Açık

Yunanistan AB’ye Boyun Eğdi

GÜNCEL HABER - 30 Haziran 2021 07:09 A A

Yunanistan AB’ye Boyun Eğdi

‘‘Aşılama noktasında turizm bölgelerine ağırlık verildiği gibi turizm çalışanlarının da aşılanmasına önem verdiklerini kaydeden Çavuşoğlu, “Turistlerin görebileceği herkesi Mayıs ayı sonuna kadar aşılayacağız”

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 29 Haziran 2021

 

Güvenli turizm atağı kampanyası kapsamında geliştirilen maskeler. Kaynak: bianet

Almanya ve Fransa’nın yoğun eleştirilerine maruz kalan Yunanistan geri adım attı ve ülkeye gelen iki doz Sputnik V aşısı olan Rus turistlere dahi ilave tarama ve PCR testi uygulayacağını açıkladı.

Turizm gelirlerini artırmak isteyen Yunanistan’ın Turizm Bakanı Haris Theocharis Nisan ayında yaptığı açıklamada; Sputnik V aşısının da Avrupa Birliği tarafından onaylanan aşılara denk olduğunu ve ülkesine gelen aşılanmış Rus turistlere PCR testi uygulanmayacağını açıklamıştı. Oysa AB, COVID-19 hastalığına karşı sadece Avrupa İlaç Ajansı tarafından onaylanan Pfizer, J&J, Moderna ve AstraZeneca firmaları tarafından üretilen aşıları geçerli aşı olarak kabul etmekte ve Dünya Sağlık Örgütü ile Avrupa ülkelerinin düzenleyici otoriteleri tarafından onaylanan aşıları da kabul etektedir.

Örneğin Macaristan sağlık otoriteleri Sputnik V aşısını onayladığından, Yunanistan bu ülkeden gelen Sputnik V aşısı olmuş turistleri ilave hiçbir işleme gerek duymadan kabul edebilecek, ancak aşının geliştirildiği ve üretildiği Rusya’dan gelen Rus turistleri ilave tarama ve PCR testleri uygulamaksızın ülkeye kabul edemeyecektir.

Geçtiğimiz hafta medya organlarında; Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından da desteklenen Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in, Yunanistan’ı henüz Avrupa İlaç Ajansı tarafından onaylanmayan Sputnik V aşısı hakkında gevşek davranmakla suçladığına yönelik haberler yer almıştır.

Ünlü The Lancet tıp dergisine göre; fiyatı 10 doların altında olan aşının etkinliği %91,6 oranındadır ve iki dozda farklı taşıyıcı kullanıldığından daha uzun süre bağışıklık sağlamaktadır. Güçlü alerjilere neden olmayan ve saklanması için soğuk zincir altyapısına ihtiyaç göstermeyen Sputnik V aşısının uzun vadeli olumsuz etkileri de bulunmamaktadır.

Yunanistan yetkilileri Almanya Şansölyesi Angela Merkel’i Almanya iç turizmini geliştirmek için vatandaşlarının güney Avrupa ülkelerine gitmelerini engellemeye çalışmakla suçlamaktadır.

Yunanistan’ın, Almanya ve Fransa’nın baskıları sonucu Sputnik V aşısı konusunda geri adım atmasının ülkenin turizm gelirlerinde bir azalmaya neden olacağı değerlendirilmektedir. İrili ufaklı birçok Yunan adasında oldukça başarılı bir aşılama kampanyası uygulayan ve turistlerin göreceği herkesi aşılayarak bu alanda Türkiye’ye de örnek teşkil eden Yunanistan, özellikle Almanya’yı çıkarcı olmakla suçlamaktadır.

Turizm gelirlerinde; salgın tedbirleri ve attığı yanlış siyasi adımlar nedeniyle geçtiğimiz yıl büyük bir hayal kırıklığı yaşayan Türkiye de Yunanistan’ı örnek alarak turistik bölgelerde aşılama kampanyasını hızlandırmış ve rekabet gücünü artırmak ve turistleri ikna etmek maksadıyla üzerinde ‘‘Enjoy. I am vaccinated. – Keyfine bak. Ben aşılıyım’’ yazılı maskeler geliştirmiştir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Avrupa Konseyi’nden Mektup
SON YAZILARI
GÜNCEL HABER - 07:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: