Site Rengi

Sun Savunma Haber

Suni Yapraklar ile Fotosentez


Suni Yapraklar ile Fotosentez

 

Bilim insanları, havadaki karbondioksit (CO2) gazını gerçek yapraklardan on kat daha iyi emen suni yapraklar geliştirmeyi başardılar.

 

Yazar: Nidhi Goyal | industry tap| 20 Şubat 2019

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 23 Ağustos 2019

Foto: Meenesh Singh/UIC

Hepimiz bitkilerin dünyadaki yaşamın temel direği ve insanların sağlığı açısından gerekli bir kaynak olduğunu biliyoruz. Fakat bitkileri sürekli olarak tüketmekle doğanın dengesini bozarak sera gazı seviyesinin artmasına neden oluyoruz.

Chicago Illionis Üniversitesinde yapılan devrim niteliğinde bir araştırma bu soruna bir çözüm bulunmasını sağlayacaktır. Araştırmacılar uzun çabalardan sonra ‘‘Suni Yaprak’’ üretmeyi başardılar. Araştırmacılar ürettikleri suni yaprakların havadaki karbondioksit gazını oksijene dönüştürmekte gerçek yapraklardan on kat daha iyi olduklarına inanmaktadır.

Bununla birlikte, üretilen suni yapraklar bugüne kadar sadece laboratuvar ortamında fotosentez yaptıkları gösterilmiş,  henüz gerçek dünyada denemeleri yapılmamıştır. Bunun nedeni laboratuvar ortamında tanklardaki saf ve basınçlandırılmış karbondioksit gazı kullanılırken, suni yaprakların gerçek dünyada ortamdaki karbondioksit gazını emecek olmalarıdır.

Chicago Illionis Üniversitesi Mühendislik Kolejinden kimyasal mühendislik profesörü Meenesh Singh yaptığı açıklamada; ‘‘Bugüne kadar üretilen ve laboratuvar ortamında test edilen bütün suni yapraklar basınçlı tanklar içindeki karbondioksit gazını kullanmaktadır. Gerçek dünyada başarılı bir uygulama için bu cihazların, hava ve kömür yakan enerji üretim tesislerinden yayılan baca gazları gibi çok seyreltilmiş kaynaklardan karbon dioksiti emmeleri gerekmektedir’’ ifadelerini kullanmıştır.

Bu meseleyi çözmek için araştırmacılar, geleneksel bir suni yaprağı, yarı geçirgen bir zardan imal edilmiş suyla dolu bir kapsül içine yerleştirmiştir. Güneş ışığına maruz kaldığında su buharlaşarak yarı geçirgen zar içinden geçmekte, aynı zamanda da havadaki karbondioksit gazını da emmektedir.

Sonra suni yapraklar, karbondioksit gazını; karbon monoksit ve oksijene dönüştürmektedir. Oksijen içinde bulunulan ortama salınırken, karbon monoksit gazı ise ayrı bir yerde toplanmakta ve sentetik yakıt üretiminde kullanılmaktadır.

 

http://www.industrytap.com/scientists-have-developed-artificial-leaves-which-are-ten-times-better-at-absorbing-co2-than-the-real-ones/47934

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Devamını oku:
Trump Rahip Brunson’un Dramatik Salıverilmesi İşini Nasıl Başardı?

‘‘Bu fakir bu görevde olduğu sürece o teröristi alamazsın!’’ Trump...

Kadınlar ve İran İslam Devrimi

Kadınlar ve İran İslam Devrimi  Askeri bir hava üssündeki silahlı...

Türk Lirası Neden Rekor Seviyede Değer Kaybediyor?

Türk Lirası Neden Rekor Seviyede Değer Kaybediyor?   Vampir Kalamarı[i]...

Amerika ve Türkiye Artık Geri Adım Atmalı

Amerika ve Türkiye Artık Geri Adım Atmalı Washington ve Ankara,...

Kapat