Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Bakan Kıyımına Hayır!

Bakan Kıyımına Hayır!

Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump, 2019 Haziran ayında göreve getirdiği ve ‘‘YESPER’’ lakabıyla dalga geçtiği Savunma Bakanı Mark Esper’i görevden alacağını Twitter mesajıyla açıklamıştır.

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 10 Kasım 2020


Kaynak: ABC News

Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump ‘‘YESPER’’ lakaplı Savunma Bakanı Mark Esper’i görevden uzaklaştırmıştır. YESPER de bizzat Trump’ın görev verdiği birçok yakın çalışma arkadaşı gibi rezil edilerek ve aşağılanarak görevinden uzaklaştırılmıştır.

ABD Başkanı Trump’ın görev verdiği dördüncü Pentagon şefi ve Senato onaylı savunma bakanı olan Esper, bir yıldan biraz fazla süren; başarısızlık ve ordu pahasına Beyaz Ev’e verdiği tavizlerle öne çıkan görevinden kovularak ayrılmıştır.

Esper’in Haziran ayında kamuoyuna da yansıyan; kurumsal polis ırkçılığına karşı ülke genelindeki protesto gösterilerinin ordu birlikleri tarafından bastırılmasına karşı çıkması belki de bardağı taşıran son damla olmuştur. Oysa sadece birkaç gün önce ordunun muharebe sahasında üstünlüğü sağlamak maksadıyla hazır olduğunu söyleyen de Esper’dir. Amerikan kentlerini ordunun meşru savaş alanları olarak ifade ettiği bu yorum, seleflerinden bir tanesi de dâhil ulusal güvenlik uzmanlarının büyük tepkisiyle karşılanmıştır.

Seçimi kaybetmiş gibi görünen Trump, Perşembe günü attığı Twitter mesajında Esper’in değiştirileceğini ve yerine geçici olarak Trump’ın altında eski bir Pentagon ve Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi olan Ulusal Terörle Mücadele Direktörü Chris Miller’in getirileceğini açıklamıştır. Yasa gereği, görevden alınan YESPER’in yerine neden savunma bakan yardımcısı David Norquist’in vekâlet etmediği belirsizliğini korumaktadır.

Pentagon yetkilileri Beyaz Ev’in görev değişikliğiyle ilgili yorum yapmayı ağırdan almış ve Norquist’in savunma bakan yardımcılığına devam edeceğinin belli olması saatler sürmüştür. Bütün bu olanlar, Miller’in orduya vereceği bir emrin yasal olup olmadığı konusunda büyük bir belirsizlik yaratmıştır.

Dini siyasete alet etmekten asla çekinmeyen Donald Trump, Washington kentindeki John’s Kilisesi önünde 01 Haziran 2020 günü elinde kutsal kitap ile kameralara poz verirken görülmektedir. Kendisine eşlik edenler arasında bulunan Mark Esper sonradan yaptığı açıklamada başkanın nereye gittiğini bilmediğini ileri sürmüştür. Kaynak: NBC News

Başkanlık görevinde kalmak isteyen Trump’ın, özellikle FBI ve CIA’de de bir kovma dalgası başlatabileceğinden korkan, çoğunluğu Demokrat partiden olan meclis üyeleri Trump’ın bu atamasına süratle tepki göstermiştir. ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Cumhuriyet Parti Senatörü Adam Smith, Trump’ın hareketini ‘‘çocukça’’ ve ‘‘laubali’’ olarak nitelendirmiştir.

Senato Silahlı Hizmetler Komitesinde kıdemli Demokrat Senatör Esper’in görevden alınmasının Trump’ın egosunu ulusal çıkarların üstünde gördüğünün bir kanıtı olduğunu ifade etmiştir. Senato istihbarat komitesinden kıdemli Demokrat Senatör Mark Werner de Başkan Donald Trump’ı, görevde kalacağı sürede Senato tarafından onaylanmış istihbarat veya ulusal güvenlik yetkililerini görevden alarak daha fazla dalgalanmalara neden olmaması konusunda uyarmıştır.

Demokrat Parti Senatörü Ron Wyden ise Miller’in göreve getirilmesinin tek nedeninin Esper’in yerine getirmeyeceği; Trump’ın Birleşik Devletler ordusuna Amerikan kentlerine saldırma emrine izin vereceği olduğunu iddia etmiştir.

ABD Başkanı Donald Trump, ‘‘YESPER’’ diye dalga geçtiği, Birleşik Devletler Savunma Bakanı Mark Esper’i görevden aldığını açıkladığı Twitter mesajında; ‘‘Chris büyük işler yapacak, Esper’in işi bitti’’ ifadelerini kullanmıştır. Foto: Peter Nicholls/Getty Images.

Wyden açıklamasında; Donald Trump’ın ABD birliklerine barışçıl göstericilere saldırma emri vermeyecek birini görevden aldığını ve yerine bu emirleri yerine getirebileceğini düşündüğü birisini atadığını ifade etmiştir. İstihbarat ajanslarının siyasi görüşlerine dayanarak Amerikan kentlerini hedef almayacakları yönünde söz vermeyi reddettiği için bu yılın başında Chris Miller’in adaylığına karşı çıktığını hatırlatan Senatör Wyden, Başkan Trump’ın illegal emirlerini yerine getirenlerin yaptıklarından sorumlu olacağını ifade etmiştir.

 

Önceki Makale  Soma Şehitlerine

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Türk Topçusu ABD Askerlerini mi Vurdu

Türk Topçusu ABD Askerlerini mi Vurdu?   Levent Kağan, Sun...

Türkiye Altın Tüccarı Zarrab için ABD’ye Nota Verdi

Türkiye Altın Tüccarı Zarrab için ABD’ye Nota Verdi Türk hükümeti,...

Türkiye Seçimini Yaptı

Türkiye Seçimini Yaptı   Berk ÖZER, USMER Dış Politika Sorumlusu,...

Avrupa Birliği de mi Kandırdı?

  Avrupa Birliği de mi Kandırdı?   Müyesser Yıldız, Sincan...

Almanya 40 yıllık o planı masaya koydu mu koymadı mı?

Almanya 40 yıllık o planı masaya koydu mu koymadı mı?...

Kapat