Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

NATO’nun Türkiye’ye Gizli ve Dolaylı Silah Ambargosu

NATO’nun Türkiye’ye Gizli ve Dolaylı Silah Ambargosu

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 29 Mayıs 2017

Savunma analizcisi Koray Gürbüz’ün Türkiye Sputnik’e yaptığı açıklamaya göre; ABD liderliğindeki Kuzey Atlantik İttifakı, silah satışlarında Türkiye’ye silah ambargosu uygulayarak Ankara’nın askeri imkân ve kabiliyetlerini sınırlandırmaktadır.

Almanya ve diğer NATO üyeleri Türkiye’ye karşı dostane olmayan bir tutum sergilemektedir. Bir taraftan Kürdistan İşçi Partisi (PKK) ve ona bağlı Halkın Koruma Birlikleri (YPG) dahil Türkiye’ye karşı savaşan silahlı grupları desteklerken, diğer taraftan da Türkiye’ye yapılan silah teslimatlarında örtülü ve dolaylı bir ambargo uygulamaktadırlar.

Ankara Bilkent Üniversitesi savunma uzmanlarından ve eski Türk Gaziler Derneği başkanı Gürbüz, bir NATO üyesi olarak Türkiye’nin, NATO standartları ile uyumlu silahları kullanmak zorunda olduğunu ve askeri bloğun diğer üyelerinden sadece bu tür silahları satın alabileceğini açıklıyor.

Silah alımlarında bir sorun yaşanmadığını ifade eden Gürbüz, mühimmat ve yedek parça alımlarında ise geciktirmeler dahil sorunlar yaşandığına dikkat çekmektedir. Sonuç olarak Türkiye, ihtiyaç duyduğu anda bu silahları kullanamamaktadır. Durum neredeyse 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasındaki ile aynıdır.

20 Temmuz 1974 günü Türk ordusu, Kıbrıs’ta gerçekleştirilen askeri darbeden beş gün sonra birliklerini adaya göndermiştir. Ankara, ateşkes ilan edilmesi öncesinde, adanın yaklaşık olarak %3’ünü işgal etmiş, sonraki ay devam eden operasyonlar ile adanın %40’ını ele geçirmiştir.

Ankara’nın müdahalesi Birleşmiş Milletleri harekete geçirmiş ve her iki ülkeye de silah ambargosu uygulanmaya başlanmıştır. Türkiye üzerindeki sınırlamalar üç yıl sonra kaldırılırken, Kıbrıs’a uygulanan ambargo hala sürmektedir.

NATO üyesi ülkeler bölgede barışa gerçekten katkı yapmayı gerçekten istiyor ve bu hususta gerçekten samimi iseler, öncelikle teröristleri desteklemeyi bırakmalıdırlar. Halen Suriye’de sayısız terörist grup bulunmaktadır. NATO üyesi ülkeler, bunların birçoğuna lojistik destek sağlamış ve halen de sağlamaya devam etmektedir. Örneğin NATO, silah verme konusunda Özgür Suriye Ordusuna büyük oranda destek sağlamaktadır. Eğer bugün PKK savaşçıları Türkiye ile Suriye arasındaki sınır boyunca serbestçe hareket edebiliyorlar ise bunun nedeni; sözde NATO müttefiki olan üye ülkelerin, bu terör örgütüne verdikleri destek ve yaptıkları yardımlardır.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir ve yazar ile Sputnik’in görüşlerini yansıtmaktadır. Yazının orijinaline aşağıdaki linki tıklayarak erişebilirsiniz.

https://sputniknews-com.cdn.ampproject.org/c/s/sputniknews.com/
amp/military/201705261054019274-nato-turkey-arms-embargo/

 

Önceki Makale  Amerikan Destekli Suudilerin Katar’dan Talepleri

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
İNSANSIZ UH-1H HELİKOPTERİ İŞBAŞINDA

İnsansız UH-1H Helikopteri İşbaşında Yazar: David Szondy, 17 Kasım 2016...

İslam’ın Son Peygamberi Olduğunu İddia Eden Adam Öldürüldü

Mahkeme Salonunda İnfaz İslam’ın Son Peygamberi Olduğunu İddia Eden Adam...

TESUD Sordu OYAK Yanıtladı

  TESUD Sordu OYAK Yanıtladı     20 Temmuz, pazartesi...

Havada Dolanan Katil Mühimmatlar

Havada Dolanan Katil Mühimmatlar Yazar: David Hambling, 12 Ekim 2016...

Çarşamba İğneleri

ÇARŞAMBA İĞNELERİ   Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE   ARKADAŞ MSB...

Kapat