Açık

NATO, ABD ve Birleşik Krallık – Soğuk Savaş Sonrasında Rus Sınırında Büyük Askeri Yığınak

GÜNCEL POLİTİKA - 14 Kasım 2016 06:30 A A

NATO, ABD ve Birleşik Krallık – Soğuk Savaş Sonrasında Rus Sınırında Büyük Askeri Yığınak

Yazar: John Vibes, 07 kasım 2016

Çeviren: Ercan Caner

ABD müttefikleri ile Rusya arasında artan gerilim nedeniyle NATO, soğuk savaşın bitmesi sonrasında, Rusya sınırına en büyük askeri yığınağı yapmayı planlıyor.

NATO, ittifak üyesi ülkelere yaptığı çağrıda, bu gayreti desteklemek için her türlü birlik ve donanım ile katkıda bulunmalarını talep etti. Reuters haber ajansına göre, önümüzdeki günler ve haftalarda binlerce askerin bölgeye gelmesi bekleniyor.

İtalya, Fransa, Danimarka ve diğer Avrupa devletlerinin, Rusya sınırı boyunca oluşturulacak ve ABD tarafından yönetilecek NATO askeri tümenlerine katılmasının beklendiği bildirildi. İngiltere, büyük askeri yığınak kapsamında, yüzlerce asker ve donanımı Rusya sınırına gönderdiğini açıkladı.

İnsansız hava araçları ve tanklarla donatılmış 8000 kişilik birlik, Soğuk Savaş sonrasında görülen bu en büyük NATO askeri yığınağı kapsamında Estonya sınırına doğru ilerliyor.

Bu özel operasyon için tahsis edilen kuvvete ilave olarak, NATO’nun elinde her an muharebeye hazır 40.000 kişilik bir kuvvet de bulunmaktadır.

ABD askeri kaynakları, her ne kadar bu tehditkâr birlik yığınağının Rus ordusu için ‘‘caydırıcı’’ olarak planlandığını iddia etseler de, bu hamlenin bölgede gerilimi tırmandıracağı ve olası bir üçüncü dünya savaşına neden olabileceği ortadadır.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptığı açıklamada, ‘‘Bu tamamen inandırıcı bir tehdittir ve çatışmayı kışkırtmak yerine, çatışmayı önlemek maksadını taşımaktadır’’ ifadelerini kullanmış, fakat ironik olarak birlik kaydırmasının fiili bir kışkırtma olduğu gerçeğini göz ardı etmiştir.

Rus birliklerinin Meksika sınırında yığınak yaptıklarını ve ABD’ye bunun sadece ‘‘çatışmayı önlemek’’ maksadıyla yapıldığını söylediğini hayal edin.

NATO yetkilileri, Rusya’nın nükleer başlıkları Kaliningrad’a kaydırdıklarını açıklamayı ret etseler de, Rusya’nın elinde bulunan İskander-M olarak adlandırılan seyir füzeleri, Polonya ve Baltık ülkelerindeki hedefleri vurabilir.

ABD’nin NATO elçisi Douglas Lute habercilere yaptığı açıklamada, ‘‘Rusya’nın nükleer füzeleri NATO askeri yığınağını etki altına alabilecek şekilde kaydırması durumunda, NATO ve ABD ordusunun Rusya’yı bir tehdit olarak algılayabileceğini’’ ifade etmiştir. Lute yaptığı açıklamada, bu askeri yığınağın, nükleer silahların varlığının teyit edilmesi durumunda, Rusya’nın güvenlik pozisyonu açısından bir değişiklik anlamına geleceğini de sözlerine eklemiştir.

Ortada bir tehdit var ise bu NATO ve ABD devletidir.

Bu askeri yığınağın nedeni, Batılı güçlerin, vahşi isyancı gruplara mali destek sağlayarak ülkede bir rejim değişikliği hedefledikleri, Suriye’de sürmekte olan vekâlet savaşıdır. Bu arada Rusya’nın da, iki süper gücün birbirine düşmesine neden olan, Suriye devletindeki müttefiklerini kontrol altında tutmasında çıkarları vardır.

Günümüze kadar Rusya ve ABD, tıpkı Soğuk Savaş süresince yaptıkları gibi, üçüncü partiler aracılığı ile (Proxy war – vekâlet savaşı) mücadele etmektedir ve şimdi de benzer bir durum yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır.

ÇN: Yazının orijinaline aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

NATO, US, And UK Assemble Largest Troop Buildup On Russian Border Since Cold War

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Erdoğan Kendi Askeri Darbesini mi Yaptı?
SON YAZILARI
GÜNCEL POLİTİKA - 06:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: