Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

ABD, göçmen olmayan Türk vatandaşlarının vize işlemlerini askıya aldı

ABD, göçmen olmayan Türk vatandaşlarının vize işlemlerini askıya aldı

Kurdistan 24, 8 Ekim 2017

Çeviren: Ercan Caner,  Sun Savunma Net, 9 Ekim 2017

ERBİL, Kürdistan Bölgesi (Kurdistan 24) – Ankara’da bulunan Birleşik Devletler Türkiye Büyükelçiliği, pazar günü yaptığı bir açıklama ile ABD Hükümetinin, Türkiye’deki bütün diplomatik tesislerinde, göçmen olmayanlar için verilen bütün vize hizmetlerinin durdurulduğunu ilan etmiştir.

Büyükelçiliğin resmi Twitter sayfasından yapılan açıklamada; yaşanan son olayların Donald Trump yönetimini, Türk hükümetinin ABD tesisleri ve personelinin güvenliğine yönelik taahhütlerini yeniden değerlendirmeye zorladığı açıklanmıştır.

Resmi Twitter sayfasından yapılan açıklamada; ABD tesis ve personelinin güvenliğine yönelik Türk hükümetinin katkıları hususundaki değerlendirme devam ederken, Amerikan büyükelçiliği ile Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana’da bulunan konsolosluklarındaki ziyaretçi sayısını en aza indirmek maksadıyla, göçmen olmayanlara verilen vize hizmetlerinin askıya alındığı ilan edilmiştir.

NATO müttefiki olan ve son zamanlarda ilişkileri gerginleşen Washington ile Ankara arasındaki bu son anlaşmazlık, Türk polisinin İstanbul’daki ABD Konsolosluğunda çalışan bir Türk vatandaşını tutuklaması sonrasında ortaya çıkmıştır.

Türk emniyet güçleri geçtiğimiz Çarşamba günü, konsoloslukta çalışan bir Türk vatandaşını, casusluk ile anayasal düzeni ve hükümeti yıkma teşebbüsü nedeniyle tutuklamıştır. İsminin baş harfleri M.T. olan konsolosluk çalışanı Türk, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, geçtiğimiz yıl, iktidarına karşı yapılan darbe girişimi ile suçladığı, ABD’de yerleşik imam Fethullah Gülen ile bağlantısı olduğu iddiası ile tutuklanmıştır.

Ankara’da bulunan ABD Büyükelçiliği bu tutuklamayı; ‘‘ciddi şekilde rahatsız olduklarını ve bütün iddiaların asılsız’’ olduğunu ifade ederek kınamıştır.

Erdoğan defalarca, Washington’un sürgündeki imam Fethullah Gülen’i iade etmesi talebinde bulunmuş ve hatta, bir yıldır Türkiye’de mahkemeye çıkarılmadan tutuklu olarak alıkoyulan, Amerikalı rahip Andrew Brunson ile takas edilmesini dahi teklif etmiştir.

İki ülke arasındaki gerilim, Washington’un, Suriye’de İslami Devlet terör örgütüne karşı savaşan Kürt Halkı Koruma Birliklerini (YPG) desteklemesi nedeniyle, 2014 yılından itibaren sürekli olarak artmaktadır.

Bu olay Türkiye’nin bir ABD konsolosluk çalışanını tutukladığı ilk olay değildir.

Şubat ayında Türk polisi, Adana’daki ABD konsolosluğunda çalışan çevirmen Hamza Uluçay’ı, Gülen hareketi ve Türk devletine karşı Kürt isyanına liderlik eden silahlı bir grup olan, Kürdistan İşçi Partisine (PKK) mensup olduğu iddiasıyla tutuklamıştır.


Geçtiğimiz mayıs ayında, Erdoğan’ın korumaları tarafından Washington’da barışçıl Kürt Amerikalı protestoculara yapılan saldırı, Washington yetkililerinin, Türkiye Cumhurbaşkanının 15 korumasının tutuklanmasını talep etmesi nedeniyle, iki ülke arasındaki ilişkileri daha da kötüleştirmiştir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir ve Kurdistan 24 yayın kuruluşunun görüşlerini yansıtmaktadır. Yazının çevrilmesi Sun Savunma Net ve çevirenin aynı görüşleri paylaştığı anlamına gelmemektedir.

Neden mi Kurdistan 24 çevirisi? Hep dostların dediklerine değil de bazen de düşmanların ne dediklerini bilmek iyi olur.

Türkiye ve Birleşmiş Devletler arasındaki ilişkileri buralara getirenler, Türkiye ve Türk insanının bu kadar aşağılanmasına neden olanlar utansın!

Bu arada; ABD’yi şiddetle ve hatta çok şiddetle kınıyor, ‘‘karşılıklılık ilkesi’’ çerçevesinde ABD vatandaşlarına vize uygulayan Türk devletinin, ABD hükümetinden ziyade, gariban ABD vatandaşlarını cezalandıran vize kararını bir kez daha gözden geçirmesini öneriyorum.

Türk devlet geleneği bunu gerektirmektedir, uymayın siz bilmem kaç yıllık ABD devletine!

ABD Büyükelçiliği tarafından yapılan kısa açıklama.

Yazının orijinal metnine aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

http://www.kurdistan24.net/en/news/989dea35-bfd0-4388-b3c3-c98346d89773

 

Önceki Makale  Merkel: Almanya, Türkiye’deki Tutuklamalara Kararlı Bir Tepki Göstermeli

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Asteğmen Kubilay’ın şehit edilmesinden günümüze ne değişti?

Asteğmen Kubilay’ın şehit edilmesinden günümüze ne değişti? Yazan: Osman Başıbüyük,...

İran, Rusya’nın Suriye’yi Terk Edin Çağrısını Reddetti

İran, Rusya’nın Suriye’yi Terk Edin Çağrısını Reddetti Putin’in, sivil savaş...

Türkiye – Libya Deniz Anlaşması

Türkiye – Libya Deniz Anlaşması Türkiye, ezeli düşmanları olan Yunanistan...

Akdeniz’de Doğal Gaz Aramayı Derhal Durdurun!

Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye Uyarı Akdeniz’de Doğal Gaz Aramayı Derhal Durdurun!...

Özel Rapor: Kuşatılan Musul’da IŞİD İnfazlara Tekrar Başladı Ey Musul Sen Bizimsin!

Özel Rapor: Kuşatılan Musul’da IŞİD İnfazlara Tekrar Başladı Ey Musul...

Kapat