Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Avcı Papazlar Binden Fazla Çocuğa Cinsel İstismarla Suçlanıyor

Pennsylvania’da Neler Oluyor?

Avcı Papazlar Binden Fazla Çocuğa
Cinsel İstismarla Suçlanıyor

Papazlar küçük erkek çocuklara ve kızlara tecavüz ediyorlardı ve onlardan sorumlu olan Tanrı’nın hizmetindeki adamlar, papazları korumaktan başka hiçbir şey yapmadılar.

Yazar: Tamar Lapin, NEW YORK POST, 14 Ağustos 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 19 Ağustos 2018

 

Foto: Bloody Disgusting

Salı günü bir tahkikat jürisi tarafından yayınlanan acı veren bir rapora göre; Pennsylvania’da, onlarca yıldır 1000’den fazla çocuğa cinsel tacizde bulunan ve tamamı Roma Katolik Kilisesi liderleri tarafından korunan yüzlerce ‘‘Avcı Papaz’’ bulunmaktadır.

Raporda önemli olanın çocuklara yardım etmekten ziyade skandalları önlemek olduğu ifade edilmekte, papazların küçük erkek ve kız çocuklarına tecavüz ettikleri ve kilise liderlerinin de avcı papazları gizlemekten başka hiçbir şey yapmadıkları vurgulanmaktadır.

900 sayfalık rapor, Pennsylvania eyaletindeki sekiz piskoposluk bölgesinden altısında (Harrisburg, Pittsburgh, Allentown, Scranton, Erie ve Greensburg), 3,2 milyon Katolik Amerikalının yarısından fazlasına hizmet veren kiliselerdeki cinsel istismar iddialarını incelemiştir. Hazırlanan rapor, Başsavcı Josh Shapiro tarafından yürütülen 18 aylık bir soruşturma sonucu hazırlanmıştır.

 

Yüzlerce papazla ilgili soruşturmayı yürüten Pennsylvania Başsavcısı Josh Shapiro. Foto: 6abc ACTION NEWS

 

Shapiro yaptığı açıklamada şablonun: İSTİSMAR-İNKÂR-ÖRTBAS olduğunu açıklamış ve bu standart uygulamanın kilise yetkililerini yasal prosedürlerden kurtarmaya hizmet ettiğini vurgulamıştır.

Raporda, piskoposlar dâhil piskoposluk bölge yetkililerinin genellikle kurbanları cinsel istismar ve taciz olaylarını polise rapor etmeme yönünde ikna ettikleri, emniyet güçlerine soruşturma açmamaları veya açılan bir soruşturmayı sonlandırmaları yönünde baskı yaptıkları veya kendi içlerinde yetersiz ve taraflı incelemeler yaparak, çocuklara karşı işlenen suçları otoritelere bildirmedikleri ifade edilmektedir.

Raporda tacizci/istismarcı/tecavüzcü 301 Avcı Papazın ismi bulunmaktadır, fakat jürinin eline geçen belgelere göre bu sayı 400’den fazladır. Shapiro, hakkında iddialar bulunan papazların hepsini ele geçiremeyeceklerini, bunun nedeninin de kilisenin bütün iddiaları kayıt altına almaması olduğunu açıklamıştır. Raporda, düzinelerce kilise üst düzey yetkilisi de cinsel taciz ve istismar olaylarının suç ortağı olarak nitelendirilmektedir.

Raporda geçtiğimiz ay, 50 yıl önce bir çocuğa cinsel taciz uyguladığı yönündeki iddialar güvenilir bulunan ve Papa Franciscus’un talimatıyla istifa eden eski Washington D.C. Kardinali Theodore McCarrick ile ilgili bilgiler de bulunmaktadır.

1971 yılında 16 yaşında olan ve rahip yardımcılığı yapan bir adamın Kardinal Theodore McCarrick’in kendisine tecavüz ettiğini ileri sürmesi üzerine Kardinal istifa etmek zorunda kalmıştır.

Şimdi 60 yaşında olan James de, 1971 yılında henüz 11 yaşındayken, o zamanlar 39 yaşında olan ‘‘Ted Amcasının’’ ona tecavüz etmeye başladığını ve bunun 20 yıl kadar sürdüğünü iddia etmektedir.

Raporun yayınlanmasını engellemeye çalışan kilise yetkilileri rapor yayınlandıktan sonra olacaklara hazırlanmaktalar. McCarrick’in yerine geçen Kardinal Donald Wuerl papazlara bir mektup yazarak, soruşturmanın sonuçlarının çok derin bir şekilde rahatsız edici olacağı uyarısında bulunmuştur.

 

Önceki Makale  SAHTE SOSYAL MEDYA HABERLERİNE İNANMAYIN!

Onlarca yıl küçük erkek çocuklara ve din eğitimi alan çocuklara cinsel taciz iddialarıyla suçlanan ve Papa Franciscus’un talimatıyla, 60 yıl papazlık görevinden sonra istifa eden eski Washington D.C. Başpiskoposu Kardinal Theodore McCarrick. Foto: AP Photo/South Bend Tribune, Robert Franklin, Pool.

 

Kardinal Donald Wuerl’in de raporda adı geçmekte ve hakkında Pittsburgh bölgesinde görev yaparken cinsel taciz ve istismara uğrayan çocukları yeterince korumadığı yönünde iddialar bulunmaktadır. Kardinal Wuerl ise bu iddiaları reddederek görevi esnasında dikkatli ve tedbirli hareket ettiğini ve olası cinsel taciz ve şiddet eylemlerini engellemek için elinden geleni yaptığını iddia etmektedir.

Kilise kayıtlarından yaklaşık olarak 1000 çocuk kurban belirlenmiştir, fakat soruşturmayı yürüten savcılara göre gerçek rakam çok daha büyüktür.

Kurbanların çoğu araştırma komisyonu önünde ifade vermiş ve raporda ifade edilenlerin tamamen doğru olduğunu açıklamıştır. Kadınlardan bir tanesi ifade verdikten birkaç gün sonra intihar etmeyi denemiş, kurtulan ve pişman olan kadın, soruşturmayı hastane yatağından takip etmek istediği yönünde talepte bulunmuştur.

Kilise yetkililerinin papazların karıştıkları cinsel istismar olaylarını örtbas etme yönündeki çabaları nedeniyle, raporda yer alan neredeyse bütün olaylar çok eskidir. Suçlananların birçoğu da ölmüş veya çok uzun süreler önce papazlıktan uzaklaştırılmıştır.

Raporda, zanlıların çoğunluğuna suçlama yapılamayacağı ifade edilerek, hedefin vatandaşları uyarmak ve bundan sonra meydana gelebilecek cinsel istismar olaylarını önlemek olduğu vurgulanmıştır.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, yazının orijinal metnine aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

https://nypost.com/2018/08/14/probe-finds-1000-children-in-pennsylvania-sexually-abused-by-catholic-priest

 

 

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Belçika’ya ait bir F-16 uçağı binaya çarptı
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
SÖZDE NEDEN!

SÖZDE NEDEN! Her şeyi erteleyebilirsiniz, fakat zaman asla ertelemez ve...

Esper’in Malta ve Tunus Ziyaretleri

Esper’in Malta ve Tunus Ziyaretleri   ABD Savunma Bakanı Esper’in...

Afganistan Cehenneminden Kaçış

Afganistan Cehenneminden Kaçış   Afganistan’ın dünyaya açılan tek penceresi olan...

NATO, ABD ve Birleşik Krallık – Soğuk Savaş Sonrasında Rus Sınırında Büyük Askeri Yığınak

NATO, ABD ve Birleşik Krallık - Soğuk Savaş Sonrasında Rus...

ÇARŞAMBA İĞNELERİ 5 Şubat 2020

11:50:44   ÇARŞAMBA İĞNELERİ     Yazan: Türk Vatandaşı Naci...

Kapat