savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2844
EURO
35,1170
ALTIN
2.403,84
BIST
10.431,41
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Hafif Yağmurlu
34°C
Ankara
34°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
27°C
Pazar Az Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C

Örtülü Operasyon Esasları

Örtülü Operasyon Esasları

Örtülü Operasyon Esasları

Yazar: Jon Rappoport, Activist Post, 13 Aralık 2017

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 21 Aralık 2017

Girilmesi engellenen Wikipedia’dan, 20 Aralık 2017 (!) tarihinde ve Türkiye topraklarından (!) erişim ile edinilen bilgiye göre örtülü operasyon; yapanın kimliğini gizleme maksatlı icra edilen veya sponsoru tarafından inandırıcı ve mantıklı bir inkâra olanak tanıyan askeri bir operasyondur.

Örtülü operasyonlarda, ülkenin içteki nüfusunu ya da ülke dışındaki bireyleri etkileyen ordu, istihbarat veya emniyet teşkilatı sahalarında sonuçları olabilecek bir siyasi etki yaratılmak amaçlanır. Örtülü operasyonlar, operasyonu kimin desteklediği veya yaptığını kimseye ‘‘çaktırmadan’’ vazifenin hedeflerinin gizlice yerine getirilmesini amaçlamaktadır (Wikipedia. Erişim: Türkiye, 20 Aralık 2017). Birleşik Devletler’de CIA, yasal olarak örtülü operasyonlar icra etmek yetkisi verilen hükümet ajansıdır. CIA’ye bu yetki 1947 yılında çıkarılan Ulusal Güvenlik Yasası ile verilmiştir.

Başkan Ronald Reagan’n 1984 yılında yayımladığı 12333 sayılı Uygulama Emrinde örtülü operasyon, siyasi ve askeri olarak Birleşik Devletler hükümetinin yasal olarak inkâr edebileceği ‘‘özel faaliyetler’’ olarak tanımlanmıştır.

Örtülü operasyon, gerçekte var olan veya gerçekmiş izlenimi yaratılan bir ismin arkasına gizlenen (maskelenen) operasyonun sahibi tarafından yürütülür. Her hangi bir sorunun ortaya çıkması halinde operasyonu düzenleyene ulaşılması oldukça zordur. Ağırlıklı olarak istihbarat teşkilatları tarafından düzenlenip, yürütülür. Hedefi ele geçirmek veya yönlendirmek gibi amaçlarla başvurulur ve bazı istisnai durumlar hariç, faaliyet yasalara uygun olarak yürütülmeye gayret edilir.[1]

Oklahoma City Alfred P. Murrah Federal Binasının bombalanması. 19 Nisan 1995

Örtülü operasyonlarda yapanların kimliği gizlenirken, gizli bir operasyonda faaliyetin kendisi tamamen gizlidir. Örtülü operasyonda inkâr edilebilirlik, gizli operasyonda ise gizlilik esastır. Örtülü operasyonlar; bir hedefe karşı açıkça operasyon düzenlemenin dezavantajlı olduğu durumlarda icra edilirler. Bu tür operasyonlar, genel olarak hedef alınan ülkede illegal iken, çok sık olarak da destekleyen ülkenin yasalarına aykırıdırlar. Örtülü operasyonlarda; sabotaj, suikast, askeri darbelerin veya hedef ülkedeki hükümetin yıkılmasının desteklenmesi gibi çeşitli illegal faaliyetler icra edilebilir.

Örtülü bir operasyonun başarıya ulaşması için olmazsa olmaz temel esaslar aşağıda sıralanmıştır:

BİR Bölümlere Ayırma

Operasyonun icrası için yerine getirilmesi gereken görevler farklı seviyelerdeki oyuncular arasında paylaştırılır. Başarılı bir operasyonda bu oyuncu grupları, birbirlerinin varlıklarından habersizdirler. Yakalanmaları durumunda sadece kendi rollerini ve suçlarını itiraf edebilirler.Ve birçok durumda, birbirlerinden farklı ve habersiz bu oyuncular, bir operasyonun parçası olduklarına dahi inanmamaktadırlar. Sorulduğunda, örneğin; araştırmacılar tarafından bilinmeyen ve aslında halka yapılacak bir kimyasal saldırıyı gizlemek maksadıyla bir virüsü tespit etmek kisvesiyle yapılan tıbbi bir araştırmada ‘‘iyi şeyler’’ yaptıklarına dair yemin ederler. Eğitim seviyesinin düşüklüğü ve genel bir aptallık nedeniyle oyuncular/piyonlar daima bir virüs bulmak için görevlendirildiklerine inanmaktadırlar. Akıllarındaki son şey ise bir operasyonun parçası olduklarıdır.

İKİ Operasyonun nedeni ve planlayan gerçek oyuncular gizlenirken, sonuçlarının abartılı bir şekilde yazılı ve görsel medya organlarında çok fazla oranda yer alması sağlanır.

ÜÇ Operasyonu başlatan ve icra eden olarak yanlış insanlar suçlanırken, insafsız ve acımasız bir şekilde gerçeği gören ve ifade edebilenleri toplumun gözünden düşürmek maksadıyla, eldeki bütün imkânlar kullanılarak her şey yapılır.

DÖRT Birçok durumda, yanlış olan, operasyonun ayrıntılarını ortaya koymak için sahte bir kapak hikâyesi uydurulur ve operasyon hakkında yayılan sahte haberlere katkıda bulunulur. Örneğin, 19 Nisan 1995 günü Alfred P. Murrah Federal Binası önünde, kaldırıma park ettiği anlatılan ünlü Oklahoma City bombalama terör olayında insanların ölmesi ve çevredeki bina ve araçların zarar görmesi bina dışına bırakılan bomba yüklü kamyondan kaynaklanmamıştır. Bombalar aslında binanın içine yerleştirilmişlerdir.

BEŞ Soruşturmayı yürütenler ve bağımsız araştırmacılar için ortalıkta sahte izler bırakılır. ABD Başkanı John Fitzgerald Kennedy’nin suikastla öldürülmesinin ardından ortaya birçok farklı senaryo kasten çıkarılmıştır. Bu bilgilerin bazıları soruşturmacılar ve bağımsız araştırmacıları uzun zaman harcadıktan ve büyük bir hayal kırıklığı yaşadıktan sonra bilerek çıkmazlara sürüklemek maksadıyla tasarlanmışlardır.

ALTI Örtülü operasyonlarda en azından birkaç hedef belirlenir. Büyük bir örtülü operasyonda, farklı seviyelerde birkaç farklı hedef belirlenir. Bu farklı hedeflere; bazı oyuncuların statülerinin yükseltilmesi, elit planlayıcılara büyük kazançlar sağlanması, pazar payının kontrolü, rakiplerin şeytan gibi gösterilmesi ve toplumun genel olarak moralinin bozulması örnek gösterilebilir. Bir operasyonun gerçek maksadı üzerindeki tartışmalar genellikle yanlış yönlendirilirler. Örtülü bir operasyonun asla tek bir hedefi yoktur.

YEDİ Kamuoyunun tepkisi test edilir. Örtülü bir operasyon sonrasında analizcilere, kamuoyunun tepkisini analiz etme görevi verilir. İnsanların çoğunluğu resmi olarak hazırlanan senaryoya inanmış mıdır? Ne tür itirazlar yükselmiştir? Bu itirazları kimler yapmıştır? Bütün bu analizlerde, mümkün olabildiğince hassas olmaya özen gösterilir. Gelecekteki örtülü operasyonlarda kullanılmak üzere alınan dersler bir yere kaydedilir.

SEKİZ Kontrollü bir karşı koyma, sistematik bir şekilde uygulanır. Bağımsız sesleri bastırmak ve susturmak maksadıyla, resmi olmayan ve gerçek hikâyeyi gerçekten saptıran muhbirler kullanılır.

Muhbir olarak, operasyon hakkında olabilecek en saçma ve mantıksız teorilere katkı sağlayanlar kullanılır. Ve sonrasında bu muhbirler, kendileri ile aynı fikirde olmayan herkesi CIA ajanı olmakla suçlamaya başlarlar.

CIA’in İç Operasyonlar Bölümü tarafından icra edilen Project Resistance

Not: Bu fonksiyonların birkaçı da gerçekte muhbir olmayanlar tarafından yerine getirilirler. Bunlar sadece çılgın ve ümitsiz ego manyaklardır. Bunlar masum insanları suçlamaktan ve kendilerini çarpıtarak lanse etmekten çok büyük bir doyum alırlar. Lağımın içine batmış piyonlardır.

DOKUZ Oyalama. Örtülü bir operasyon sonrasında hükümet ve basın bazen, farklı bir sansasyonel olayla ilgili yeni hikayeler hazırlanmasına ve topluma pompalanmasına katkı sağlar ve toplumun orijinal operasyona olan ilgisini dağıtmak maksadıyla belirli bir süre bu olayı kullanır.

ON Sınırlı bilgi yayılması. Bu strateji, ortaya, içinde birazcık gerçekler içeren, gafillere çekici gelecek bir kapak hikâyesi atılmasını içerir, asıl hedef bütün örtülü operasyonun topluma bir şekilde yutturulmasıdır. Veya sulandırılarak topluma sızdırılan gerçekler, operasyonun tamamıymış gibi kabul edilerek, toplum tarafından iyice hazmedilmesi ve bütün operasyonun açığa çıkmış gibi görülmesi sağlanır.

Sayılan bu on temel unsur (çok daha fazlaları vardır), örtülü operasyonların vazgeçilmez ve olmazsa olmaz standartlarıdırlar. Bunlar gizli bilgiler değildir. Bütün istihbarat örgütleri, örtülü operasyonların bu temel standartlarını birçok farklı durumlara adapte ederek uygulamaktadır.

Basın, genellikle örtülü operasyonun topluma yutturulması görevini üstlenir ve paravan kişilerin, örtülü operasyon hakkında yazılmasını istediklerini haber yapar. Hiç şüphesiz medya organları içine de istihbarat unsurları yerleştirilmiştir.

CIA’in ana akım medyayı kontrol yöntemleri. Alaycı Kuş Operasyonu. The Truth Hunter

Bir araştırmacı, örtülü operasyonların bu temel on standart uygulaması ile nasıl başa çıkmalıdır? Araştırmacının yapması gereken şey; icra edilen örtülü operasyonun temel gerçekleri üzerinde derinlemesine bir araştırma yapmaktır. Araştırmacı, giderek derinleştirdiği incelemesinde, dikkat dağıtıcılar ve sahte haberlerden etkilenmemeli, bunların üzerine kesinlikle atlamamalıdır.

Araştırmacı, örtülü operasyonun derinliklerine indikçe, akılda soru işareti bırakan bazı gerçekler ile karşılaşmaya ve bulduklarını kabullenmeye hazır olmalıdır.

Bağımsız bir araştırmacı, örtülü operasyon üzerindeki sır perdesini kaldırdıktan ve gerçek hikâyeyi bulduktan sonra, tersine mühendislik yöntemini kullanarak, operasyonun nasıl icra edildiğini adım adım ortaya koymalıdır. Bu süreç esnasında araştırmacı; değişik seviyelerde örtülü operasyondan aslında kimlerin fayda sağladığını görecektir.

1987 yılında AIDS/HIV üzerine yaptığım araştırmada ulaştığım sonuç; virüsün herhangi bir hastalığa neden olmadığıdır. Bu virüs bir hastalık ajanı olmaya dahi aday değildir.

Bu noktadan hareketle operasyonun hedeflerini bir araya getirmeyi ve bundan kimlerin faydalandığını görmeyi başardım. Bu yöntemle aldatılanlar ve piyonlar ile operasyona gerçekten inananları, örtülü operasyonu asıl icra edenlerden ayırt edebilmeyi başardım.

Araştırmam, ortaya müthiş bir hiyerarşik güç yapısı çıkardı.

HIV/AIDS, ABD laboratuvarlarında biyolojik bir silah olarak icat edildiği düşünülen kesinlikle en öldürücü hastalıklardan bir tanesidir.

Neyse ki ben ve farklı sonuçlara ulaşan diğer bağımsız araştırmacılar, diğerlerinin bulgularına saldırmak yerine, samimi bir ilişkiyi muhafaza etmeyi başarabildik. Birkaç kez megalomanlar ile karşılaştım ve bunları dikkate almadım, bu öğrendiğim iyi bir dersti.

Son bir not; sırf örtülü olarak adlandırılmaları, operasyonların çok iyi icra edildikleri anlamına gelmemektedir. Çok sık olarak örtülü operasyonları icra edenler tökezler ve hatalar yaparlar. Böyle durumlarda, yapılan yeni bir örtülü operasyon da çuvallar dolusu hatalarla doludur ve basına ve nihayetinde de kamuoyuna aktarılan uydurma fantezilerle, bu hatalar düzeltilmeye çalışılır. Ve böyle durumlarda dahi örtülü operasyon, akıllı gözlemcileri etkilemekte başarısızlığa uğrayabilir. Bununla birlikte, sürekli tekrar ederek ve uzmanlar kullanılarak, ana akım medya kapak hikâyesine katkı sağlamaya devam eder. Aslında, tek taraflı basının gücü, nihai örtü vazifesini görmektedir.

İşte bu nedenle, 16 yıl önce bu siteye ‘‘Artık Sahte Haber Yok’’ adını verdim. Çünkü bu körelmiş gücün yok edilmesi gerekmektedir.

Tam da bunun gerçekleştiği büyük bir dönüşümün ortasındayız.

Çevirenin Notları: Yazının giriş bölümüne çeviren tarafından eklemeler yapılmış ve yazarın düşünceleri aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Yazının orijinaline aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

[1] İbrahim Çevik, Algı Yönetimi ve Psikolojik Operasyon, 26 Haziran 2014, 

Ten Essential Elements of a Covert Op

By Jon Rappoport I’m talking about major covert ops, not small ones. ONE: Compartmentalization. The tasks necessary to carrying out the operation are divided among players at different levels. In a successful op, these groups of players are unaware of each other. They wouldn’t be able to confess to more than their own roles.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.