Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Askeri Okullarda Cinsel Taciz Olayları Giderek Artıyor

Askeri Okullarda Cinsel Taciz Olayları Giderek Artıyor

 

Yazar:  Lolita C. Baldor, AP News, 1 Şubat 2019

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 1 Şubat 2019

 

Foto: Radio.com

WASHINGTON (AP) — Birleşik Devletlerin üç askeri akademisinde yaşanan cinsel tacizlerin toplam sayısı geçtiğimiz yıl artış göstermiştir, fakat Pentagon tarafından yapılan açıklamaya göre; gizli bir araştırmanın sonuçları, birçok cinsel taciz vakasının da rapor edilmediğini ortaya koymaktadır.

Her iki yılda bir yapılan araştırma sonuçlarına göre; Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri akademilerinde istenmeyen cinsel temas vakalarına maruz kalan öğrencilerin sayısı 2016 yılına oranla %50 artış göstermiş ve yaşanan olayların yarısından fazlasında da alkolün etkisinin olduğu belirlenmiştir.

Cinsel taciz olayları ile ilişkilendiren alkol kullanımı ilk kez bu yıl yapılan araştırmada ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ve yapılan araştırmada erkek öğrencilerin yaklaşık olarak üçte biri, kız öğrencilerin ise %15’inin günde en az beş veya daha fazla alkollü içki tükettikleri belirlenmiştir.

Ayrıca kadınların %25’i ve erkeklerin de %28’i de geçtiğimiz yıl içinde en az bir kez bir gece önce yaşadıkları olayları hatırlayamayacak derecede sarhoş olduklarını ifade etmişlerdir.

Savunma Bakanlığı yetkilileri, özellikle cinsel taciz olaylarının artması ve alkol problemleri olmak üzere, araştırma sonuçlarından büyük bir hüsrana kapıldıklarını ve ümitsizlik duyduklarını ifade etmişlerdir. Kuvvet komutanlıkları tarafından uygulamaya koyulan yeni programlar ve politikaların kötü davranışları azaltacağını ümit eden Savunma Bakanlığından yetkililer, alkol eğitimini güçlendirmek maksadıyla yapılan çabaların da etkisiz kaldığını itiraf etmişlerdir.

Örneğin; 21’inci yaş günlerinde öğrencilere verilen akşam yemeği ve üç adet alkollü içki sonrasında, alkol kullanımı ve alkol ölçüm testleriyle ilgili verilen bilgilerin öğrencilerin gelecekteki tutum ve davranışlarında hiçbir etkisinin olmadığı görülmüştür.

Pentagon Cinsel Taciz Önleme ve Tepki Ofisi Başkan Yardımcısı Nate Galbreath, üç kuvvet komutanlığının da cinsel taciz olaylarında alkol kullanımının ana faktörlerden bir tanesi olduğunu anladıklarını ve öğrencileri eğitmek için daha iyi yöntemler bulma, olaylara tanık olanları müdahale etmeye teşvik etme ve saldırganları caydırmak arayışında olduklarını ifade etmektedir. Galbreath, cinsel taciz olaylarının çoğunlukla yerleşke dışında ve normal çalışma saatleri dışında meydana gelmesi nedeniyle de durdurulması ve azaltılmasının çok zor olduğunu vurgulamaktadır.

Araştırma sonuçlarına göre; cinsel tacize maruz kalan kadın kurbanların yarıya yakını, maruz kaldıkları cinsel tacizin olaya tanık olanlar tarafından durdurulacağını düşündüklerini ifade etmişlerdir.

Foto: Rick Wilking/Reuters

Bu yıl yayınlanan rapor, geçmiştekilere oranla üst düzey liderleri çok daha fazla umutsuzluğa düşürmüş gibi görülmektedir.

Savunma Bakanlığı yetkilileri, rapor edilen cinsel taciz sayısında geçmiş yıllara göre görülen artışın, öğrencilerin cesaretle ortaya çıkarak bu saldırıları açıklamasının bir işareti olduğunu ifade etmektedir. Hedef, rapor edilen cinsel taciz sayısının, Pentagon tarafından yapılan gizli araştırmada elde edilen cinsel taciz sayısına ulaştığını görmektir.

Bu yıl (2018) rapor edilen cinsel taciz sayısı 117’ye ulaşmıştır, 2017 yılında ise bu rakam 112’dir. Araştırma sonuçlarına göre istenmeyen cinsel dokunma sayısında çok büyük bir artış görülerek rakam 747’ye ulaşmıştır, 2017 yılında bu rakam 507’dir.

Galbreath zaman içinde görmek istedikleri değişimin gerçekleşmediğini ifade etmektedir.

Rapora göre; West Point Askeri Akademisinde rapor edilen cinsel taciz sayısı 43’ten 48’e, Deniz Akademisindeki sayı 29’dan 32’ye yükselmiş, Hava Akademisindeki sayı ise 22’den 21’e düşmüştür.

Hem kadınlar hem de erkeklere karşı yapılan cinsel taciz olaylarında West Point ve Deniz Akademisinde artış görülürken, Hava Akademisinde erkeklere yöneltilen cinsel tacizlerde artış, kadınlara yöneltilen cinsel taciz olaylarında ise küçük bir düşme yaşanmıştır.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

 

Foto: CNN Politics

Pentagon yetkililerin 2018 yılında yaptıkları açıklamaya göre; 2017 yılında ordu içerisindeki cinsel saldırı olaylarının sayısı da 2016 yılına kıyasla yüzde 10 oranında artmıştır. Aynı açıklamada, cinsel saldırı kurbanlarının ortaya çıkma konusunda eskisinden daha cesur oldukları da ifade edilmiştir.

 

2016 yılında 6 bin 172 olarak tespit edilen cinsel saldırı vakası sayısı, 2017 yılında 6 bin 769 olarak açıklanmıştır.

 

Sex assault reports up at military schools; more unreported

WASHINGTON (AP) – The total number of sexual assaults at the three U.S. military academies increased slightly last year, but an anonymous survey suggests far more encounters are going unreported, a new Pentagon report said Thursday.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Trump’ın Sıtma İlacı Kullanımını Hararetle Savunması Tıp Dünyasını İkiye Böldü
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
ÇARŞAMBA İĞNELERİ 24 HAZİRAN 2020

ÇARŞAMBA İĞNELERİ 24 HAZİRAN 2020 GAZİ 15 Temmuz gazileri kendilerine...

ÇARŞAMBA İĞNELERİ

ÇARŞAMBA İĞNELERİ   Haftanın tüm iğneleri sanata ve sanatçısına değer...

Konuşmadan İnsanlara Verdiğiniz Yedi Mesaj

Konuşmadan İnsanlara Verdiğiniz Yedi Mesaj Bazen konuşmamak dünyadaki bütün kelimelerden...

Suyun Tuzdan Arındırılmasında Yeni Teknik

Suyun Tuzdan Arındırılmasında Yeni Teknik Tethys firması tarafından geliştirilen güneş...

Trump, İstifa Etmemekte Direnen Savcıyı Görevden Aldı

ABD Hukuk Sisteminde Skandal Trump, İstifa Etmemekte Direnen Savcıyı Görevden...

Kapat