Açık

Türkiye Rusya İlişkileri Yumuşuyor

GÜNCEL POLİTİKA - 14 Temmuz 2016 21:26 A A

Türkiye-Rusya ilişkileri Erdoğan’ın uçağı düşürdükleri için özür dilemesi sonrasında yumuşuyor.

ERBİL, Kürdistan Bölgesi – Türkiye Başkanı[1] Recep Tayyip Erdoğan Rusya Başkanı Vladimir Putin’den Türk silahlı kuvvetlerinin Rus jetini düşürmesi nedeniyle özür diledi, Kremlin özür dilemeyi Pazartesi günü doğruladı.
Türkiye’nin geçtiğimiz Kasım ayında, Su-24 modeli savaş uçağını Suriye sınırında düşürmesinden sonra Rusya Türkiye’ye ekonomik yaptırımlar uygulamaya başlamış, ülkeye doğal gaz ihracatını durdurmuş, vizesiz seyahati kaldırmış ve Rus vatandaşlarının Türkiye için paket tatil programları satın almasını yasaklamıştı. Bütün yaptırımlar Türkiye’yi cezalandırmak hedefini gütmekteydi,
Rusya, Türkiye özür dilemeden ve tazminat ödemeden yaptırımların kaldırılmayacağını ifade etmişti. Pazartesi günü Kremlin’den yapılan açıklamada Erdoğan’ın Putin’e gönderdiği bir mektupta özür dilediği doğrulandı.
Kremlin’e göre Erdoğan mektubunda, ‘bir kez daha üzüntümü ve hayatını kaybeden Rus pilotun ailesine derin başsağlığı dileklerimi ifade etmek istiyorum ve üzgünüm’ ifadelerini kullandı.
Kremlin’in açıklamasına göre Rus jetinin düşürülmesinden kaynaklanan durumu çözmedki arzusunu dile getiren Erdoğan mektubunda ‘Rusya Türkiye’nin dostudur ve ilişkilerini bozmak istemediği stratejik bir ortağıdır’ ifadelerine yer verdi.
Bir Kremlin sözcüsüne göre Türkiye başkanı Rus uçağının bilerek düşürülmediğine de mektubunda yer verdi.

İLİŞKİLER DÜZELECEK SİNYALİ

Hürriyet gazetesine göre, Türk başkanlık kaynakları Erdoğan’ın mektubunu doğruladılar.
Pazartesi günü erken saatlerde Türk hükümetinin bir sözcüsü Türkiye ve Rusya arasındaki zarar gören ilişkilerin yakın bir gelecekte düzeltebileceği sinyalini verdi.
Hükümet sözcüsü Numan Kurtuluş gazetecilere yaptığı açıklamada; ‘Rusya yetkililerine başkanmız ve başbakanımız tarafından gönderilen mektuplar sonrasında ilişkilerin yumuşaması yönünde bazı sinyaller alıyoruz’ açıklamasını yaptı.
Başbakan Binali Yıldırım da uzlaşma için adımlar atılacağı yönünde iyimser olduğunu açıkladı. ‘Rusya’da faaliyet gösteren bazı Türk şirketlerine tekrar çalışma izni verildiğini ifade etmek istiyorum, ki bu, kısa bir süre içerisinde Rusya ile ilişkilerin normalleşeceğinin bir göstergesidir’
İki ülke arasındaki buzların çözülmesinin işaretleri, İsrail ile Türkiye’nin, 2010 yılındaki Mavi Marmara olayından altı yıl geçtikten sonra aralarındaki ilişkileri tamamen normalleştirecekleri yönünde yaptıkları açıklama sonrasında geldi.

1 – ÇN: Yazı aslına sadık kalınarak çevrildiğinden ‘başkan’ ifadesi kullanılmıştır.

Rusya Dostlarını Kendisine Yakın Tutuyor, Türkiye’yi ise Çok Daha Yakın başlıklı yazımızı BURADAN okuyabilirsiniz.

guncel-politika

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Çarşamba İğneleri
SON YAZILARI
GÜNCEL POLİTİKA - 21:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

 • Turan 14 Temmuz 2016 22:07

  Rusya doğalgaz ihracatını kesmedi!
  Yanlış bilgilerin yer aldığı bir metin!

  • admin 14 Temmuz 2016 22:42

   Merhabalar,
   Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir.
   Saygılarımızla

%d blogcu bunu beğendi: