Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Akdeniz’de Doğal Gaz Aramayı Derhal Durdurun!

Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye Uyarı

Akdeniz’de Doğal Gaz Aramayı
Derhal Durdurun!

 

‘‘Kıta sahanlığımızda haydutluğa asla boyun eğmeyeceğiz, yaptırım ve tehdit dili karşısında geri adım atmayacağız” Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.

The New Arab Staff & Agencies, 16 Ağustos 2020

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 19 Ağustos 2020

 

Avrupa Birliği, bölgedeki diğer ülkelerle gerginliklerin giderek tırmandığı bir ortamda, Pazar günü yaptığı açıklamada, Doğu Akdeniz’de tartışmalı bir alanda doğal gaz aramasını derhal sonlandırması konusunda Türkiye’yi uyarmıştır.

AB tarafından yapılan çağrı, Türkiye’nin gelecek haftadan itibaren doğal gaz aramalarını Kıbrıs güneybatı kıyıları açıklarında sondaj yaparak genişletmeyi planladığı açıklaması sonrasında gelmiştir.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yürüttüğü faaliyetler, gelişmelerden endişeli NATO müttefiki Yunanistan ve Avrupa Birliği’nin diğer ülkeleriyle karşı karşıya getirmiş, Fransa ise geçen hafta yaptığı açıklamada, Atina’ya destek maksadıyla bölgedeki askeri varlığını artıracağını açıklamıştır.

Brussels, sondajın ülkenin münhasır ekonomik bölgesini ihlal ettiğini gerekçe göstererek, defalarca Ankara’ya Kıbrıs açıklarında enerji arama çalışmalarını sonlandırma çağrısında bulunmuştur.

AB Dış Politikalar Şefi Joseph Borrell yaptığı açıklamada; ‘‘Türkiye’nin yaptığı son açıklamanın Doğu Akdeniz bölgesinde gerilim ve güvensizliği ne yazık ki tırmandırdığını’’ ifade etmiştir.

Borrell açıklamasında Türkiye’nin eyleminin; geçtiğimiz Cuma günü AB dışişleri bakanları tarafından istikrarın sağlanması ve kalıcı sonuçlar için tek çözüm yolu olarak bir kez daha tekrarlandığı gibi diyalog ve görüşmelerin yeniden başlatılması ve gerginliğin derhal azaltılması çabaları ile ters düştüğünü ve baltaladığını dile getirmiştir.

 

Yukarıdaki harita; konuyla ilgili yazılan ve ilk kez, dokuz yıl önce, 2011 yılında yayımlanan bir yazıdan alınmıştır. Yazının son cümlesinde; ‘‘Yunan hidrokarbon kaynakları, uzun vadeli senaryoda Avrupa enerji bilmecesini çözecek ve Avrupa Birliği üye ülkeleri için kesintisiz bir enerji kaynağı olacaktır’’ ifadelerine yer verilmiştir.

Borrell çağrısında ‘‘Türk yetkililere, bu eylemlerini derhal sonlandırma ve Avrupa Birliği ile tam ve iyi niyetli geniş bir diyalog sürecine girme çağrısında bulunuyorum’’ sözlerine yer vermiştir.

Bu mesele, Pazar günü Dominik Cumhuriyeti’nde ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve paydaşı Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasında yapılan görüşmenin de ana konusu olmuştur.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; iki bakanın Doğu Akdeniz’de gerginlikleri azaltmaya duyulan acil ihtiyaç konusunu görüştükleri ifade edilmiştir.

Toplantı sonrası yapılan basın konferansında Çavuşoğlu, Ankara’nın ‘‘çıkarlarını korumayı sürdüreceğini’’ ifade etmiştir.

Türk donanması tarafından Cumartesi günü yapılan açıklamada, son birkaç aydır Kıbrıs açıklarında bulunan sondaj gemisi Yavuz’un, 18 Ağustos-15 Eylül tarihleri arasında adanın güneybatı kıyısı açıklarında arama çalışmaları yapacağı ifade edilmiştir.

 

Önceki Makale  Netanyahu ve İran Nükleer Silah Programı Yalanı

Protestolara kafa tutan Türkiye; büyük enerji kaynakları bulunması sonrasında bölgedeki ulusların zenginlikler için yarıştığı Doğu Akdeniz bölgesinde petrol ve doğal gaz arama hakkına sahip olduğunu ifade etmiştir.

Türk donanması tarafından yapılan açıklamada arama bölgesine girilmemesi şiddetle tavsiye edilmiştir.

Ankara geçtiğimiz hafta, savaş gemileri tarafından eşlik edilen Oruç Reis sismik araştırma gemisini Yunanistan tarafından hak edilen bir bölgeye göndererek Atina ve AB’nin öfkesini tetiklemiştir.

Avrupa Birliği üye ülke dışişleri bakanları Cuma günü yaptıkları açıklamada Yunanistan ile dayanışma içinde olduklarını dile getirmiş ve taraflara gerginliğin azaltılması çağrısında bulunmuşlardır.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Cumartesi günü yaptığı açıklamada Ankara’nın diyalog için hazır olduğunu ifade etmiş; ‘‘Kıta sahanlığımızda haydutluğa asla boyun eğmeyeceğiz, yaptırım ve tehdit dili karşısında geri adım atmayacağız” sözleriyle de yaptırımlar ve tehditler karşısında geri adım atmayacakları konusunda ısrarcı olmuştur.

Türkiye savunma bakanlığı da Doğu Akdeniz’de gerçekleştirilen ve savaş gemilerini Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisini eskortlarken gösteren deniz manevralarına ait fotoğrafları yayımlamıştır.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

https://english.alaraby.co.uk/english/news/2020/8/16/eu-urges-turkey-to-halt-gas-hunt-in-mediterranean

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Artırılmış Gerçeklik Duman Kaskı ile İtfaiyeciler Hayat Kurtaracaklar

Artırılmış Gerçeklik Duman Kaskı ile İtfaiyeciler Hayat Kurtaracaklar Çeviren: Ercan...

Erdoğan bunların hiçbirini duymadı mı yani?

Erdoğan bunların hiçbirini duymadı mı yani?   Müyesser Yıldız, Sincan...

Kaşıkçı’nın Öldürülmesini Veliaht Prens Onayladı

Petrol ve Kan Lekesi   Kaşıkçı’nın Öldürülmesini Veliaht Prens Onayladı...

Rusya Yüksek Hızlı Helikopter Geliştiriyor

Rusya Yüksek Hızlı Helikopter Geliştiriyor   Defence Blog, 30 Kasım...

Erdoğan Kendi Askeri Darbesini mi Yaptı?

 ERDOĞAN KENDİ ASKERİ DARBESİNİ Mİ YAPTI?   ECLINIC LEARNING                                                              18...

Kapat