Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Berlin Polisinden Türk Camisine Baskın

Camiye Ayakkabıyla Girdiler!

Berlin Polisinden Türk Camisine Baskın

Berlin’deki Mevlana Camii’ne sabah namazı saatinde gerçekleştirilen, Avrupa’yı orta Çağ karanlığına her geçen gün biraz daha yaklaştıran ırkçılık ve İslam düşmanlığından beslendiği apaçık ortada olan, inanç hürriyetini tümden yok sayan polis operasyonunu şiddetle kınıyorum. Recep Tayyip Erdoğan

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 27 Ekim 2020


Korona Yardımı Hakkındaki Belirsizlik

Başsavcılığın iddiasına göre üç şüpheli haksız yere korona acil yardım talebinde bulunmuş ve en az bir olayda Mevlana Camii hesabı kullanılmıştır. Savcılığın iddiasına göre bu dolandırıcılık nedeniyle oluşan zarar 70.000 avrodur. Cami ve ilave beş yere yapılan baskınlara 150 polis katılmıştır.

 ‘‘Tagesspiegel’’in güvenlik çevrelerinden edindiği bilgilere göre cami yönetiminden birisi 14,000 avro acil yardım talebinde bulunmuştur. Cami kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olarak değerlendirilmekte ve korona acil yardımları da sadece ticaretle uğraşan ve mali kayıp yaşayanlara verilmektedir.

Cami yönetimi ise sahtekârlık iddialarını yalanlamıştır. Sabah namazı esnasında camiye baskın düzenleyen polisler, bir kapı ve bağış kutusunu kırmıştır. Her zaman yangına körükle giden Türk hükümeti camiye yapılan polis baskınını İslam dinine yapılan bir saldırı olarak nitelendirmiştir.

Haklı Tepkiler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından attığı bir mesajda Berlin polisi tarafından yapılan cami baskınını İslamafobik ve ırkçı olarak nitelendirmiş ve çirkin eylemin Allah’ın evinin kutsallığını ve Alman anayasasındaki dini özgürlük ilkesini ihlal ettiğini ifade etmiştir.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da Berlin polisine Müslüman toplumdan özür dilemesi çağrısında bulunmuştur. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ise attığı Twitter mesajında: ‘‘Almanya’nın başkenti Berlin’de bölgenin merkezi camilerinden biri olan Mevlana Camii’ne sabah namaz vaktinde Alman polisleri tarafından yapılan baskında hassasiyetlerimiz ve kutsallarımız hiçe sayılmıştır. Bu nefret dolu tutumu şiddetle kınıyorum. Özellikle Avrupa’da İslam düşmanlığı üzerinden üretilen nefret dilinin resmi makamlar tarafından da desteklendiğine şahit oluyoruz. Müslümanlara yönelik yapılan bu ayrımcı ve saygısız muamele hiçbir bahane ile kabul edilemez’’ ifadelerine yer vermiştir.

Alman Basını Ne Diyor?

Alman basınında yer alan haberlere göre, Berlin polisi Mevlana camisini korona acil yardım sahtekârlığı şüphesi nedeniyle aramıştır. Ankara’nın Berlin yetkililerine yönelik sert eleştirilerin ise Türk hükümetinin Avrupa’daki Türkler ve diğer Müslümanların koruyucusu olduğu iddiası ve muhafazakâr destekçilerini mutlu etme girişiminin göstergesi olduğu iddiaları yer almıştır.

 Erdoğan 2018 yılında, 3 milyon Türk’ün yaşadığı tahmin edilen Almanya’nın Cologne kentinde cami açılışı esnasında görülürken.

Alman basınındaki iddialara göre Erdoğan kendi seçmenlerini ve sağcı milliyetçi ortaklarını mutlu etmek için sürekli yeni argümanlar çıkarmaktadır. Bu taktikler cumhurbaşkanının Türk ekonomisindeki kriz üzerindeki dikkatleri dağıtmasını da sağlamaktadır. Erdoğan, kısa vadede olsa da bu taktiklerinde başarılı olmuştur.

 Metropoll Araştırma Şirketi tarafından yapılan bir anketin sonuçlarına göre Doğu Akdeniz’de Yunanistan ile gerilimin tırmandığı Ağustos-Eylül aylarında desteklenme oranı yüzde 48’den 52’ye yükselmiştir.  ABD ekonomi uzmanı Steve Hanke, Metropol anketi sonuçlarını hakkında Türk lirası ve ekonomik gelişmede büyük bir düşüş olmasına rağmen Erdoğan’ın dış politika maceralarından yararlanmayı başardığı yorumunu yapmıştır.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Libya İç Savaşı

Libya İç Savaşı Nasıl başladı, kimler katılıyor ve gelecekte neler...

Pentagon, Türkiye ve VAYPİCİ’ye Gerilimi Tırmandırmama Çağrısı Yaptı

Pentagon, Türkiye ve VAYPİCİ’ye Gerilimi Tırmandırmama Çağrısı Yaptı Yazar: Rudaw,...

Erdoğan’ın Hataları Türkiye’yi İflasa Sürükledi

Erdoğan’ın Hataları Türkiye’yi İflasa Sürükledi   Koca ülke zaten S&P,...

Jandarmadaki Tasfiyeleri Bir de Ben Anlatayım

Jandarmadaki Tasfiyeleri Bir de Ben Anlatayım Müyesser Yıldız, Sincan Kadın...

Akdeniz’de Doğal Gaz Aramayı Derhal Durdurun!

Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye Uyarı Akdeniz’de Doğal Gaz Aramayı Derhal Durdurun!...

Kapat