Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Yemen’de Houthi ayrılıkçıları Suudi Abrams tankını havaya uçurdu

Yemen’de Houthi ayrılıkçıları Suudi Abrams tankını havaya uçurdu

Houthi isyancıları, kuzey Yemen topraklarında savaşan Suudi Arabistan ordusuna ait bir M1A2 Abrams modeli ana muharebe tankını imha ettiklerini iddia ettiler.

 

Yazar: Dylan Malyasov, 3 Mart 2018 

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 21 Mart 2018

 

Yemen Basın Ajansına göre olay Jizan sektöründe meydana gelmiştir. İsyancılar, bir tanksavar füzesinin Suudi Arabistan’a ait bir M1A2 modeli ana muharebe tankını vurduğunu gösteren video görüntülerini yayınlamıştır.

Yemen ordusu perşembe günü iki Suudi askerini öldürdüğünü ve Abrams modeli bir tank ile buldozeri imha ettiğini iddia etmiştir.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerine ait olan Abrams modeli ana muharebe tankı, askeri bir operasyon esnasında tanksavar füzesiyle vurularak imha edilmiştir. Suudi Arabistan liderliğinde dokuz adet Afrika ve Orta Doğu ülkesinin katılımı ile oluşturulan koalisyon güçleri, Yemen İç Savaşını halen iktidarda olan Başkan Abdrabbuh Mansur Hadi’nin lehine sonuçlandırmak maksadıyla 2015 yılında, Yemen’e müdahale etmişlerdir.


 

Çevirenin Notları: Haber aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Orijinal metne ve M1A2 Abrams modeli ana muharebe tankının, tipi belirlenemeyen bir tanksavar füzesi ile imha edilme görüntülerine aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

Yemen, aşağıdaki haritada da görüldüğü gibi, içinden birçok petrol tankerinin geçtiği, Kızıl Deniz ile Aden Körfezini birbirine bağlayan dar Bab al-Mandab boğazı nedeniyle stratejik bir öneme sahiptir.

 

Birleşmiş Milletlere (BM) göre; Yemen’deki durum, dünyada insan eliyle yaratılan en büyük felakettir. 2015 yılı mart ayından günümüze kadar yaklaşık 10.000 kişi hayatını kaybetmiş, 53.000 kişi de yaralanmıştır. 14 Kasım 2017 tarihi itibarıyla ölenlerden 5.558’i ve yaralananlardan 9.065’i sivildir. BM İnsan Hakları Konseyine göre ülkede siviller bugüne kadar görülmemiş şiddette insan hakları ihlallerine maruz kalmaktadırlar.

Nüfusun yaklaşık olarak %75’ini oluşturan 22,2 milyon halk insani yardıma muhtaç durumdadır ve bunlardan 11,3 milyonu acil yardıma ihtiyaç duymaktadır. 17,8 milyon insan bir sonraki yemeğinin nereden geleceğini bilmemektedir ve 8,4 milyon insan açlıktan ölme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Beş yaşın altındaki 400,000 çocuk yetersiz beslenme nedeniyle ölüm riski altındadır.

Yemen İç Savaşının insani boyutu hakkında bu kısa bilgilerden sonra savaş alanına ve hikayemize geri dönersek; günümüz muharebe ortamında çok büyük, ağır ve gerekli koruma tedbirlerine sahip olmayan tanklar ve zırhlı araçların giderek tanksavar silah nişancılarına sabit ve hareketli hedef olarak eğitim malzemesi oldukları görülmektedir.

Tankların üzerinde bulunan her türlü sistem, özellikle hassas güdüm teknolojisindeki gelişmeler nedeniyle, tanksavar roket ve füzelerindeki gelişmelere ayak uyduramamıştır ve zırhlı araçlar, gerekli karşı koyma ve koruma sistemleri ile donatılmadıkları sürece, özellikle tanksavar füzelerine karşı çaresiz bir durumda kalmışlardır.

Tank ve zırhlı araçları imha etmek İSTEYEN herkes, gelişmiş ve her yerde rahatlıkla bulunabilen tanksavar füzeleri kullanarak bunu yapabilir. 

 

Houthi separatists destroyed Abrams tank used by Saudi troops – Defence Blog

Houthi rebels have claimed that they have destroyed the M1A2 Abrams main battle tank of Saudi Arabia’s force fighting in northern Yemen. According to the Yemen Press Agency, the incident took place in the Jizan sector. Rebels have released video shows a guided anti-tank missile hit a Saudi Arabia’s M1A2 Abrams main battle tank.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
İtiraf Ediyorum

İtiraf Ediyorum MÜYESSER YILDIZ, Sincan 3 Nolu L Tipi Cezaevi...

Kral Deli Donald’ın Demir Leydileri İşbaşında

Kral Deli Donald’ın Demir Leydileri İşbaşında   Yazar: Ahmed Charai,...

65 Yaş ve Üstü ile Kronik Rahatsızlığı Olanlara Sokağa Çıkma Yasağı

  Genelgede 65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük,...

Bitmeyen terör saldırıları ve Türkiye

Türkiye IMF Dışında Borç Para mı Arıyor?

  ABD Merkez Bankasından Ret Türkiye IMF Dışında Borç Para...

Kapat