Açık

Sosyal Medya Savaş Alanında

DÜNYA - 8 Kasım 2016 08:21 A A

Sosyal Medya Savaş Alanında

 Yazar: Patrick Tucker, 6 Kasım 2016

Çeviren: Ercan Caner

“Yapay zeka, açık kaynak ve uydu verilerini bir araya getirerek gerçek zamanlı istihbarat verilerine dönüşterecek” – Pentagon’un 2 numarasının sözlerinden.

ABD ordusunun, sosyal medya ve diğer açık kaynak bilgilerini savaş alanında kullanılabilecek yararlı istihbarat bilgileri haline getirebilmesi için hala uzun zamana ihtiyacı var. ABD Savunma Bakan Yardımcısı Bob Work’a göre; yapay zeka bu durumu değiştirecek ve ABD birliklerine muharebe sahasında, farklı bir üstünlük  ve avantaj sağlayacak.

Malezya NH17 sefer sayılı uçağın Ukrayna semalarında düşürüldüğü olayı ele alalım. Avrupa Birliği Müşterek Soruşturma Timi tarafından yapılan ve bir yıldan uzun süren soruşturma sonucuna göre suçlular, Rus yapımı karadan havaya BUK füzesini kullanan Rus yanlısı ayrılıkçılardır. Makine öğrenmesinin açık kaynak istihbaratına uygulanmasının ulaştığı seviyeyi test etmek maksadıyla Pentagon, bir veri entegrasyon ve mekansal istihbarat şirketi olan ve faaliyet alanlarını uydu görüntüleri ve mekansal veriler üzerine yoğunlaştıran, büyük veri analiz şirketi olan Orbital İnsight’ı kiralamıştır. Şirketin işlerinin çoğunluğu ticari maksatlıdır, örneğin park alanlarını uzaydan analiz ederek tatil satış trendlerini belirlemektedirler.


Şirket süratli bir şekilde bütün açık kaynak  medya verilerini taramış ve bir kanıt resmi oluşturmuştur ve hepsinden önemlisi bunu süratle yapmıştır. Center for Strategic and International Studies‘de yaptığı sunumda dinleyiclere hikayeyi anlatmak için yansılar kullanmıştır. Fotoğrafın sol altında bir MH17 kalkış esnasındayken görülmektedir. Bir sonraki slayt ParisMatch.com’dan alınmıştır. Uçağın düşürüldüğü köyün yakınlarında, tarih ve saat basılı, üzerindeki seri numarası da görülen Rus yapımı SA-11 füze lançerinin resmidir slaytta görülen. Sonra Bellingcat.com’dan alınan aynı SA-11 füzesinin tamamen aynı yerdeki görüntüsü yansır duvara. Sonraki  yansıda bir Twitter fotoğrafı görülmektedir, fotğrafta, uçağın düşürüldüğü zamanda, arkasından duman çıkararak göğe doğru yükselen bir füze fotoğrafı görülmektedir. Sonraki yansıda, VK. com’da uçağı düşürdüklerini iddia eden bir isyancı liderin görüntüsü yansır duvara. Son olarak da, Youtube‘de aynı füze rampasının, boş olarak Rusya’ya götürüldüğünü gösteren bir resim görülür. Öğrenen makineler bütün bunları insan etkileşimi olmadan yapmışlardır.

Bu tür hızlı tespit ve kavramalar, 2014 yılında Kırım yarımadasını işgal eden maskeli ‘küçük yeşil adamlar’’ gibi bütün oyuncuların üniforma giymediği geleceğin savaşlarını kazanmada anahtar bir rol oynayacaklardır. Birleşmiş Devletler ve diğer uluslararası gözlemciler, Rusya’nın derhal ret ettiği, Rus ordusundan subayların ayrılıkçılarla birlikte çalıştıklarını iddia etmektedirler. İşgalcilerin kimliklerinin belirlenememesi, koordineli bir uluslararası tepki gösterilmesinin önüne geçmiştir.

Bu tür kullanımlar gri alan operasyonlarında bize yeni işaretler ve uyarılar sağlayacaktır diyen Work, ‘’Öğrenen makineler bize bir etki harekâtının sürmekte olduğu’’ bilgisini verebilirler. Bu harekatı kimin yaptığını bilmiyor olabiliriz ama elimize yararlı bilgiler geçecektir: teröristleri takip etmek için yeni araçlara sahip olacağız. Bölgesel güçlere karşı koymak için yeni araçlar olacak. Büyük devlet güçlerine karşı operasyon yapmak için yeni yöntemler olacak. Bu imkan ve kabiliyet, bütün operasyon alanında kullanılmak üzere aktarılabilir olacaktır.

 Bu, Pentagon’un, rakip ülkeler üzerindeki askeri üstünlüğü muhafaza etmek maksadıyla neden gelecekte muharebelerin kazanılmasında anahtar rol oynayabilecek, gelecek nesil makine öğrenme ve yapay zekâ teknolojileri üzerine yoğunlaştığının bir örneğidir.

Ordu şüphesiz halen icra ettiği operasyonlarda da sosyal medyayı kullanmaktadır. 2015 yılında Hava Muharebe Komutanlığı Komutanı General Hawk Carlisle, bir IŞİD militanına hassas bir hava saldırısı düzenlemede sosyal medyadan nasıl faydalandıklarını anlatmıştır. Havacılar sosyal medyayı tararlarken, bir komuta merkezi önünde fotoğraf çektiren geri zekalı bir IŞİD militanını tespit ederler, tespitten sadece 22 saat sonra, IŞİD militanının sosyal medyada görüntüsünü paylaştığı komuta merkezi, üç adet JDAM füzesiyle yerle bir edilir.
Şu anda hedef veri toplama ile tepki gösterilecek bir istihbarat bilgisini elde etmek için harcanan bir günlük süreyi mümkün olan en kısa zamana indirmektir. Bazı gözlemciler yukarıda anlatılan olayda, bu tür veri kaynaklarının her birinin, özellikle de uluslararası bir açık kaynak haber merkezi olan Bellingcat.com sitesinden elde edilen verilerin, bir etki operasyonuna hazırlanıldığını açıkça göstermiştir ve bunu gerçek zamanlı olarak başarmıştır.

Önceki Makale  Adeen: Çoban, baba, Suriyeli mülteci

Şüphesiz böyle bir stratejinin riskleri de bulunmaktadır. Müşterek Soruşturma Timinin, MH17 sefer sayılı uçağın vurularak düşürülmesi olayında Rus parmağını rapor etmesinin hemen sonrasında, Bellingcat.com sitesi bir siber saldırının hedefi olmuş ve bir siber güvenlik şirketi olan ThreatConnect, saldırıyı gerçekleştiren grubun, DNC’yi hackleyen aynı casusluk grubu olduğunu açıklamışlardır.

Çevirenin Notu: Yazının orijinaline aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

http://www.defenseone.com/technology/2016/10/heres-how-pentagon
-wants-use-social-media-battlefield/132732/?oref=defenseone_today_nl

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
DÜNYA - 08:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: