34° Açık

Mısır’da kimseyi siyasi görüşü nedeniyle hapse atmıyoruz

AFRİKA - 13 Mayıs 2021 11:33 A A

 

HERKESİN ELEŞTİRME HAKKI VAR

 

Alman gazetesi Die Welt’e konuşan Sisi, Mısır’da siyasi görüşleri nedeniyle hapiste olan kimsenin olmadığını vurgulayarak, “Herkesin eleştirme hakkı olmalı. Ancak o hak yapıcı olmalı, kışkırtıcı olmamalı” dedi.

“İstikrar çok önemli, özellikle 100 milyonluk nüfusun yüzde 60’ı gençlerden oluşan Mısır gibi ülkeler için. Anayasal bir devlet istiyoruz, ancak darbeyi kışkırtmak tehlikelidir ve kabul edilemez” ifadelerini kullanan Sisi, Mısır gibi zor şartlardan geçen ülkelerde bile özgürlüklerin güvenlik adına kısıtlanmaması gerektiğini vurguladı.

“Her yıl en az bir milyon genç iş piyasasına giriyor. Bu işler nereden geliyor?” diye soran Mısırlı lider, güvenlik sağlanmadan bu iş fırsatları yaratılamaz, aksi takdirde bölgedeki başka ülkelerde olduğu gibi Mısır’da da kaosun yayılacağını belirtti.

“Avrupa, sanayiyi kurmamıza yardım etmedikçe, istihdam yaratılamaz. Avrupa her yasadışı göçmeni barındıramaz” diyen Sisi, 2016’dan itibaren kaçak göçmenlerin Avrupa’ya girmesini engellemeye başardıklarını belirterek, “Avrupa’nın güvenliğinin bundan etkilenmemesi bizim için önemliydi” diye vurguladı.

‘Göçü Avrupa’ya karşı şantaj olarak kullanmayı düşünmüyoruz bile’

Sisi, “Bu yasadışı göçü ancak güvenlik ve istikrar için uygun ortamın yaratılmasıyla durdurabiliriz. Bunun karşılığında Avrupa’dan bir şey istemiyoruz.  Bu konuyu ekonomik ve siyasi bir şantaj olarak kullanmayı düşünmüyoruz bile” diye ekledi.

6 milyon mülteciyi barındırdıklarını ifade eden Sisi, “Bunların çoğu Mısır’ı bir geçiş noktası görüyor. Anca biz buna izin vermeyeceğiz” dedi.

Mültecilerin Mısır’da misafir olduklarını, her vatandaş gibi muamele gördüklerini ifade eden Mısırlı lider, “Elimizden geleni onlara sunuyoruz. Buna koronavirüs aşıları da dahil.  Mısır’da mülteci kamplarımız yok çünkü mülteciler Mısır toplumuna entegre olmuş durumda” dedi.

2011 ve 2013 yıllarında iki tane hükümeti devirmek için isyan eden halka karşı hiç kimsenin çıkamayacağını belirten Sisi, şöyle konuştu:
“Eğer yönetimle aynı fikirde olmazlarsa, üçüncü ve dördüncü kez de ayaklanırlar. Mısırlılar, sevmedikleri herhangi bir hükümeti görevden alma gücü ve iradesine sahipler.”

Önceki Makale  Mısır’ın ilk seçilmiş başkanı Morsi’nin ölüm cezasıyla sonlanan öyküsü

Mısır’daki siyasi tutsaklarla ilgili ortaya atılan iddialara ilişkin soruyu yanıtlayan Sisi, “Kimseyi siyasi görüşleri nedeniyle hapse atmıyoruz” ifadelerini kullandı ve şunu ekledi:

“Mahkemelerde herkese adaletin sağlanması için çok şey yapıyoruz. Bizim siyasi tutsaklarımız yok. Daha önce kaos vardı. Ancak şu an inşa ve istikrar için çalışıyoruz”

AFRİKA - 11:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Çocuklara Tecavüz Eden ABD Desteğindeki Afganlılar Cezalandırılmıyor mu?

 Bu Bilgi Gizli! Çocuklara Tecavüz Eden ABD Desteğindeki Afganlılar Cezalandırılmıyor...

Orman Genel Müdürlüğü Basın Açıklaması

Orman Genel Müdürlüğü Basın Açıklaması Orman Genel Müdürlüğü, 13 Temmuz...

Erdoğan’ın İnönü Takıntısı

Erdoğan’ın İnönü Takıntısı   Ulusal çıkarların korunmasına başarılı bir örnek...

Avrupa Birliği’nden Kosova ve Sırbistan’a Sert Kınama

Elçilikler Kudüs’e Taşınıyor Avrupa Birliği’nden Kosova ve Sırbistan’a Sert Kınama...

Artık Hayaletler Görülebilecek

Görünmezliğe Veda Artık Hayaletler Görülebilecek   Rusya Radyofoton Radar Geliştiriyor....

Kapat