anlatın.

Bu kısım birçok ebeveyn tarafından unutulmaktadır. Dünyada, çıplak çocukların fotoğraflarını çekmekten, bunun ticaretini yapmaktan ve online olarak çıplak çocuk fotoğraflarına bakmaktan zevk alan dünya kadar sübyancı sapık bulunmaktadır. Bu sübyancı sapıklık bir salgın haline gelmiş durumdadır ve çocuğunuz büyük bir risk altındadır. Çocuğunuza, hiç kimsenin bedeninin özel bölümlerinin fotoğrafını çekemeyeceğini anlatın.

  1. Korktuğu veya kendisini rahatsız hissettiği durumlardan nasıl kurtulabileceğini çocuğunuza öğretin.

Bazı çocuklar, başta kendilerinden büyük çocuklar ve yetişkinler olmak üzere insanlara ‘‘hayır’’ diyemezler. Çocuğunuza yanlış bir şeyler olduğunu hissettiğinde bir yetişkine hayır demenin doğru olduğunu ve böyle bir durumda hangi ifadeleri kullanacağını anlatın. Çocuğunuza, birisinin bedeninin özel yerlerini görmek veya dokunmak istemesi durumunda tuvalete gitmek istediklerini söyleyerek uzaklaşabileceklerini anlatın.

  1. Kendilerini emniyette hissetmediklerinde kullanacakları şifreli bir kelime belirleyin.

Çocuğunuz biraz daha büyüdüğünde, ona kendisini güvende hissetmediğinde kullanacağı şifreli bir kelime verin. Bu şifreli kelime evde misafirler varken veya arkadaşlarıyla oynamaya gittiğinde veya bir arkadaşında gece kalmaya gittiğinde kullanılabilir.

  1. Çocuğunuza bedeniyle ilgili bir sırrı size söylemesinin asla onun başını derde sokmayacağını anlatın.

Muayene için gelen çocuklar, genellikle anne ve babalarına bir şey söylememelerinin nedeni olarak başlarının derde girmesinden korktuklarını ifade etmektedir. Bu korku çok sık bir şekilde saldırganlar tarafından kullanılmaktadır. Çocuğunuza her ne olursa olsun size bedenleriyle ilgili bir sırrı açtığında asla başının derde girmeyeceğini anlatın.

  1. Çocuğunuza bedene dokunuşun onu gıdıklayabileceğini veya iyi hissettirebileceğini anlatın.

Birçok ebeveyn ve kitap ‘‘iyi dokunuş ve kötü dokunuş’’tan bahsetmektedir, fakat bu kafa karıştırıcı olabilir, çünkü saldırganların dokunuşları genellikle can yakmaz veya çocuğun kendisini kötü hissetmesine neden olmaz. Ben, neler olabileceğinin çok daha doğru bir tasviri olduğundan  ‘‘gizli dokunuş’’ ifadesini tercih ediyorum.

  1. Çocuğunuza bu kuralların tanıdıkları bütün insanlar ve hatta diğer çocuklar için de geçerli olduğunu anlatın.

Bu, çocuğunuzla konuşmanız gereken çok önemli bir noktadır. Küçük bir çocuğa kötü bir adamın neye benzediğini sorduğunuzda, büyük bir ihtimalle çizgi filmlerden bildiği veya hatırladığı kötü bir karakteri anlatacaktır. Ona şöyle bir şey söyleyebilirsiniz: ‘‘Annen ve baban olarak seni yıkarken veya krem sürerken bedeninin özel bölümlerine dokunabiliriz, fakat başka hiç kimse senin özel yerlerine dokunamaz. Arkadaşların, hala ve teyzelerin, amcaların veya öğretmenlerin hiç kimse senin özel bölgelerine dokunamaz. Onlardan hoşlanıyor olsan da veya bunun onların görevi olduğunu düşünsen de kimse senin bedeninin özel bölümlerine dokunamaz.’’

Çocuğunuza verdiğiniz bu eğitim ve anlattıklarınızın onu cinsel istismardan tam olarak koruyacağına inanacak kadar saf değilim, fakat özellikle masumlukları ve bilgisizlikleri nedeniyle hedef alınan çocukların dünyasında bilgi çok güçlü bir caydırıcıdır.

Bütün bunları çocuğunuza bir kere anlatmanız da kesinlikle yeterli değildir. Bu mesajları onlara hatırlatmak için doğal fırsatlar yaratın. Ve lütfen bu yazıyı bütün sevdikleriniz ve değer verdiklerinizle paylaşın!


Bu makale ilk kez Natasha Daniels’in  Anxious Toddlers adlı web sitesinde yayımlanmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.