Açık

Başarısız Darbenin Başarısı

ANALİZ - 21 Ağustos 2016 18:32 A A

Başarısız Darbenin Başarısı

Ercan Caner, 21 Ağustos 2016

İki Deli: Jöh ve Pöh İki Deli: Jöh ve Pöh

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Teşkilatı, ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) kapsamında Türkiye’yi ‘‘İslamlaştırma’’ vex‘‘bölme’’ stratejisini, BİRLİKTE hareket ederek altüst ettiler. PKK’nın, BOP kapsamında mücadeleyi kırsal destekli olarak şehirlere kaydırarak Türkiye’yi bölme ve yeniden şekillendirme planı, hükümetin aldığı tedbirler ve kararlı tutumu ile emniyet güçlerinin ÇOK BAŞARILI operasyonları sayesinde bozulmuştur.

Başarısızlığa tahammülü olmayan ABD, Çuval Geçirme olayı ile başlattığı ve Kumpas Davaları ile yıllardır sistematik bir şekilde sürdürdüğü Türk Silahlı Kuvvetlerini ETKİSİZLİŞTİRME operasyonuna son noktayı 15 Temmuz 2016 darbesi ile koymak istemiştir. Türk milletinin, emniyet güçleri ve silahlı kuvvetleriyle birlikte hareket ederek engel olduğu darbe girişimi, BAŞARISIZ olarak lanse edilmesine rağmen aslında BAŞARILIDIR.

Ayrılıkçı terör örgütüne karşı birlikte yürütülen operasyonların başarısı ve Türk Hükümetinin kararlı tutumu karşısında, güvenlik güçlerinin arasını açmak ve silahlı kuvvetlerin toplum nezdinde yeniden kazanmaya başladığı GÜVEN duygusunu yok etmek isteyen ABD, Fettullahçı Terör Örgütü (FETÖ) unsurlarını kullanarak ÇOK BAŞARILI bir darbe gerçekleştirmiştir.

İKİ DELİ: JÖH VE PÖH

Darbe girişimi sonunda yitirilen sadece TSK’nin toplum nezdindeki güven duygusu değildir. Darbecilerin hedef gözetmeksizin ve direkt zarar verme amaçlı olarak saldırdıkları ve acımasızca ateş açtıkları emniyet kuvvetleri ile yani, PKK’ya karşı yürütülen operasyonlarda bir araya gelen İKİ DELİ: JÖH ve PÖH’ın gelecekte birlikte operasyon yapma yetenekleri de yok edilmiştir.


Ama asıl önemli olan, TSK personelinin birbirine duyduğu güven duygusu ve silah arkadaşlığı kavramının yok edilmesidir. Askerliğe başladıkları ilk günden itibaren aşılanan GÜVEN ve SİLAH ARKADAŞLIĞI kumpas davaları sonrasında gelen darbenin başarısı ile bitirilmiştir.

Bir kurumda kaybedilecek son şey personelin birbirlerine olan güven duygusudur. 15 Temmuz 2016 darbesi TSK personelinin birbirlerine olan güven duygusunu ve ordunun SAVAŞMA YETENEĞİNİ kaybetmesine neden olmuştur.

Savaşma yeteneğinden yoksun bir ordu ve birbirlerine düşman edilen güvenlik kuvvetleri nedeniyle Türkiye savunmasız bir duruma sokulmuştur. Tehdit ve tehlike büyüktür. Bundan sonra yapılması gereken orduyu itibarsızlaştırmak değil, ORDU – MİLLET birlikteliğini yeniden sağlamaktır. Sokaklara çıkarak darbeye karşı olduğunu bütün dünyaya gösteren Türk Milleti, aynı kararlı tutumunu bu birlikteliğin yeniden kazanılmasında da göstermelidir. Unutulmamalıdır ki darbe başarılı olmuştur ve bundan sonraki hamlelere karşı hazırlıklı olmak gereklidir. Başarısız olarak gösterilen fakat aslında başarılı olan darbenin sonrasında yapılacak müteakip hamleleri bertaraf etmenin tek yolu budur.

 

Önceki Makale  Pandemi Sonrası Gıda ve Tarım

ŞEHİR SAVAŞLARINDA HAYATTA KALMANIN ON ALTIN KURALI başlıklı yazımızı BURADAN okuyabilirsiniz.

analiz

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ANALİZ - 18:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: