Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Yedi Ülkeden Nota Gibi Açıklama

 

Yedi Ülkeden Nota Gibi Açıklama

 

En güçlü ve kararalı bir şekilde ifade ediyoruz ki bölgeyi istikrarsızlaştırmak isteyenler veya askeri bir çözüm arayışında olanlar sadece çatışmaların tehlikeli bir hale gelerek şiddetlenmesine ve daha büyük felaketlere neden olacaktır.

 

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 07 Şubat 2019

 

Biz, Mısır, Fransa, Almanya, Ürdün, Suudi Arabistan, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletler dışişleri bakanları ve temsilcileri, Birleşmiş Milletlerin Suriye’deki çatışmaya siyasi bir çözüm bulmak maksadıyla; Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 2254 Sayılı kararına dayanan çabalarını desteklemek maksadıyla çalışmalarımızı sürdürmek için bugün Washington’da bir araya geldik

Suriye için askeri ve siyasi çözüme alternatif başka hiçbir çözüm yoktur, bu nedenle Suriye’deki çatışmayı durdurmak ve Suriye halkının süregelen acılarını dindirmek için uyumlu bir diplomasi ve uluslararası politik bir niyet ihtiyacı bulunmaktadır.

En kuvvetli şekilde ifade ediyoruz ki bölgeyi istikrarsızlaştırmak isteyenler veya askeri bir çözüm arayışında olanlar sadece çatışmaların daha da tehlikeli bir hale gelerek şiddetlenmesine ve daha büyük felaketlere neden olacaktır. Çabalarımız üzerine odaklanmaya ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 2254 Sayılı kararı ile uyumlu bir siyasi çözüm bulma yönünde devam etmeye kararlıyız.

Birleşmiş Devletler ve Birleşmiş Devletler Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen’in çabalarına desteğimizi yeniden ifade ediyoruz. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve BM Güvenlik Konseyi tarafından belirlenen BM Özel Temsilciliğinin açık ve net görevini devam ettirmesinin altını çiziyoruz ve bütün tarafları Suriye çatışmasını sonlandırmak için çaba göstermeye davet ediyoruz.

 

BM Güvenlik Konseyinin 2254 Sayılı Kararı ile ateşkes ve anlaşma dışında bırakılan
IŞİD ve El Nusra Cephesi teröristleri. Foto: RT.com ve Sputnik International

 

Önceki Makale  Romanya Trump’ın Elçiliği Kudüs’e Taşıma Hamlesine Uymayı Planlıyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 2254 Sayılı Kararı: Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 18 Aralık 2015’te oy birliği ile kabul ettiği bir karardır. Kararda, Suriye’de acil bir ateşkesin sağlanması ve ülkede siyasi çözüme ulaşılması çağrısı yapılmaktadır.

Karar, sivil hedeflere yönelik saldırıların acilen son bulması ve Ocak 2016’da siyasi dönüşüme ilişkin bir ateşkes ve resmî görüşmelerin başlatılması çağrısı yapmaktadır. Ancak, ‘‘terörist’’ olarak görülen Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) ve El-Nusra Cephesi dışarıda bırakılmıştır. Bu gruplara yönelik saldırı ve savunma amaçlı eylemler devam edecektir. Sağlanacak olan ateşkesi, bir Birleşmiş Milletler misyonu gözlemleyecektir.

6 ay içerisinde, ‘‘güvenilir, kapsayıcı ve bir mezhebe dayanmayan’’ bir hükûmet oluşturulacaktır. 18 ay içerisinde ise, bağımsız ve adil seçimler, BM denetimi altında gerçekleştirilecektir.

Çevirenin Notları: Yedi ülke tarafından yapılan ve Birleşik devletler Dışişleri Bakanlığı web sitesinde yayınlanan ortak açıklama aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

 

Joint Statement on Syria

null

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Türkiye yeni bir fetret dönemine girmek üzere!

Türkiye yeni bir fetret dönemine girmek üzere!   Osman Başıbüyük,...

Amerika’da Neler Oluyor?

Amerika’da Neler Oluyor? Anaokulu Öğretmeninden – ‘‘Birkaç Yahudi Öldürün’’ ‘‘Soykırımda...

Antidepresan İlaçlar ve Ölüm Riski

Antidepresan İlaçlar ve Ölüm Riski Yazar: Ana Sandoiu, 19 Eylül...

Rusya, ABD Hazine Bonolarını Elinden Çıkardı

ABD – Rusya Ticaret Savaşı Rusya, ABD Hazine Bonolarını Elinden...

Putin’i alt edeceğini sanan Erdoğan Suriye’de mat oldu

Putin’i alt edeceğini sanan Erdoğan Suriye’de mat oldu Yazar: David...

Kapat