Açık

CH-147F EĞİTİM PROGRAMI BAŞLIYOR

HAVACILIK - 15 Ağustos 2016 22:43 A A

 CH-147F EĞİTİM PROGRAMI

Military Simulation & Training Magazine Issue 1.2016, Volume 33

 CH-147F Eğitim Programı Başlıyor

RCAF (Royal Canadian Air Force – Kraliyet Kanada Hava Kuvvetleri) CH-147F Eğitim Merkezinin geçtiğimiz Eylül ayında eğitime hazır olduğu ilan edilmiştir. Grup Editörü Marty Kauchak, Ontario’da bulunan Petawawa Garnizonuna yaptığı ziyaret sonrasında eğitim merkezinin hazır olduğunu rapor etmiştir.

Chinook “F” eğitim sistemi, RCAF simülasyon stratejisinin hizmet anlayışı açısından çok önemli bir projedir. Kanada Milli Savunma Bakanlığı envantere 15 adet CH-147F modeli orta-ağır sınıfı yük helikopterinin tedarikini tamamlamıştır. CH-147F modeli yük helikopteri Boeing F model Chinook helikopterinin Kanada versiyonudur. 5.0 milyar dolar tutarındaki CH-147F tedarik ve destek programı Kanada Silahlı Kuvvetlerinin gelecekte, Kanada’yı ve ülke çıkarlarını yurt içi ve dışında savunmak maksadıyla  modern, esnek ve birinci kalite bir kuvvet olmasına yardımcı olacak temel programlardan bir tanesidir. Son helikopter olan 15’inci Chinook yük helikopteri Temmuz 2014 tarihinde envantere alınmıştır.

CH-147F programı ilk operasyonel etkinlik seviyesine ulaştığını Şubat 2015 tarihinde ilan etmiştir ve tam operasyonel imkân ve kabiliyete Temmuz 2017 tarihinde ulaşabilmek maksadıyla çalışmalarını aralıksız olarak sürdürmektedir. Tam operasyonel kabiliyete ulaşabilmek için sistemin temel direği daha önce öngörülemeyen, Ontario Petawawa’da konuşlu 450. Taktik Helikopter Filosunu destekleyen CH-147F eğitim programı olacaktır.

Daha da önemlisi CH-147F eğitim stratejisi uçuş mürettebatı ve bakım teknisyenlerinin, 450. Taktik Helikopter Filo Komutanı Albay Chris Mckenna’nın da belirttiği ve Boeing’in de kabul edeceği gibi günümüzde uçan en gelişmiş helikopter olan Chinook’ların operasyonel hazırlık seviyesini yükseltecek olmasıdır.

CH-147 Simülatörleri Photo Courtesy CAE

CH-147 Simülatörleri Photo Courtesy: CAE

Genel Bakış

Endüstri ve RCAF arasındaki sıkı işbirliği sayesinde Chinook Filosu personeline başlangıç ve müteakip eğitimler dünya çapındaki Havacılık Eğitim ve Bakım Eğitim Merkezlerinde verilecektir. Bakım Eğitim Merkezi eğitim teknolojileri ve uygulamalı eğitimi bir araya getiren modern bir eğitim kurumu niteliğindedir. Eğitimde kursiyerlere 3,5 ay süresince gövde, motor ve aviyonik sistem kurslarının verilmesi planlanmıştır. Eğitim yüksek teknoloji ile donatılmış sınıflarda CH-47 helikopterini en küçük vida, somun ve kablosuna kadar simüle edebilen, 60-inch boyutlarındaki dokunmatik ekranlarda verilecektir.


Eğitimin uygulamalı kısmı ise, bu maksatla tasarlanmış, 16’ncı helikopter olarak adlandırılan, MH-47E şasesi üzerinde verilecektir. Motor, ana/kuyruk rotor pal, transmisyon ve diğer komponentlerin söküm ve takma işlemleri bu sistem üzerinde uygulamalı olarak teknisyenlere yaptırılarak öğretilecektir.

CH147-Bakım Eğitimine katılan öğrenciler Photo Courtesy CAE

CH147-Bakım Eğitimine katılan öğrenciler Photo Courtesy: CAE

Mürettebat Eğitim Merkezi

Çok değişik eğitim ve tecrübe seviyeleri ile eğitim merkezine katılan kursiyerlere başlangıçta dört haftalık yer dersleri eğitimi verilmesi planlanmıştır. Yer dersleri eğitiminde hava aracı üzerindeki sistemler ve görev sistemleri kursiyerlere öğretilecektir. Eğitimin sonraki safhasında 4.5 aylık bir süreyi kapsayan, 30 saati simülatör, 20 saati de gerçek uçuş olmak üzere toplam 50 saatlik uçuş eğitim verilecektir. Merkezde verilen bütün kurslar % 95 oranında modern eğitim teknolojileri ile desteklenmektedir. Mürettebat eğitim merkezinde pilotlar, teknisyenler ve yükleme uzmanlarının eğitilmesi planlanmıştır. Simülasyon esaslı eğitimler taktik senaryoları da kapsamaktadır. Eğitim merkezinde çok yakın bir gelecekte bakım test pilot eğitiminin de verilmesi planlanmıştır. Eğitim merkezinde dört adet silah sistem eğiticisi, bir adet altı eksenli tam hareketli uçuş simülatörü, 3-DOF sarsıntı platformu ve 200 X 60 derecelik görüş açısına sahip görüntü sistemi kullanılmaktadır. Silah sistem eğiticileri taktik uçuş eğitim cihazı ile entegre olarak kullanılacaktır. Bütün eğitim sistemi bir nakliye uçağında taşınabilecek ve 48-72 saat arasında kullanıma hazır hale getirilebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Sistemde ayrıca kapı makineli tüfek nişancıları için de bir silah eğitim sistemi bulunmaktadır. 180 X 95 derecelik bir görüş açılı görüntü ünitesine sahip olan entegre silahçı eğitim sisteminde yükleme uzmanları ve uçuş mühendislerinin de eğitimleri yapılabilecektir.
CH-47 modeli yük helikopterlerimiz hayırlı olsun. Emniyetli uçuşlar dilerim.

 

Önceki Makale  İstanbul’da Helikopter Pilotu Olmak

Ercan Caner, Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir. E-mail:ercancaner@gmail.com

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
HAVACILIK - 22:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: