Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Türkiye ve Tarım

Ercan Caner

Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.

Türkiye ve Tarım

‘‘Bizi iktisadi hayatımızı geliştirme, böylece refaha ulaşma amacına varmaktan alıkoyan iki kuvvet vardır; biri dış düşmanlardır. Bunlar bizi, bir sömürge haline koymak için ilerlememizi istemeyenlerdir. Fakat bizim için bunlardan daha zararlı daha öldürücü bir sınıf daha vardır; o da içimizden çıkması muhtemel olan hainlerdir’’. Mustafa Kemal ATATÜRK

Yazar: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 13 Nisan 2018

Türkiye ve Tarım

Bu çalışmada, dünya genelinde tarımın önemi vurgulandıktan sonra gelişmiş ülkelerin kendi tarım sistemleri ve tarım politikaları irdelenmiş ve bu irdeleme sonrasında tarımın ülkelerin geleceği açısından stratejik önemi ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Günümüzün küreselleşen dünyasında toprağın öneminin azalmadığı bilakis arttığı, günümüz ve gelecekte mikro ve makro seviyede savaşların toprak ve ekonomik üstünlük için olacağı vurgulanmıştır.

Müteakiben, ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkelerin uyguladıkları politikalar sonucunda, birçok tarım ülkesinin tarım ürünü ithal eder duruma geldiği anlatılmış, serbest ticaret perdesi altında uluslararası şirketler, IMF, Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütü’nün politika ve uygulamalarından bahsedilmiştir.

Avrupa Birliğinin (AB) kuruluşundan günümüze uyguladığı tarım politikası; amaçları, ilkeleri, uygulama araçları, üretici ve tüketiciye getirdikleri açılarından ayrıntılı olarak incelenmiştir. AB’nin ‘‘Tek Pazar, Topluluk Tercihi ve Mali Dayanışma’’ ilkeleri incelenmiş, AB’nin kendi bünyesinde tarımı geliştirmek maksadıyla aldığı ve uyguladığı tedbirler ve yaklaşımlar anlatılmıştır.

Müteakiben Türkiye’nin tarım politikası incelenmiş, Osmanlı tarımının genel örgütlenme biçimi olan timar sisteminin işleyişi ve günümüz köylü tarımcılığı ile benzerlikleri ortaya koyulmuştur.

Cumhuriyet Türkiye’sinin tarım politikaları ayrıntılı olarak incelenmiş ve gümrük birliği (GB) sonrasında AB’ye uyum adına uygulanan tarım politikaları ve bu politikaların Türkiye açısından olumsuzlukları ortaya koyulmuştur.

Çalışmanın son bölümünde ise AB ortak tarım politikası (OTP) ile Türkiye’nin uyum durumu ve uyum çabalarının Türkiye’ye kaybettirecekleri ortaya koyulmuş ve Türkiye’nin tarım alanında kendi kendine yeterli bir ülke olabilmesi için neler yapması gerektiği vurgulanmıştır.

İncelemenin tamamını PDF formatında okuyabilirsiniz.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Erdoğan’ın Türkiye’sinde Dinin İç ve Dış Politikadaki Yeni Rolü
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
WiFi Teknolojisi ile ‘‘20-30’’ Saniye İçinde Duvarların Ötesi Görülebilir ve Binaların İçi Haritalanabilir

WiFi Teknolojisi ile ‘‘20-30’’ Saniye İçinde Duvarların Ötesi Görülebilir ve...

ÇARŞAMBA İĞNELERİ

ÇARŞAMBA İĞNELERİ   Naci Beştepe, 10 Ekim 2018, Sun Savunma.Net...

FRANSA ŞATOLARI VILLANDRY ŞATOSU ve CLOS LUCE ŞATOSU

FRANSA ŞATOLARI VILLANDRY ŞATOSU ve CLOS LUCE ŞATOSU Yazı ve...

Güvenli Bölge Kimi Koruyor?

Güvenli Bölge Kimi Koruyor? Levent Kağan, Sun Savunma Net, 10...

DERHAL SERBEST BIRAKIN!

Osman Kavala DERHAL SERBEST BIRAKIN! Türkiye bir hukuk devletidir. Hiçbir...

Kapat