Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Boksun Efsanesini Özlüyoruz!

Boksun Efsanesini Özlüyoruz!

Kelebek gibi uçarım, arı gibi sokarım. Muhammad Ali

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 14 Haziran 2018

Cassius Marcellus Clay Jr adı ile 17 Ocak 1942 yılında Lousville’de doğan Muhammad Ali, evrensel olarak 20’nci asrın en büyük sporcusu olarak görülen bir boksör, hayırsever ve insan haklarını şiddetle savunan sosyal bir eylemcidir. 1960 yılında Roma’da düzenlenen Olimpiyat Oyunlarında altın madalya kazanan Ali, 1964 yılında da dünya ağır sıklet boks şampiyonu unvanını ele geçirmiştir. Aynı yıl İslam dinini seçerek adını Muhammad Ali olarak değiştirmiştir.

Ali 28 Nisan 1967 tarihinde ‘‘O Vietkonglular ile hiç bir sorunum yok’’ diyerek Birleşik Devletler ordusuna katılmak istemediğini açıklar. 20 Haziran 1967 tarihinde beş yıl hapis ve 10,000 dolar para cezasına çarptırılır ve üç yıl boks yapması yasaklanır. Temyize gittiğinden cezaevine girmez ve 26 Ekim 1970 tarihinde ringlere geri döner.

8 Mart 1971 günü ‘‘Asrın Dövüşü’’ olarak nitelendirilen müsabakada Joe Frazier ile dövüşür ve 15 raunt sonra maçı kaybeder, bu onun boks kariyerindeki ilk yenilgisidir. 24 Ocak 1974 tarihinde Madison Square Garden’de Joe Frazier’i hakem kararıyla bir kez daha mağlup etmeyi başarır. Aynı 30 Ekim tarihinde Zaire’de yapılan müsabakada Joe Foreman’ın elinden dünya ağır sıklet boks şampiyonu unvanını alır. 1 Ekim 1975 günü Manila’da Joe Frazier üçüncü kez karşı karşıya gelirler,  Ali 14 raunt süren maçta rakibini bir kez daha mağlup eder.

15 Şubat 1978 tarihinde Leon Spinks’e yenilerek unvanını kaybeder, fakat sadece yedi ay sonra 15 Eylül günü geri alır. Profesyonel boks yaşamını 56 galibiyet ve 5 yenilgi ile kapatır.

1984 yılında Parkinson teşhisi koyulan Ali zamanının çoğunu hayır işlerine adamış ve 2005 yılında Başkanlık Özgürlük Madalyasını kazanmıştır. Boks tarihinin büyük efsanesi 3 Haziran 2016 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

‘‘İmkânsız, kendilerine verilen dünyanın içinde yaşamayı, onu değiştirmek için gereken enerjiyi keşfetmekten daha kolay bulan küçük insanların ortaya attığı büyük bir sözcüktür.’’

Muhammad Ali

Boks tarihinin efsane isminin cenaze törenine Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılır, aşağıda bu olayla ilgili Adam Taylor tarafından kaleme alınan ve 10 Haziran 2016 günü, The Washington Post gazetesinde yayınlanan yazının çevirisini okuyabilirsiniz.

The Washington Post, 10 Haziran 2016

Konuşma yapmasına izin verilmeyen Erdoğan, Muhammed Ali’nin cenaze törenine gitmiyor.

 

Boksun efsanesi Muhammad Ali geçen hafta vefat ettiğinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü Ali’nin doğduğu yer olan Lousville, Kentucky’deki evinde gerçekleşecek olan cenazeye katılacağını ilk bildirenler arasındadır. Fakat cenaze töreni günü oldukça yaklaşmış olmasına rağmen Erdoğan hala orada değildir.

Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamaya göre Erdoğan, ülkesine dönmek üzere Birleşik Devletler ziyaretini kısa kesmiştir. Bu hareketin nedeni hakkında hiçbir açıklama yapılmaması, birçok spekülasyonlara açık kapı bırakmıştır.

Başlangıçta Erdoğan’ın adı, eski başkan Bill Clinton ve komedyen Billy Crystal gibi birkaç ünlü ismin yer aldığı cenaze töreninde konuşma yapacaklar listesindedir. Bununla birlikte Pazartesi günü Ali ailesinin sözcüsü Bob Gunnell, konuşma yapacakların listesine, isimlerini vermediği iki kişinin daha eklendiği açıklamasını yapmıştır. Bunun anlamı Erdoğan ve Ürdün Kralı İkinci Abdullah’ın artık konuşma yapmayacaklarıdır. Ailenin sözcüsü gazetecilere iki dünya liderinin de çok nazik oldukları açıklamasını yapar. Fakat Erdoğan’ın konuşma listesinden çıkarılmasının programlamadan kaynaklanmadığına yönelik bazı iddialar ortaya atılır.

Rahmetli Necmettin Erbakan ve rahmetli Muhammed Ali İstanbul’da halkın arasında görülürken. Foto: CNN Türk.

 

Önceki Makale  Uzmanların Alışveriş Tavsiyeleri

Erdoğan, Ali için Perşembe gecesi yapılan cenaze namazına katılmıştır. Türk medyasının haberlerine göre Erdoğan cenaze töreni esnasında Ali’nin tabutunun üstüne, Mekke’de Kâbe’yi örten örtüden bir parça örtmek istemiş fakat cenaze namazını organize edenler bu teklifi ve Türkiye’nin en büyük imamının tören esnasında Kuran’dan bazı ayetler okuma talebini geri çevirmişlerdir.

Doğrulanmayan bazı haberlere göre ise Ali’nin ailesi cenaze törenine, Erdoğan’ın ünlü rakibi olan ve Birleşik Devletlerde ikamet eden İslam imamı Fethullah Gülen’i davet etmiştir.  Eğer bu iddialar doğru ise şüphesiz Erdoğan’ın memnuniyetsizliğini daha da artırmış olmalıdır.

İşleri daha da kötüleştiren ise Hürriyet Daily News’in Cuma günü Erdoğan’ın korumaları ile onu korumak için görevlendirilen ABD güvenlik personeli arasında kavga çıktığı yönündeki haberi olmuştur.

Erdoğan’ın planlarını aniden değiştirmesinin nedeni ne olursa olsun durum garip görülmektedir. Erdoğan geçen hafta Cumartesi günü attığı birkaç Twitter mesajı ile Ali’ye taziyelerini bildirmiştir. Müslüman dünyasının çoğunda olduğu gibi Türkiye’de de Ali, sadece gurur duyduğu İslami inancı için değil, ırkçılık ve sömürgeciliğe karşı verdiği güçlü mesajlar nedeniyle de bir ikon konumundadır.

Bu, Erdoğan için kişisel bir olay da olabilir: Ali 1976 yılında İstanbul’u ziyaret ettiğinde,  Erdoğan’ı çok etkileyen ilk Türk İslamcı lider olan rahmetli Erbakan ile bir araya gelmiştir.

Eski ABD Başkanı Bill Clinton boksun efsane ismi Muhammad Ali için düzenlenen cenaze töreninde konuşma yaparken. Foto: Michael B. Thomas/AFP/Getty Images

Yine de Erdoğan’ın, özellikle Türkiye’nin Kürt azınlığı ile olan çatışmasının arttığı bir zamanda, aceleyle Ali’nin cenaze törenine koşmasını, Türkiye’de birçok insan hoş karşılamamıştır. Sosyal medyada bazıları, Ali’nin Erdoğan’ın giderek artan tartışmalı politikalarını asla desteklemediğini ileri sürmüştür.

Erdoğan, Bloomberg View için kaleme aldığı makalede Amerikalı bir boksörün cenaze törenine katılmak için dünyanın yarısını uçma gerekçesini açıklamıştır. Erdoğan makalesinde; ‘‘Ali’nin onlarca yıl önce dile getirdiği meseleler hâlâ gündemdeki yerini korumaktadır. Halkın şampiyonunun anısına saygı göstermenin en iyi yolu, özgürlük, eşitlik ve dayanışma vizyonunu uygulamaya geçirmektir’’ sözlerine yer vermiştir.

 

Önceki Makale  Federal Büyük Jüri 9/11 Saldırısının Kontrollü Yıkım Olduğuna Yönelik Kanıtları Dinleyecek

Çevirenin Notları: The Washington Post gazetesinde yayınlanan yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

 

Turkey’s Erdogan wasn’t allowed to speak at Muhammad Ali’s funeral. Now he’s not going.

When boxing legend Muhammad Ali died last week, Turkish President Recep Tayyip Erdogan was one of the first to say he would be attending the funeral, taking place Friday in Ali’s Kentucky home town of Louisville. But now that the day of the funeral has actually come around, Erdogan is not there.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
ÇARŞAMBA İĞNELERİ 1 Nisan 2020

  ÇARŞAMBA İĞNELERİ     Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE...

Kıbrıs Bankaları Kirli Para Aklama İşine Bulaşmış!

FinCEN Dosyaları Kıbrıs Bankaları Kirli Para Aklama İşine Bulaşmış! Ercan...

Yerli ve Milli Sentez Korona İlacı – KUTLUYORUZ

Yerli ve Milli Sentez Korona İlacı KUTLUYORUZ! Sanayi ve Teknoloji...

Gülşehir

  GÜLŞEHİR KENDİ KÜÇÜK IŞIĞI BÜYÜK  Yazı ve Fotoğraf: Olay...

HAYIRLI KONVOY’DAN CEZAEVLERİNDEKİ GAZETECİLERE DESTEK

HAYIRLI KONVOY'DAN GAZETECİLERE VE MÜYESSER YILDIZ'A DESTEK   Haksız yere cezaevinde...

Kapat